Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министърът на туризма във Варна: Няма опасност за туристическия сезон (ВИДЕО)

| обновено на 16.06.23 в 13:02
Снимка: Румен Сарандев

Няма опасност за туристическия сезон у нас заради инцидента с язовира "Нова Каховка" в Украйна, водата в акваторията на Черно море не е замърсена.

Следващите 10 дни не се очаква каквото и да е евентуално замърсяване да достигнат по море румънската граница, а и река Дунава е естествен филтър и може да го изтласка. Прогнозата за развитието на туристическия сезон е изключително положителна. Това каза министърът на туризма Зарица Динкова във Варна и допълни, че няма никаква нужда от паника. Новият ресорен министър е на посещение във Варна и ВВМУ "Никола Вапцаров", за да се запознае как точно се извършва мониторингът за чистотата на Черно море след взривяването на язовирната стена в Украйна. 

Динкова опроверга твърдението, че курортите по Черноморието ни са празни. Официалните данни не показват да има спад на резервациите, каза тя. Министърът на туризма посочи, че вече е провела срещи с представители на туристическия бранш.

Попитана дали е възможно да има намеса и хибридни атаки за разпространение на фалшиви новини за замърсяване, тя отговори, че това е очевадно и се прави умишлено. Мерки трябва да бъдат взети срещу атаките към българския туристически бизнес и опитите за насаждане на паника, каза тя.

Всеки ден се прави модел с 8-10 дневна прогноза. Няма тенденция за придвижване на водните маси на юг в актуалната прогноза, каза флотилен адмирал Боян Медникаров, началник на ВВМУ.

Припомняме в ситуации, изискващи прецизен мониторинг на Черноморския басейн, в работата по следене се включва и изграденият във Висше военноморско училище (ВВМУ) Център за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона. Той наблюдава в реално време и визуализира процесите в акваторията на Черно море, както и прогнозира посоката на движение на плаващи замърсители, разливи и петна.


По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пуснаха тока в селата Попович и Доброглед, без електрозахранване остават Булаир, Голица и Солник

Пътищата във Варненска област са проходими при зимния условия. Това съобщи дежурният в Областната администрация.  В община Аксаково всички населени места вече имат електрозахранване.  Без ток са три села в община Долни чифлик – Булаир, Голица и  Солник.  В село Попович, община Бяла, електрозахранването е възстановено към 8.10 часа тази..

публикувано на 18.02.25 в 08:40
Снимката е илюстративна

Пътищата в област Добрич са отворени и проходими

Всички пътища в област Добрич са отворени и проходими при зимни условия. Натрупаната снежна покривка е 12 см.  През нощта на терен са работили 27 машини, информират от Областното пътно управление.  Почистването е подновено тази сутрин в 3.30 часа.  Няма данни за бедстващи хора. След сигнали, подадени до полицията за снегонавявания в община Добричка, са..

публикувано на 18.02.25 в 08:37

Съветът за съвместно управление обсъжда бюджета и програмата на кабинета

След Консултативния съвет за национална сигурност при президента Румен Радев днес формациите от управляващото мнозинство ще се съберат отново на Съвет за съвместно управление. В него участват представители на партиите от парламентарното мнозинство, подкрепящи правителството, съобщава БНР.  Днес те ще обсъдят бюджета и управленската програма на..

публикувано на 18.02.25 в 08:30

152 години от гибелта на Васил Левски отбелязваме на 18 февруари

В родния град на Апостола на свободата Карлово ще бъде отслужена Света литургия и панихида в памет на Левски, ще бъде открита тематична изложба и ще бъде връчена ежегодната награда на карловския комитет „Васил Левски“. От 18.00 ч. започва възпоменателната церемония на площад „Васил Левски“, а след това - традиционният спектакъл на ученици..

публикувано на 18.02.25 в 06:50
Снимката е илюстративна

Без ток са все още села във Варненско

В община Аксаково част от село Доброглед остава без ток, поради повредени трансформатори. Припомняме, че снощи цялото село беше без ток , към момента електрозахранването частично е възстановено. Това съобщи за Радио Варна дежурният в Областна администрация. Без ток от снощи са и три села в община Долни чифлик - Голица, Солник и..

публикувано на 18.02.25 в 06:30

В Североизточна България снежната покривка е от 20 до 25 см, в Добричко 10 см - пътищата са отворени

През нощта валежите и по Северното Черноморие преминаха в слаб сняг. Слаб дъжд вали само в Бургас и на Емине. В Североизточна България снежната покривка е от 20 до 25 см, само в Добрич 10 см. За Варна атмосферно налягане 1023 хПа – по-високо от нормалното за месеца, слабо ще се колебае около тази стойност; относителна влажност на въздуха 94..

публикувано на 18.02.25 в 06:18

Пътят Варна - Бургас е затворен

Пътят Варна – Бургас е затворен по искане на Областно пътно управление /ОПУ/ - Бургас, съобщи за Радио Варна дежурният в ОПУ-Варна.  За всички МПС е затворен участътък от пътен възел Старо Оряхово до Бургас.   Тежкотоварните автомобили изчакват на място.  Настилката между Обзор и Слънчев бряг се обработва и почиства. Обходният път е през..

публикувано на 18.02.25 в 06:16