Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жечка Георгиева, директор на Варненска търговска гимназия: Добрият учител трябва да обича децата

4
Жечка Георгиева с полученото отличие "Училище за пример"

Варненска търговска гимназия „Георги Стойков Раковски” бе отличена с приза „Училище за пример” на фондация "Заедно в час". Отличието получиха общо 26 училища в цялата страна. Целта на инициативата е осъвременяване на преподаването и подобряване на управлението с фокус върху успеха на всички ученици.

Как успява един директор в днешно време да бъде успешен? Как успява българският учител да бъде на пиедестала на онази висота, на която е бил в миналото? Колко усилия му коства това в битка с възпитанието, което днес често имат младите хора? Отговорите на тези въпроси потърсихме от директора на Търговската гимназия във Варна Жечка Георгиева:

Специално при нас ние срещаме обичта на децата. Когато посрещаме нашите деца едно от основните ни послания към тях е, че отношенията са двустранни. Спазваме си много стриктно правилата и благодарение на тези правила децата израстват и разбират какво очакваме от тях. Кои са трите важни правила за един учител? Първо правило – да обича децата, второ правило – да обича децата и трето правило – да обича децата! Може да звучи като клише, но това е истината! Когато обичаш децата, те усещат, че им се караш, защото ги обичаш, че им налагаш санкции, защото ги обичаш и ги поощряваш, защото ги обичаш. Добрият тон, подадената ръка, усмивката, това е на което учим децата си!", разказа Жечка Георгиева.

Търговската гимназия е като инкубатор на успехи, възпитаниците й са образец за подражание и не са известни със случай на негативна проява или агресия в учебното заведение. Питаме директора как се постига това?

"Колегите работят заедно, имаме прекрасен педагогически съветник, г-н Тихомир Димитров от 8 клас познава всички нови деца. Преди родителите да усетят, че има някакъв проблем с детето им, той вече работи с него. Много разговори…Това е формулата за справянето на проблема агресия. Отношението никога не е грубо. Да, караме се, правим забележки. Надявам се обаче случаите на агресия да стават все по-малко. Имали сме няколко случая от 2016 година насам, имаме и изключени ученици, разбира се, но са много малък процент. Освен средата в училище децата имат и своята друга среда по местоживеене. Там няма как да влияем, затова са родителите, да ни подкрепят и в забързаното ежедневие да могат да намерят време за децата."

Жечка Георгиева започва работа във ВТГ “Георги Стойков Раковски” през 1998 година. Каква е разликата между децата преди и сегашното поколение?

"Децата, които заварих в училище, бяха много искащи да знаят. Нещата се промениха, поколенията се промениха. Децата са много по-различни, искат бързо да се случват нещата, да получат всичко на момента. Затова и ние се променяме. Колегите вече правят съвършено различни уроци. Прякото преподаване не е приоритет. Много интердисциплинарни, много занимателни игри, много повторения, за да могат децата да усвоят най-важното като знания и умения. Телефоните днес са като продължение на ръчичките им. Технологиите имат място в живота им, но трябва да намерим точното място и точният ъгъл в дадения момент.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15