Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен договор за защита на екосистемите в открито море прие ООН

Автор:
Снимка: В. Василева, Радио Варна

Държавите, членуващи в ООН, приеха първия международен договор за защита на открито море, който е много важен за опазване на океаните, съобщи БТА, като се позова на АФП.

"Договорът е приет", обяви под общи аплодисменти Рена Лий, председателката на междуправителствената конференция за морско биоразнообразие в районите извън национални юрисдикции, след като договорът беше приет с консенсус.

"Океанът е жизнената сила на нашата планета. Днес Вие вдъхнахте нов живот и нова надежда, че той има шанс да се бори", коментира генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и приветства "историческия успех".

Въпреки приемането на договора, Русия се дистанцира от консенсуса, като определи някои елементи от текста като "напълно неприемливи".

Първият договор за защита на екосистемите в открито море, приет днес, дава инструменти и възможности за опазване и устойчиво управление на морското биоразнообразие в огромните океански пространства, които не принадлежат на никого.

Документът, чието парафиране от страните на ООН ще започне на 20 септември, ще влезе в сила 120 дни след 60-ата му ратификация.
   
Основната цел е "незабавно и дългосрочно" опазване и устойчиво използване на морското биоразнообразие в зони извън национална юрисдикция. Това е огромна територия, която представлява почти половината от планетата ни.

Договорът ще се прилага за открито море, т.е. за частта от океаните извън изключителните икономически зони на държавите, които се простират на максимум 200 морски мили (370 км) от брега. Той ще обхване и морското дъно и земните недра извън националните юрисдикции, наричани "зоната".

За прилагането му бъдещата конференция на страните участнички (КОП),  ще трябва да работи с глобални и регионални организации, които сега имат правомощия върху части от океана.
 
Емблематичният инструмент на новия договор ще бъдат морските защитени зони, които сега съществуват предимно в териториалните води.

На базата на научни данни, по предложение на една или повече държави, ще може да се създават подобни територии в райони, които са уникални, особено за уязвими или важни застрашени видове.

Решенията като цяло ще се вземат с консенсус. Предвидено е обаче и важно изключение, за да се предотврати възможността дадена страна да блокира създаването на морска зона: ако консенсус не е възможен, то решение може да бъде взето с мнозинство от три четвърти.
   
В договора не се уточнява как ще се гарантира, че мерките за защита действително се прилагат в обширнитe райони, отдалечени от сушата. Някои експерти разчитат на сателити за наблюдение и установяване на нарушенията.

Всяка държава носи отговорност за действията, които са под нейна юрисдикция, дори и в открито море, например на кораб, плаващ под неин флаг.
   
Страна, независимо дали е морска, или не, както и всеки субект под нейна юрисдикция, ще може да събира растения, животни или микроби в открито море, чийто генетичен материал може да бъде използван, включително и с търговска цел, например от фармацевтични компании.

За да се гарантира, че развиващите се страни, които не разполагат със средства за финансиране на подобни скъпи изследвания, няма да бъдат лишени от това, което не принадлежи на никого, в договора е заложен принципът на "справедливо и равноправно разпределение на ползите", свързани с морските ресурси.

Текстът предвижда споделяне на научни ресурси (проби, генетични данни в рамките на "платформа за свободен достъп", трансфер на технологии към развиващите се страни и т.н.), както и финансови ползи, свързани с тях.

Преди да разрешат дадена дейност в открито море, извършвана под техен контрол, държавите първо ще трябва да проучат потенциалните последици за морската среда. Те трябва да публикуват редовно оценка на въздействието. Предвижда се също възможност за оспорване на разрешение за определена дейност, ако се появят непредвидени отрицателни влияния.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Лорер

Даниел Лорер е изключен от "Продължаваме промяната" и всички нейни органи

След днешното гласуване за председател на Народното събрание, „Продължаваме промяната“ поиска оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков, съобщиха от партията.  С решение на Изпълнителния съвет на ПП „Продължаваме промяната“ Даниел Лорер се изключва от партията и всички нейни органи. 

публикувано на 28.11.24 в 15:44

Пореден неуспешен балотаж, отново не избраха председател на 51-вото НС

Балотажът в Народното събрание не излъчи председател и от седмия път. За кандидата на ГЕРБ-СДС Рая Назарян гласуваха 69 депутати със „за“, 159 – против и 10 въздържали се. За кандидата на ИТН Силви Кирилов гласуваха 118 депутати със „за“, 103 – против, 17 се въздържаха. Веднага след гласуването Тошко Йорданов припомни приетите процедурни правила и..

публикувано на 28.11.24 в 15:09

Обиди и физическа разправа в кулоарите на НС

В кулоарите на парламента се стигна до физически сблъсък между депутатите Славчо Крумов от "Възраждане" и Манол Пейков от ПП-ДБ, съобщава БНР.  Според Пейков до ударите се е стигнало, след като разменил реплики в пленарна зала с лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов.  Той не пожела да назове какви са били те. Пейков са оплака, че при сблъсъка..

публикувано на 28.11.24 в 15:00

Отпуснаха 180 000 лева за възнаграждения на членовете на СИК за частичния вот

Допълнителни 180 хил. лева от местната хазна ще бъдат осигурени за провеждането на частичните избори за кметове на районите „Одесос“ и „Приморски“. Решението беше взето с пълно единодушие от Общински съвет - Варна, съобщават от пресслужбата на Общински съвет Варна. Първоначално беше обявено, че за изплащане на възнаграждения на членове на секционни..

публикувано на 28.11.24 в 14:52

Румънци бедстват на морска платформа край Варна, предстои смяна на екипажа

Предстои смяна на екипажа на сондажната платформа GSP SATURN, която се намира в близост до Галата "Варна", съобщиха  от Министерството на транспорта информацията във връзка с обявени проблеми с румънски моряци, обявили гладна стачка на съоръжението.  От ресорното министерство  уточниха, че там не се извършват хидротехнически дейности към момента.  На..

публикувано на 28.11.24 в 14:45
Работници почистват басейн

Догодина предвиждат средства за основен ремонт на басейн "Приморски"

Средства за основен ремонт на плувен комплекс "Приморски" ще бъдат заложени в бюджета на Община Варна за следващата година. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев в отговор на въпрос, зададен от общинския съветник от "Алтернативата на  гражданите" Давид Киркоров по време на сесия. Киркоров приложи снимков материал, онагледяващ лошото състояние на..

публикувано на 28.11.24 в 14:23
Снимката е илюстративна

ОбС-Балчик одобри ПУП за изграждане на ветрогенератор в Храброво

Кметският наместник на Храброво Димитър Димитров  не е против инвестиционното намерение, още повече че инвеститорът помага на населеното място от години. Иска да помага и за напред. Представител на инициативата "Чиста Добруджа" Любомир Лазаров  не е съгласен с оценката за въздействие върху околната среда, като посочи инфразвука, който не се..

публикувано на 28.11.24 в 13:50