Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И Президентството с позиция за баня "Гъбата"

И Държавата и местната власт имат възможност да изискват повече грижа да добър стопанин, когато става въпрос за защита на култутното наследство. Да липсва тази ангажираност или безангажираност да се оставят паметници на културата просто да се рушат. Това смята Николай Танчев, председател на фондация "Гея" - инициатор на подписката да бъде спряно заличаваното на една от емблематичните сгради на Варна - Варненската централна баня, наричана от варненци "Гъбата", заради характерната й композиция. Преди дни той съобщи, че от канцеларията на Президента ще изискват от Министерство на Културата да разгледа входираните през годините предложения в защита на Варненската централна баня като паметник на културата.

По повод днешния Международен ден за опазване на паметниците на културата Танчев представи документа от президентската канцелария с изходящ номер 67-00-15-[1]/06.04.2023 адресиран до служебния министър на културата Найден Тодоров. В писмото на президентския секретариат до министър Тодоров се казва: "Предвид, че изложеният казус засяга процедурите по проучвания, обявяване и опазване на обекти - недвижими културни ценности, моля да разгледате според Вашата компетентност". Според Николай Танчев е много важен фактът, че в това писмо от Президнтвството припознават баня "Гъбата" като недвижима културна ценност.

Конструкцията на „Гъбата“ е забележителна в световната архитектура според български архитекти и международни урбанисти, съчетава инженерна, естетическа и функционална мисъл, това подчерта Танчев, в предаването на Радио Варна "Новият ден". Танчев има подчертан интерес към културно-историческото наследство на града и във връзка с професията си - екскурзовод и представител за Варна на един от големите немски туроператори.

За сградата на Варненската централна баня има открита процедура тя да стане паметник на културата и тя е дългогодишна, подчерта Танчев. През годините, обаче документите за това се губят от общината, за да се вземе решение за ПУП за 40-метрова сграда сред отаналите 4-ри етажни сгради, там където се предвижда до 15 метра строителство. Но в Държавния архив и в Министерство на културата тези документи съществуват и просто е въпрос на институционална отговорност да се случи това и сградата да се опази, подчерта Николай Танчев.

Международният ден за опазване на паметниците на културата се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мисия възможна ли е разширението на пътя Варна-Добрич?

Все още не е ясно дали е започнала работата по проекта за разширение на пътя Варна – Добрич. Пари за тази цел са предвидени в държавния бюджет за 2024 година. Това съобщи за Радио Варна депутатът от БСП от Добрич Мая Димитрова. Тя е задала въпрос до министъра на регионалното развитие и благоустройството във връзка с това на какъв етап е..

публикувано на 07.07.24 в 13:21

Атина е в топ 10 туристически дестинации на американците

От храмовете в Япония и термалните бани в Унгария до Цикладските острови в Гърция - това лято американските туристи са навсякъде, а Атина е сред 10-те най-желани от тях дестинации. С поскъпването на долара стойността на парите в джобовете на американците сякаш ги отвежда още по-далеч...

публикувано на 07.07.24 в 11:20

Почитаме света великомъченица Неделя

Света мъченица Неделя е родена в Мала Азия. Още от детството се посветила на Бога и решила цял живот да пази целомъдрие. Много младежи търсели нейното съгласие за брак, но тя на всички отказвала с думите, че се е сгодила за Христа и иска да умре девица. Тогава един младеж от знатно семейство, обиден от нейния отказ, съобщил на император..

публикувано на 07.07.24 в 09:11
Крепостта Овеч

Най-дългото българско знаме ще бъде разпънато на крепостта Овеч край Провадия

През 2018 година в Плевен деца ушиха 740-метров национален трибагреник. Знамето е носено в тържествено шествие през центъра на града по време на празненствата за 3 март. Това е неофициален рекорд за най-дълго българско знаме. Тази неделя, обаче, той ще бъде подобрен. Инициативата е на клуб по народни танци от Варна, ушили още по-дълъг..

обновено на 07.07.24 в 08:46

"Плувно лято" в Каварна

„Плувно лято – 2024 г“ се провежда в община Каварна през месец юли. Смените са четири и в тях се обучават на плувни умения деца от първи до четвърти клас от СУ „ Ст.Караджа“ и ОУ „ Й.Йовков“. Първа смяна приключи успешно с 18 деца от първи и втори клас, водени от Галя Тодорова – учител в СУ..

публикувано на 07.07.24 в 08:28

20-та годишнина празнува Комплекс от социални услуги „Радост“-Варна

С открит урок, празник с балони и много изненади отбеляза 20-та си годишнина Комплекс от социални услуги „Радост“-Варна. Екипът му предоставя помощ на деца със специални потребности, от 2 до 18 години. А за родителите им – консултиране и посредничество.  „Общностна работа“ е може би най-важната за децата и семействата, които често попадат в..

публикувано на 06.07.24 в 10:00

Световен ден на целувката

6 юли е световният ден целувката. Идеята целувката да си има "Международен празник" идва първо на британците, които забелязали, че хората като че ли забравят да се целуват.  Удоволствието от целувката е може би най-интимното чувство, което всеки може да изпита. Но..

публикувано на 06.07.24 в 08:25