Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Морски метеоролог: Няма опасност от замърсяване на българския бряг

| обновено на 16.06.23 в 11:12
Снимка: Румен Сарандев

Това залпово подаване на голямо количество сладки води в морето локално, в украински води, е причина за екологична катастрофа в украински води. То е попаднало в северния черноморски шелф и основна част от замърсяването ще си остане там, предизвиквайки много тежки последвствия. Основните морски течения, вече беше публикувано в някои журналистически материали, че са от север на юг и минават край нашия бряг, насочвайки се към Турция. Това обаче е дълбоководната циркулация на Черно море, а тези замърсители в момента са в шелфа, плитководието. Трябва да се знае, че покрай бреговете циркулацията въобще не е същата, напротив, край брега лятно време има вихри и може да е точно в обратната посока. В този смисъл моите, и не само моите очаквания са, че няма някаква опасност за българския и румънския бряг и не бива да се преувеличава.

Това коментира за БНР-Радио Варна Васко Гълъбов, завеждащ секция „Морска метеорология и специализирани прогнози за опасни явления в морето“ в НИМХ.

Има два аспекта. Единият, е за замърсители, които са разтворими във водата и тъй като ние сме далеч от източника дотук концентрацията им намалява и едва ли ще се стигне до някакво съществено замърсяване. Вторият аспект е плаващи замърсители, които не се разтварят във водата, главно органична материя – машинни масла, петролни продукти, умрели животни. Тези замърсители търпят физико-химични изменения с времето, след известно време те се разлагат и  потъват, вкл. и петролните продукти.

Много ниска е вероятността от замърсяване от „Нова Каховка“ да стигне българския бряг. Няма почва за паника

Всичко това дори и да попадне в основните течения и да потегли на юг, до делтата на Дунав, там ще достигне зона с изключително изключително силно течение със сладка вода, насочено навътре. А река Дунав внася няколко пъти повече сладки води от Днепър, откъдето идва водата. Вчера румънски колеги акцентираха точно на това, че дунавските води буквално ще изтласкат всичко навътре в морето. Там тези замърсени води ще се смесят със сладките на Дунав. Тези течения се засичат дори на 100 км. навътре в морето. След това дори да продължи на юг – там има още един източник на сладки води, който изтласква далеч навътре в морето, това е каналът Сулина. Тоест румънският бряг, макар че е по-застрашен от нашия, е в значителна степен защитен от река Дунав и канала Сулина. И мнението на румънските колеги е, че хората могат спокойно да ходят по тамошните плажове, без притеснение, че нещо сериозно ще се случи

Няма почва за паника у нас. Да не говорим, че заливите като Варненския и Бургаския си имат местни източници на замърсители с органична материя и други замърсители.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почитаме Свети Харалампий - покровител на пчеларите

На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..

публикувано на 10.02.25 в 07:29

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43