Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цифровият двойник на Варненския залив - на едни очила с виртуална реалност и AI разстояние

Вече е факт и екологично приложение за "гражданска наука", което ще ангажира обществеността с чистотата и състоянието на морето

Екологично приложение за т.нар. гражданска наука (citizen science) -  I SEE SEA, представят днес - 14 юли, във Варна. В него граждани ще могат да подават сигнали за замърсявания, струпване на медузи и други явления, свързани с чистотата и състоянието на морето. То е едно от трите направления в международният проект ILIAD ("Илиада"), който разработва виртуален двойник на Варненския залив като математически модел, цифрова инфрастуктура в съчетание с наблюдения в реално време, които да дават точни метеорологични и екологични прогнози.
Целта на разработката е да засили общественото осведомяване, да допринесе за опазването на морската екосистема и да насърчи отговорното поведение към околната среда, каза ръководителят на проекта от българска страна - проф. Тодор Ганчев от Техническият университет във Варна. Проектът ILIAD е финансиран с 19 млн. евро по линия на европейската програма Horizon 2020. В него участват учени и практици от 18 държави с общо 56 организации от 18 държави на 3 континента, като ТУ е най-големият партньор в консорциума. , а представителите на ТУ - Варна са единвените представители от България. Концепцията предвижда да бъде създаден цифров двойник на Световния океан, като различните екипи пресъздават различни елементи от нея, които след това да бъдат внедрени навсякъде.
ТУ - Варна работи заедно с екипа на "Пристанищна администрация", за да визуализират как посредством виртуална реалност, изкуствен интелект и технологии могат да се превеждат плавателни съдове в условията на различни метеорологични условия и екологични предизвикателства при навлизане в пристанище. Условията на Варна - едно от пристанищата в света с навигационни предизиквателства - Варненското и Белославско езеро, плавателните канали към тях, множеството кейови места, височината на Аспарухов мост, както и метеоусловията през зимата и пролетта, позволяват обхващането на повече фактори за разработката на дигиталния двойник като прототип, с който технологиите се тестват на практика, посочва проф. Ганчев.

По проекта ILIAD се работи от февруари 2022 г. Той обхваща пет морета и Северния Атлантик. В рамките на целия проект се разработват общо 12 подобни двойника, които да запълнят празнотите в масивите от данни, касаещи корабоплаването и морето по начин, който позволява да се правят прогнози. Всички те ще бъдат обхванати в една световна мрежа.

Най-важният от прототипите е този, който ще служи на трафик диспечерите в Рейдовата кула във Варна. Напредъкът по него е осезаем. Основното при него е да може да се прави автоматично оценяване на риска и така да се подпомогне корабоплаването при неблагоприятни метеорологични условия. За целта ще се разчита освен на математически модели, но и на система от повече от 20 метео станции по морето. Седем от тях са района на залива, езерото и двата плавателни канала.

Вторият протитип е свързан с прилагането на виртуална реалност, също в подкрепа на корабоплаването, но с акцент пилотската дейност в пристанището. При него се използват специални очила, в които е насложена топографията на релефа на залива и целият район с изкуствена реалност, която показва това, което не се вижда, както и очертава с точност бреговата линия, фарватера, шамандурите и буйовете. Това позволява плавателните съдове да се движат и при мъгла, която е често срещана през по-студените месеци на годината. 

Третото направление е именно приложението I SEE SEA, допълва ас. Мирослав Марков.

Целият разговор с проф. Тодор Ганчев и ас. Мирослав Марков за напредъка по проекта ILIAD може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

публикувано на 11.05.25 в 09:15

Отиде си художникът Георги Лечев

Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от  екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна.  Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на  графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта,  особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни  изложби в..

публикувано на 10.05.25 в 13:31

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 10.05.25 в 12:27

Певци, танцьори, музиканти и разказвачи на легенди се събират “Насред село - на мегдана” в Градинарово

 Певци, танцьори, музиканти, детски певчески и танцови формации, разказвачи на легенди и предания за подвизи на местни герои се събират в село Градинарово за   Пети фолклорен празник “Насред село - на мегдана” Събитието ще се проведе на 10 май 2025 г. в читалище “Надежда - 1901”от 10,00 часа, съобщават организаторите сдружение "България си ти". В..

публикувано на 09.05.25 в 13:12

Акция по кръводаряване в Икономическия университет в понеделник

Втора акция за кръводаряване ще се проведе в Икономическия университет във Варна, съобщиха от учебното заведение.  Кампанията ще се проведе на 12 май (понеделник) от 10 до 14 часа в двора на академичната сграда на бул. „Княз Борис I“ 77.  В акцията могат да участват всички студенти, преподаватели и служители. Тя се организира съвместно от..

публикувано на 09.05.25 в 11:11
Икона Св.Св.Кирил и Методий, РИМ-В.Търново

11 май – Денят на светите равноапостоли Кирил и Методий

На 11 май църквата почита светите братя Кирил и Методий - създатели и разпространители на първата славянска азбука - глаголицата. В храмовете в цялата страна се отслужват литургии.   Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и за разпространяване..

публикувано на 09.05.25 в 09:05

С военен ритуал Варна ще отбележи 9 май

С церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва пред паметника-портал на Осми приморски полк Варна ще отбележи 9 май. Начало на събитието ще бъде в 10 часа пред паметника, съобщиха от общинския пресцентър.  В 11 часа започва церемонията по издигане на флага на Европейския съюз пред централния вход на Община Варна...

публикувано на 09.05.25 в 07:34