Ашерсоновият оман и теснолистият живовляк. Това са две от по-неизвестните билки, за които се разказва в новата книга на Искра Урумова и Елионора Недялкова „Коя е билката“. Представянето й е на 21 юни, в първия ден на лятото, от 18 часа и 30 минути в двора на Археологическия музей във Варна. В него ще се включи и фолклорната формация „Четирилистна детелина“ при Народно читалище „П. Р. Славейков“ с ръководител Петя Горанова.
"В тази книга хората могат да открият билките по няколко критерия – Коя е най-търсената билка от българите? Коя е най-слабо познатата билка от българите? Има ли билка за любов? Има ли билка за предпазване от лоши мисли? Има ли билка, която е брат на друга билка? Коя е най-мистериозната билка? Коя е най-скъпата като цена?," обясни варненката Искра Урумова, която познаваме и като кореспондентка на една от националните телевизии.
В новата ѝ книга са включени още народни песни, тайнствени поверия, полезни рецепти от миналото, легенди. Казва, че всичко това е подбрала от стари сборници, наследство от нашите баби и дядовци. А за произхода на билките има и специална приказка:
"Това е книга, която човек да сложи в раницата, да отиде в планината, да реши да си набере малко билки за чай, да си ги занесе вкъщи, за да знае какво да гледа, като бере билката, как да я изсуши, как да я ползва. Ние имаме безкрайно богатство от билки и мисля, че е добре всеки от нас, поне малко, да знае за тях", казва Урумова.
А знанието е свързано с това къде виреят билките, кога се берат и как се съхраняват, за да запазят най-ефикасно свойствата си. Според Искра Урумова с пълно право нашата земя може да бъде наречена Царство на билките. Не случайно България е най-големия износител в Европа.
Илюстрациите в книгата са на художничката Таня Минчева.
Варненският археологически музей с е обръща към любителите на археологията, старините и приключенията с покана да се присъединят към разкопките на крепостта Петрич кале. Разкопките ще се проведат през месец май и началото на юни в рамките на 21 работни дни. Работното време е от 7 до 13.30 часа, а тр анспортът се поема от Археологическия музей...
На официална церемония в Младежкия дом във Варна бяха връчени отличията на лауреатите от тазгодишното издание на Регионалния конкурс "Възкресение Христово". В двата раздела - "Великденска украса" и "Великденско писано яйце", отличените са 23 деца от училища, читалища и детски градини. При най-малките първи места завоюваха Ния Димитрова от СУ "Неофит..
Изложба живопис открива Иван Мутафов в зала "Север" на Археологическия музей във Варна на 16 април, сряда, от 17 часа. Иван Мутафов е художник, но също така краевед, планинар, алпинист и пътешественик. Роден е на 2 декември 1948 г. в с. Черни Осъм, Троянско. Завършил е Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет „Св. св...
Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса е починал на 89-годишна възраст в перуанската столица. Това съобщи семейството му в социалната мрежа X, предаде АФП. „С дълбока скръб съобщаваме, че нашият баща, Марио Варгас Льоса, почина днес в Лима, заобиколен от семейството си и в мир“, пише най-големият му син Алваро в съобщение, подписано и от..
От вторник, 15 април, библиотечната услуга във Варна - Велобиблиотека, се завръща. Всяка седмица от 10.30 до 12.30 часа библиотеката ще бъде на различни точки в града, по график, съобщиха от РБ "Пенчо Славейков". Графикът за месец април: Градинката зад часовника – 15 и 29 април (вторник), от 10:30 до 12:30 ч. Морска градина,..
Истинско богатство на сцената на Фестивален комплекс разцъфна при откриването на фолклорен празник „Великденска плетеница“, който се организира от Община Варна. Грандиозното начало бе поставено от фолклорният ансамбъл при Националното училище по изкуствата "Добри Христов" – Варна, които със своите над 60 талантливи ученици на сцената завладя сърцата..
14 април, понеделник, Арт салон на Радио Варна, 17.00 часа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“ е последният роман на Николай Табаков, в който авторът ни представя отново интересен поглед към света, в който живеем. И основният му въпрос е: Къде е мястото на всеки един от нас в този свят? И още: Потънали ли сме до гуша в идеалния..