Румен Сарандев е отличен за професионалната му работа на терен, отразяваща актуални обществени събития, включително бежанската вълна през 2022 г. в Украйна, и за участието му в колективната изложба на варненските фоторепортери с нерепортажни фотоси Alter Ego („Другото Аз”) в програмата на „Пролетния сезон на изкуствата ” – месец април 2022 г.
За силните моменти, които оставят без дъх от емоция и най-силния човек, за любовта и отдадеността към професията и бъдещите планове с Румен Сарандев в предаването "На светло" разговаря Иван Барбов:
Замислям се, че ако трябва да се изразя в снимки... не мога да си представя как би изглеждало това, което мисля. Но определено би било интересно! Наградата е признание за работата, която си свършил или вършиш. А Наградата "Варна"... За мен това е оценка, доказателство, че Варна оценява какво съм свършил аз за града.
Зад всяка награда стои много труд и най-хубавото нещо е да береш плодовете от този труд.
Да, в мелачката си.
Това, което ми остави траен отпечатък, е нещото, за което съм номиниран - работата ми по време на бежанската вълна на границата на Украйна и Румъния. Това, което никога през целия си живот няма да забравя, е когато видях как майка посрещна двете си деца, които бяха от другата страна, а детето, плачейки, хукна към майка си и й каза: "Мамо, там беше много страшно"... И въпреки че направих тази снимка с телефон... Няма да я забравя! В крайна сметка най-добрият апарат е този, който имаш в момента.
Как успяваш да се съхраниш и да се събереш в такива силни моменти, за да си свършиш работата?
Трябва да вентилираш всичко, което минава през теб. Да вентилираш лошото, за да не прегориш в един момент. Един от начините научих още преди две години и десет месеца, когато се роди дъщеря ми. Когато я видя, всичко ми минава. А друг начин е да направя нещо хамаво, нещо екстремно, но няма да навлизам в подробности.
Ти изпревари следващия ми въпрос. Работата на фоторепортер е изключително натоварена и интензивна. Какво обича да прави в свободното си време Румен Сарандев?
Обичам да правя барбекю. Преди да се появят децата, обичах да правя по-екстремни неща. Аз съм от този тип хора, които са жадни за адреналин. Не мога да стоя на едно място. Когато започна конфликтът в Украйна, имах предложения, но едва преди седмица се случи. Не в този вид, в който ми се искаше, но го реализирах. Въпреки че съм на работа, това е по-различно от нещата, които снимам във Варна и в областта. Виждам много по-различни хора и това помага.
В "Радио Варна представя" тази събота слушателите имаха възможност да чуят първата част от материала ви с Доротея Николова "Да откриеш Бесарабия". Разкажи ни за впечатленията, натрупани там.
Доротея Николова се свърза с хора, които помогнаха на бесарабските българи и на училищата там, под формата на компютри, книги, помагала, свързани с паметта за България. Доста време чакахме, имаха проблем с доставките. Но благодарим на колегите от София, които се отзоваха. Преживяхме девет часа път в едната посока, интересна беше срещата с хората там. Толкова топли хора не съм виждал отдавна. Може би мога да ги сравня с хората от Родопите. В едното училище ни чакаха, бяха ни приготвили програма, кметът не искаше да ни пуска в един момент. И това при положение, че ние, репортерите, бяхме там, не отидохме с хората, които носят даренията. И ни посрещнаха изключително радушно!
Едно клише, без което не можем. Какви са бъдещите ти творчески планове?
Свързани са с това, което правя най-добре. Плановете ми са да продължавам да снимам. Следващото... трябва да е по-голяма награда!
Цялото интервю на Иван Барбов с Румен Сарандев чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.Не бива в България да живеем и мислим краткосрочно. Политиците ни гледат един, два мандата напред, а не в перспектива. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна историкът акад. Георги Марков. Според него: „Дори сред политиците ни има едно дразнещо самодоволство. Те ни казват: „Нас ни оценяват високо в Европа, вие тук ни занимавате с..
Денят на българската книжовност е символ на образованието, които ни обединява, въпреки много разделителни линии в нашето общество. Това каза, в предаването на Радио Варна „Позиция“ Юлиян Петров, от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. „В последните години се възприе тезата, че в училище основно трябва да се образова и възпитанието..
Интервю с Athenar (MIDNIGHT) Първият концерт на американския блек/спийд проект MIDNIGHT у нас ще бъде на 26 май 2025 година в софийския клуб „Mixtape 5“. Поканата е от „BGTSC“. След повече от 20 години унищожаване на метъл/пънк ъндърграунда с демота, сплитове, миниалбуми и албуми, Athenar идва в България с новия трибют диск „Steel, Rust and..
Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..
Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита", е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..
Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..
Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..