Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цифровият двойник на Варненския залив - на едни очила с виртуална реалност и AI разстояние

Вече е факт и екологично приложение за "гражданска наука", което ще ангажира обществеността с чистотата и състоянието на морето

Екологично приложение за т.нар. гражданска наука (citizen science) -  I SEE SEA, представят днес - 14 юли, във Варна. В него граждани ще могат да подават сигнали за замърсявания, струпване на медузи и други явления, свързани с чистотата и състоянието на морето. То е едно от трите направления в международният проект ILIAD ("Илиада"), който разработва виртуален двойник на Варненския залив като математически модел, цифрова инфрастуктура в съчетание с наблюдения в реално време, които да дават точни метеорологични и екологични прогнози.
Целта на разработката е да засили общественото осведомяване, да допринесе за опазването на морската екосистема и да насърчи отговорното поведение към околната среда, каза ръководителят на проекта от българска страна - проф. Тодор Ганчев от Техническият университет във Варна. Проектът ILIAD е финансиран с 19 млн. евро по линия на европейската програма Horizon 2020. В него участват учени и практици от 18 държави с общо 56 организации от 18 държави на 3 континента, като ТУ е най-големият партньор в консорциума. , а представителите на ТУ - Варна са единвените представители от България. Концепцията предвижда да бъде създаден цифров двойник на Световния океан, като различните екипи пресъздават различни елементи от нея, които след това да бъдат внедрени навсякъде.
ТУ - Варна работи заедно с екипа на "Пристанищна администрация", за да визуализират как посредством виртуална реалност, изкуствен интелект и технологии могат да се превеждат плавателни съдове в условията на различни метеорологични условия и екологични предизвикателства при навлизане в пристанище. Условията на Варна - едно от пристанищата в света с навигационни предизиквателства - Варненското и Белославско езеро, плавателните канали към тях, множеството кейови места, височината на Аспарухов мост, както и метеоусловията през зимата и пролетта, позволяват обхващането на повече фактори за разработката на дигиталния двойник като прототип, с който технологиите се тестват на практика, посочва проф. Ганчев.

По проекта ILIAD се работи от февруари 2022 г. Той обхваща пет морета и Северния Атлантик. В рамките на целия проект се разработват общо 12 подобни двойника, които да запълнят празнотите в масивите от данни, касаещи корабоплаването и морето по начин, който позволява да се правят прогнози. Всички те ще бъдат обхванати в една световна мрежа.

Най-важният от прототипите е този, който ще служи на трафик диспечерите в Рейдовата кула във Варна. Напредъкът по него е осезаем. Основното при него е да може да се прави автоматично оценяване на риска и така да се подпомогне корабоплаването при неблагоприятни метеорологични условия. За целта ще се разчита освен на математически модели, но и на система от повече от 20 метео станции по морето. Седем от тях са района на залива, езерото и двата плавателни канала.

Вторият протитип е свързан с прилагането на виртуална реалност, също в подкрепа на корабоплаването, но с акцент пилотската дейност в пристанището. При него се използват специални очила, в които е насложена топографията на релефа на залива и целият район с изкуствена реалност, която показва това, което не се вижда, както и очертава с точност бреговата линия, фарватера, шамандурите и буйовете. Това позволява плавателните съдове да се движат и при мъгла, която е често срещана през по-студените месеци на годината. 

Третото направление е именно приложението I SEE SEA, допълва ас. Мирослав Марков.

Целият разговор с проф. Тодор Ганчев и ас. Мирослав Марков за напредъка по проекта ILIAD може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши.  Конкурсът за заемане на..

публикувано на 03.02.25 в 19:39

Лесна работа: И торта с моркови

Бих казала, че днешният ден е много приятен, въпреки народните вярвания, че Зимният Симеон е един от най-лошите дни. Какво толкова може да се обърка? Да не чуете алармата. Да закъснеете за работа. Да разясните на шефа защо все на вас се случват подобни неща. Първото кафе да е като деня – горчиво и пълно с неосъществени планове. В порива си да..

публикувано на 03.02.25 в 17:00

Липсата на велопаркинги във Варна – резултат от лошо управление?

Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.  Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..

публикувано на 03.02.25 в 14:12

Честни избори - мисия (не)възможна

Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..

публикувано на 03.02.25 в 14:05

За 27 път ще се проведе конкурсът за домашно вино във Варна

Предстои да се проведе най-старият конкурс за домашно вино във Варна, за 27-ми пореден път през тази година. На 16 февруари ще бъдат отличени победителите в различните категории.  Но още от вчера кандидатите за участие дават своето вино под формата на мостри за оценка.  Това каза за Радио Варна организаторът на конкурса през последните..

публикувано на 03.02.25 в 14:01

3 февруари - Зимен Симеоновден

На 3 февруари, ден след Сререние Господне (2 февруари), Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица.  Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..

публикувано на 03.02.25 в 08:18
Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

Опубличената култура на висшите училища в България

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..

публикувано на 01.02.25 в 10:29