Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна - красива, но с повехнал и неподдържан вид в началото на сезона

6-ти юни - 6-ти ден на Международния театрален фестивал “Варненско лято”, който по традиция има различни събития под открито небе, а градската среда е тяхната сцена и декор. Затова се вглеждаме в нейния изглед - или как Варна посреща десетките артисти от страната и цял свят, заедно с първите туристи, които дойдоха? 

Градските градинки са в прилично състояние, но все пак не е много привлекателно. Почти всички са неокосени. Не са и почистени - боклуците, попаднали в тревата от небрежни хора или просто доведени от вятъра, са си там (виж снимки).

Шадраваните не работят, а този на площада до театъра е закрит с параван.




Градинката пред Окръжния съд е „завладяна“ от гларусите заради закусвалнята и дюнерите там.

Ефектът от птиците и хората са боклуци и изцапани плочки, които оставят залепващ ефект по подметките.


Боклуци, включително празни опаковки от алкохол, има в подножието на парадните външни стълби, пред оградата на Регионалния исторически музей във Варна. Мястото се ползва и като нужник, съдейки по миризмата и изхвърлените кърпички. Градската тоалетна до входа на Музея обаче не работи. Това е може би най-туристическото място във Варна заради факта, че там може да се види най-старото обработено злато в света - Варненското. Окаян вид има и тротоарът на ул. "Антим Първи", където спират автобусите с туристи - изцапани и разбити плочки, пейки липсват, но основите на някогашната паркова мебел точно до портата към парка на Музея стоят. 

Градинката Севастопол е чиста, но паметниците са компрометирани от птиците - Кирил Шиваров и Махатма Ганди, както и красивата скулптура ”Порталът на вятъра" на архитект Тодор Даскалов (вж.снимки). По същия начин е "пострадал" и паметникът на Иван Церов в градинката до Драматичния театър.

Градинката до Градската художествена галерия е с фонтан, пълен със заблатена зелена вода и плуващи боклуци.

 

Тревата, прораснала в плочниците по центъра, пред Катедралата и РИМ-Варна, не е почистена. А централната пешеходна улица бул. "Княз Борис Първи" и ларгото до входа на Морската градина са все така с каменните кошчета, които текат и засъхналите следи около тях са ярко забележими. Това се забелязва особено рано сутрин, когато центърът на Варна все още е безлюден - красив, но повехнал и неподдържан вид има градът ни за туристическа дестинация с възможности и за културен туризъм.

На фона на всичко това във Варна текат ремонти. Екипи се грижат за цветята и красотата в Морската градина. В какво състояние обаче е тя и как гледат варненци на текущите ремонти? Какво биха искали да се промени в морската столица на България? Чуйте в анкетата на Димитрина Дончева:


Снимки: Мариела Димитрова, Димитрина Дончева






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Променя ли се трайно климатът във Варна?

Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните години се..

публикувано на 10.02.25 в 10:36

Почитаме Свети Харалампий - покровител на пчеларите

На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..

публикувано на 10.02.25 в 07:29

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43