Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И Президентството с позиция за баня "Гъбата"

И Държавата и местната власт имат възможност да изискват повече грижа да добър стопанин, когато става въпрос за защита на култутното наследство. Да липсва тази ангажираност или безангажираност да се оставят паметници на културата просто да се рушат. Това смята Николай Танчев, председател на фондация "Гея" - инициатор на подписката да бъде спряно заличаваното на една от емблематичните сгради на Варна - Варненската централна баня, наричана от варненци "Гъбата", заради характерната й композиция. Преди дни той съобщи, че от канцеларията на Президента ще изискват от Министерство на Културата да разгледа входираните през годините предложения в защита на Варненската централна баня като паметник на културата.

По повод днешния Международен ден за опазване на паметниците на културата Танчев представи документа от президентската канцелария с изходящ номер 67-00-15-[1]/06.04.2023 адресиран до служебния министър на културата Найден Тодоров. В писмото на президентския секретариат до министър Тодоров се казва: "Предвид, че изложеният казус засяга процедурите по проучвания, обявяване и опазване на обекти - недвижими културни ценности, моля да разгледате според Вашата компетентност". Според Николай Танчев е много важен фактът, че в това писмо от Президнтвството припознават баня "Гъбата" като недвижима културна ценност.

Конструкцията на „Гъбата“ е забележителна в световната архитектура според български архитекти и международни урбанисти, съчетава инженерна, естетическа и функционална мисъл, това подчерта Танчев, в предаването на Радио Варна "Новият ден". Танчев има подчертан интерес към културно-историческото наследство на града и във връзка с професията си - екскурзовод и представител за Варна на един от големите немски туроператори.

За сградата на Варненската централна баня има открита процедура тя да стане паметник на културата и тя е дългогодишна, подчерта Танчев. През годините, обаче документите за това се губят от общината, за да се вземе решение за ПУП за 40-метрова сграда сред отаналите 4-ри етажни сгради, там където се предвижда до 15 метра строителство. Но в Държавния архив и в Министерство на културата тези документи съществуват и просто е въпрос на институционална отговорност да се случи това и сградата да се опази, подчерта Николай Танчев.

Международният ден за опазване на паметниците на културата се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45

Варненски ученици сред победителите в конкурс на Националното космическо общество в САЩ

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ,  съобщава БНР.  Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..

публикувано на 10.02.25 в 10:50

Променя ли се трайно климатът във Варна?

Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..

публикувано на 10.02.25 в 10:36

Почитаме Свети Харалампий - покровител на пчеларите

На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..

публикувано на 10.02.25 в 07:29

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52