Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Следи" изложба живопис и рисунка на Евстати Маринов

| обновено на 11.04.23 в 12:50

Почитателите на Евстати Маринов могат отново да се насладят на смелата му и запомняща се живопис. Година след неговата кончина, синът му – художникът Ивайло Евстатиев, инициира серия от изложби в цялата страна, в галериите, които през годините са представяли творчеството на маестро Маринов. На 6 март галерия „Никола Петров” във Видин, градът, в който преминава детството и по-голямата част от творческия му и професионален път, откри голяма експозиция. Творчеството на Евстати Маринов остава завинаги свързано с този град и със символичния му учител Жул Паскин. Неслучайно той е определян като „видинския Паскин“.

Евстати Маринов е творец с модерен и свободен изказ. Характерното му амплоа и начин на себеизразяване е деформацията и гротеската. Чрез тях успява да постигне провокация, психологическа дълбочина и характерност на образа. Фигуралните композиции и портретите му създават атмосфера на общуване, в която ярко се усещат настроенията и специфичните характери на персонажите му. Неговият живописен език, им придава интригуващо излъчване и определена типажност, подсказана в някои от заглавията на творбите: „Лисичката”, Куртизанките”, „С фас” и т.н. Галеристът Ваня Маркова:

"Евстати Маринов е познат на варненската публика. Той е правил няколко изложби тук. Но това, което и мен наистина ме изненада, защото тогава не сме показвали толкова много рисунки, колкото сега донесе Ивайло Евстатиев. И аз се чувствам малко привелигирована за това, защото Варна е един от малкото градове, в който се връщаме към ярките следи, които остави този невероятен художник."


Евстати Маринов работи в много жанрове и стилове – живопис, пастел, акварел, рисунка – туш и въглен, графит, пластика, скулптура. Част от творбите, които галерия „Арт Маркони” показва, са участвали в неговите предишни изложба. Експозицията включва маслени картини и рисунки. Ивайло Евстатиев, син на художника:

"Аз може би чувствам платната по-близки. Но за художника, сам по себе си, рисунката е нещо по-интимно. За мен като външен наблюдател платната са по-силни. В тях е повече изкарана материята. Сложно ми е да говоря за него. Говорим за изкуството, но аз веднага си ги свързвам нещата. Примерно портретите, на които съм нарисуван аз. За страничен наблюдател те са просто картини. Но аз се връщам във времето, когато съм позирал за тези портрети. За мен те са най-интимното нещо от тези картини.

Евстати Иванов Маринов е роден на 6 март 1950 година в села Кошава. Детството му преминава в град Русе, където получава и първите си уроци по рисуване в школата на известния педагог и живописец Кирил Станчев. Висшето си образование завършва във Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“, специалност „Живопис“ при проф. Янаки Манасиев, проф. Александър Терзиев и проф. Георги Костов през 1980 година и се завръща в родния Видин. Бил е уредник в Художествена галерия „Никола Петров“, учител по изобразително изкуство, ръководител на школа „Паскин“ при Окръжния младежки дом и художник на свободна практика.

Евстати Маринов има над 50 самостоятелни изложби. Носител е на първа награда за живопис на Първия Национален конкурс за живопис и скулптура „Габрово 99“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Сутев за дърворезбата: Освен талант, трябва да има и много труд

Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..

публикувано на 28.07.25 в 06:55
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00