На днешната дата 26 юни отбелязваме Международния ден за борба със злоупотребата на наркотици и наркотрафика. Датата е приета от Общото събрание на ООН през 1987 г.
Колко тънка е границата между удоволствието, достигнето на пика на емоционална еуфория и пристрастяването? Зависимостта има много лица. Тя може да бъде към наркотици, алкохол, хазарт, храна и много други. Зависимостта идва неусетно, нежелано, като неканен гост, който много трудно след това бива „изгонен”. А по-опасното е осъзнаването за това, че си зависим...
Колко трудно е да прибориш зависимостта? Кой от двата пола е по-податлив и кога е моментът да се потърси помощ? Отговорите потърсихме от Милена Петрова – терапевт и един от ръководителите на център „Само днес” - Асоциация за превенция и лечение на зависимости във Варна:
"Истината е, че човек никога не се преборва със зависимостта. Това е процес, който може да бъде спрян, но не може да бъде излекуван.", разказа терапевтът с дългогодишен опит Милена Петрова.
18-годишно момиче е най-младият пациент на организацията, чиито близки търсят помощ, а най-възрастният - мъж на 44 години. В центъра се лекуват зависими от алкохол, наркотични вещества, хазарт, както и лица с хранителни зависимости. Най-често това са жени с булимия, опитвали във времето различни диети за отслабване с използването на медикаменти.
По думите на специалиста: "Зависимостта е тип бягство от някакви други проблеми или начин хората да си решават емоционални проблеми, чрез вещества или зависимо поведение."
Най-често помощ от специалисти търсят семейството и близките на зависимия, въпреки че те разбират на доста късен етап какво се случва с него. "Близките са предпоследните, които разбират, че зависимият има проблем, а самият зависим разбира последен.", обясни Петрова.
В центъра за лечение на зависимости по-напредналите и устойчиви в процеса на възстановяване хора участват в различни доброволчески дейности, с които се социализират. Веднъж месечно помагат в приготвянето на социалната кухня в храм “Свети Архангел Михаил” във Варна. "Целта на това начинание е да покажем, че зависимите хора, които имат нужда от помощ, могат да бъдат полезни и самите те да помагат на други. По този начин се стремим да променим обществената нагласа към тях, че те са по-скоро бреме, отколкото пълноценни хора. Това е оздравителен процес за цялото ни общество, защото зависимостта засяга не само семейството на зависимия, а всички нас.", обясняват от центъра.
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..
За девета поредна година в навечерието на Великден в Добрич обявиха започването на кампанията „Споделен хляб“. Тя се организира от Клуба за народни танци „Жътвари“ и Фондация „Милостиво сърце“. Целта на инициативата е да се подпомогнат за предстоящите празнични дни най-нуждаещите се в област Добрич. Кампанията „Споделен хляб“ е насочена към..
Напълно завършени и готови за провеждане на занимания на открито са осем детски площадки и едно спортно игрище в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в на ул. „Рупи“ №2 в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за..
Световно космическо парти ще се проведе за първи път във Варна. Събитието, което се организира от Площад "Наука" и Астро клуб за любители - Варна, е предвидено за 12 април, събота. Събитието е благотворително, а всички средства от билети ще отидат за подкрепа на каузата на "Площад Наука" да подобрява гражданската информираност и общественото..
96-годишна жена дари 100 хиляди лева на болницата в Димитровград. Решението да дарят парите от продажбата на апартамент семейство Йотови взимат след като губят дъщеря си по време на пандемията от Ковид, съобщи бТВ. „Какво можем да направим с толкова много пари. Решихме, че след като ги вземем ще ги дарим за благотворителност“, обясни 96-годишната..
В началото на тази седмица екипът и доброволците от Общинския приют за безстопанствени животни в с. Каменар съобщиха добрата вест, че още шест кученца са намерили своите осиновители през изминала седмица и вече се радват на топъл дом и любящи семейства. По тяхна информация съдбите и бъдещето на четириногите, настанени в центъра, продължават да..