Необятната синева на морето, маранята на замъгления хоризонт, където вода и небе се сливат, уханието на водорасли, ситният пясък, който полепва по краката ти и не иска да се отмие са само малка част от притегателната му мощ. Морето дава много, но и много може да отнема, затова и към него трябва да се гледа с нужното уважение и с готовност на компромиси пред авторитета му на стихия.
Морето на север е приказка, която разказва увлекателно, тихо привлича и бурно се смее. Заставайки на високия бряг, очите ти не могат да обхванат красотата на морските дюни, на безкрайните северни плажове, на почти липсващите доказателства от цивилизацията. Затова и любителите на Северното Черноморие са хора, които щом ти заговорят, от устите им се лее разказ за любовта.
Морето за ветроходеца Васил Куртев е една красива и в същото време опасна стихия. През 2017 г. той посрещна 80-годишния си юбилей в Индийския океан по време на околосветското си плаване, продължило 645 дни и преодолени 26 000 мили. Мечтата на живота си Васил Куртев сбъдва с яхтата на брат си, наречена „Одесос“. Той е и четирикратен носител на Златния глобус „Кор Кароли“.
Най-важното е да бъдеш упорит и да се съобразяваш с тази стихия. Морето е стихия, която привлича хората. Аз винаги съм казвал, че езерото е красиво, но морето е хем красиво, хем те плаши. Ако не се плашиш, само бела можеш да направиш. Човек трябва да е подготвен, винаги преди да тръгне с големи стъпки, преди да почне големи крачки, първо трябва да направи малки крачки наблизо, казва Куртев.
Когато плаваш с лодка, която познаваш, ти всъщност имаш добра застраховал, категоричен е мореплавателят.
През 2021 г. две събития по Северното Черноморие поставиха поредица от въпроси по отношение на морското спасяване. В края на месец септември в един и същи ден излезе новината, че мъж от Добрич, влязъл с кану в морето, е изчезнал. Малко по-късно стана ясно и че печално известният вече кораб "Вера Су" е заседнал в морето до скалистия бряг край местността Яйлата. В спасителната операция на рибаря тогава се включиха много доброволци, сред които и водолазът Димитър Франгов. Роден в София, завършил "Връзки с обществеността" в Софийския университет, но от години живее със съпругата си и двете си прекрасни деца в Шабла. Димитър Франгов е от онези хора, които можете да слушате с часове, защото говорейки за морето, той говори и за любовта. Но и според него човек никога не трябва да подхожда към морската стихия с наивност и с убеждението, че водата е само романтика, плясък на вълните и ухание на свобода.
Всяко зло води след себе си мъдрост. Много е важно да си направим съответните поуки за безопасността, която винаги трябва да си съпровожда във всяко наше занимание, дори и фа не е професионално, а като хоби, категоричен е Франгов. Той коментира, че след тези случаи пробойните в устройството на институциите вече се виждат, а всъщност проблемите са известни отдавана.
Франгов изрази надежда след ситуацията с "Вера Су" да са извадени правилните изводи по отношение на организацията и финансирането на морското спасява и протокола при спасителните операции.
Хората да не подценяват морето и винаги да са подготвени, съветва Франгов. Той препоръчва дори тези, които управляват малки плавателни съдове, за които не се изисква регистрация и капитанско право, да преминат курсове. Той е категоричен, че на първо място винаги трябва да е съобразена метеорологичната обстановка. Технологичното време, в което живеем, ни дава възможност да сведем до минимум фатални инциденти, благодарение на модерни GPS устройства, каза той.
Водолазът обърна внимание и на друг сериозен проблем - няма режим на регистрация на джетовете, а това според него е притеснително, тъй като няма година, в която да няма инцидент.
С двама морски хора, влюбени в безкрайността на синьо-зелените води, ни среща в следващия репортаж кореспондентът ни в Добрич Мая Щърбанова:
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..