Варненска търговска гимназия „Георги Стойков Раковски” бе отличена с приза „Училище за пример” на фондация "Заедно в час". Отличието получиха общо 26 училища в цялата страна. Целта на инициативата е осъвременяване на преподаването и подобряване на управлението с фокус върху успеха на всички ученици.
Как успява един директор в днешно време да бъде успешен? Как успява българският учител да бъде на пиедестала на онази висота, на която е бил в миналото? Колко усилия му коства това в битка с възпитанието, което днес често имат младите хора? Отговорите на тези въпроси потърсихме от директора на Търговската гимназия във Варна Жечка Георгиева:
Търговската гимназия е като инкубатор на успехи, възпитаниците й са образец за подражание и не са известни със случай на негативна проява или агресия в учебното заведение. Питаме директора как се постига това?
"Колегите работят заедно, имаме прекрасен педагогически съветник, г-н Тихомир Димитров от 8 клас познава всички нови деца. Преди родителите да усетят, че има някакъв проблем с детето им, той вече работи с него. Много разговори…Това е формулата за справянето на проблема агресия. Отношението никога не е грубо. Да, караме се, правим забележки. Надявам се обаче случаите на агресия да стават все по-малко. Имали сме няколко случая от 2016 година насам, имаме и изключени ученици, разбира се, но са много малък процент. Освен средата в училище децата имат и своята друга среда по местоживеене. Там няма как да влияем, затова са родителите, да ни подкрепят и в забързаното ежедневие да могат да намерят време за децата."
Жечка Георгиева започва работа във ВТГ “Георги Стойков Раковски” през 1998 година. Каква е разликата между децата преди и сегашното поколение?
"Децата, които заварих в училище, бяха много искащи да знаят. Нещата се промениха, поколенията се промениха. Децата са много по-различни, искат бързо да се случват нещата, да получат всичко на момента. Затова и ние се променяме. Колегите вече правят съвършено различни уроци. Прякото преподаване не е приоритет. Много интердисциплинарни, много занимателни игри, много повторения, за да могат децата да усвоят най-важното като знания и умения. Телефоните днес са като продължение на ръчичките им. Технологиите имат място в живота им, но трябва да намерим точното място и точният ъгъл в дадения момент.
Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание. "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..
(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография).
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..
В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..
Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..