Ашерсоновият оман и теснолистият живовляк. Това са две от по-неизвестните билки, за които се разказва в новата книга на Искра Урумова и Елионора Недялкова „Коя е билката“. Представянето й е на 21 юни, в първия ден на лятото, от 18 часа и 30 минути в двора на Археологическия музей във Варна. В него ще се включи и фолклорната формация „Четирилистна детелина“ при Народно читалище „П. Р. Славейков“ с ръководител Петя Горанова.
"В тази книга хората могат да открият билките по няколко критерия – Коя е най-търсената билка от българите? Коя е най-слабо познатата билка от българите? Има ли билка за любов? Има ли билка за предпазване от лоши мисли? Има ли билка, която е брат на друга билка? Коя е най-мистериозната билка? Коя е най-скъпата като цена?," обясни варненката Искра Урумова, която познаваме и като кореспондентка на една от националните телевизии.
В новата ѝ книга са включени още народни песни, тайнствени поверия, полезни рецепти от миналото, легенди. Казва, че всичко това е подбрала от стари сборници, наследство от нашите баби и дядовци. А за произхода на билките има и специална приказка:
"Това е книга, която човек да сложи в раницата, да отиде в планината, да реши да си набере малко билки за чай, да си ги занесе вкъщи, за да знае какво да гледа, като бере билката, как да я изсуши, как да я ползва. Ние имаме безкрайно богатство от билки и мисля, че е добре всеки от нас, поне малко, да знае за тях", казва Урумова.
А знанието е свързано с това къде виреят билките, кога се берат и как се съхраняват, за да запазят най-ефикасно свойствата си. Според Искра Урумова с пълно право нашата земя може да бъде наречена Царство на билките. Не случайно България е най-големия износител в Европа.
Илюстрациите в книгата са на художничката Таня Минчева.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..
Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..
„Полифония“. Това е мотото на изложбата на бижута подредена във варненската галерия „Папийон“. 47 участници от цялата страна интерпретират по свой начин музикалния термин. Експозицията е вече традиционна и е единствената по рода си у нас. Сред авторите са Иван Енчев и съпругата му Радка Генова, които живеят в Шумен и работят заедно по изработката на..