Депутати от ГЕРБ внесоха предложения за промени в Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), които бяха остро разкритикувани от Програма "Достъп до информация", която работи по Закона и следи за прилагането му. Сред предложенията са всеки, който иска достъп до обществена информация да се идентифицира и с ЕГН, както и да трябва да доказва правен интерес или "членство в местна общност", за да получи търсената информация. Предвижда се също първичната счетоводна документация да не се смята за обществена информация, това на практика ще засекрети документи за плащания с публични средства, както и с такива от европейски фондове.
Според адвокат Александър Кашъмов, изп. директор на Програма "Достъп до информация":„това е най-сериозният удар срещу правото на достъп до информация на българските граждани и срещу Закона приет преди 23 г. Ако ЗДОИ бъде променен с внесените от ГЕРБ промени, България ще изпадне на последните места по международен рейтинг сред 136 национални закона, определени като закони за достъп до информация”.
Кашъмов: Смятаме за много важно да бъде запазен ЗДОИ, който гражданите наричат „закон на гражданите“, закон който помогна на разследващите журналисти да направят по-сериозни разследвания, отколкото Прокуратурата и Полицията направиха за последните десетилетия
Аз не мога да гадая какво се цели. Различни неща са възможни. Възможно е да има целенасочен опит за ограничаване на достъпа, в този смисъл и на прозрачността, създаване на условия на корупция и нередности при разходването на публични средства, в т.ч. евро средства. Възможно е просто едно неразбиране на основните понятия и принципи на правото, на конституционното право, на защитата на основните права, на понятието „право на достъп до обществена информация“. Това, което се коментира, са едни оплаквания от злоупотреби с право. Аз при всички положения съм много скептичен да говорим за злоупотреба с основни права, защото редица хора, в т.ч. разследващи журналисти, граждански активисти, НПО ползват правото на информация, за да могат да получат по-пълна представа как работи една институция, например – работи или не работи и да могат да я критикуват публично. Естествено тази институция не харесва това да бъде критикувана и тя може да упрекне заявителя, затова че той злоупотребява с право. Но истината е, че в демокрацията институциите и държавните хора са длъжни да търпят критика. Това е разликата със сатрапията, тиранията, където гражданите всъщност са поданици и нямат право на глас. Аз се съмнявам, че ние сериозно можем да обсъждаме понятието злоупотреба с право на достъп до информация и второ – отделните случаи, които бяха цитирани, бяха релевантни към периода 2020 г. За последните 2 г. според данните на ПДИ, които работим изцяло по ЗДОИ и наблюдаваме практиките по прилагането му, не са констатирани случаи на злоупотреби.
Като изпълнителен директор на ПДИ участвахте и в заседанието на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество към Парламента какво се случи на това заседание и има ли чуваемост от страна на депутатите?
Нека да кажем следното - на ниво политическо послание в медиите ПГ на ГЕРБ уж се разграничи от тези промени, но всъщност на заседанието на комисията депутати от други политически сили директно ги призоваха да оттеглят предложенията, което вносителите отказаха да направят. Те заявиха, че нямало процедурен ред, по който да оттеглят предложенията и че биха искали да има по-широко обсъждане. Тази седмица в четвъртък предстои едно такова осъждане на нещо като работна група. Ние ще участваме, разбира се, защото смятаме за много важно да бъде запазен ЗДОИ, който гражданите наричат „закон на гражданите“, закон който помогна на разследващите журналисти да направят по-сериозни разследвания, отколкото Прокуратурата и Полицията направиха за последните десетилетия.
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част, от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите й няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..