Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Следи" изложба живопис и рисунка на Евстати Маринов

| обновено на 11.04.23 в 12:50

Почитателите на Евстати Маринов могат отново да се насладят на смелата му и запомняща се живопис. Година след неговата кончина, синът му – художникът Ивайло Евстатиев, инициира серия от изложби в цялата страна, в галериите, които през годините са представяли творчеството на маестро Маринов. На 6 март галерия „Никола Петров” във Видин, градът, в който преминава детството и по-голямата част от творческия му и професионален път, откри голяма експозиция. Творчеството на Евстати Маринов остава завинаги свързано с този град и със символичния му учител Жул Паскин. Неслучайно той е определян като „видинския Паскин“.

Евстати Маринов е творец с модерен и свободен изказ. Характерното му амплоа и начин на себеизразяване е деформацията и гротеската. Чрез тях успява да постигне провокация, психологическа дълбочина и характерност на образа. Фигуралните композиции и портретите му създават атмосфера на общуване, в която ярко се усещат настроенията и специфичните характери на персонажите му. Неговият живописен език, им придава интригуващо излъчване и определена типажност, подсказана в някои от заглавията на творбите: „Лисичката”, Куртизанките”, „С фас” и т.н. Галеристът Ваня Маркова:

"Евстати Маринов е познат на варненската публика. Той е правил няколко изложби тук. Но това, което и мен наистина ме изненада, защото тогава не сме показвали толкова много рисунки, колкото сега донесе Ивайло Евстатиев. И аз се чувствам малко привелигирована за това, защото Варна е един от малкото градове, в който се връщаме към ярките следи, които остави този невероятен художник."


Евстати Маринов работи в много жанрове и стилове – живопис, пастел, акварел, рисунка – туш и въглен, графит, пластика, скулптура. Част от творбите, които галерия „Арт Маркони” показва, са участвали в неговите предишни изложба. Експозицията включва маслени картини и рисунки. Ивайло Евстатиев, син на художника:

"Аз може би чувствам платната по-близки. Но за художника, сам по себе си, рисунката е нещо по-интимно. За мен като външен наблюдател платната са по-силни. В тях е повече изкарана материята. Сложно ми е да говоря за него. Говорим за изкуството, но аз веднага си ги свързвам нещата. Примерно портретите, на които съм нарисуван аз. За страничен наблюдател те са просто картини. Но аз се връщам във времето, когато съм позирал за тези портрети. За мен те са най-интимното нещо от тези картини.

Евстати Иванов Маринов е роден на 6 март 1950 година в села Кошава. Детството му преминава в град Русе, където получава и първите си уроци по рисуване в школата на известния педагог и живописец Кирил Станчев. Висшето си образование завършва във Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“, специалност „Живопис“ при проф. Янаки Манасиев, проф. Александър Терзиев и проф. Георги Костов през 1980 година и се завръща в родния Видин. Бил е уредник в Художествена галерия „Никола Петров“, учител по изобразително изкуство, ръководител на школа „Паскин“ при Окръжния младежки дом и художник на свободна практика.

Евстати Маринов има над 50 самостоятелни изложби. Носител е на първа награда за живопис на Първия Национален конкурс за живопис и скулптура „Габрово 99“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07