Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв.Александър Кашъмов: Исканите от ГЕРБ промени в ЗДОИ са най-сериозният удар срещу правото на достъп до информация на гражданите

Снимка: архив

Депутати от ГЕРБ внесоха предложения за промени в Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), които бяха остро разкритикувани от Програма "Достъп до информация", която работи по Закона и следи за прилагането му. Сред предложенията са всеки, който иска достъп до обществена информация да се идентифицира и с ЕГН, както и да трябва да доказва правен интерес или "членство в местна общност", за да получи търсената информация. Предвижда се също първичната счетоводна документация да не се смята за обществена информация, това на практика ще засекрети документи за плащания с публични средства, както и с такива от европейски фондове.

Според адвокат Александър Кашъмов, изп. директор на Програма "Достъп до информация":„това е най-сериозният удар срещу правото на достъп до информация на българските граждани и срещу Закона приет преди 23 г. Ако ЗДОИ бъде променен с внесените от ГЕРБ промени, България ще изпадне на последните места по международен рейтинг сред 136 национални закона, определени като закони за достъп до информация”.  

Кашъмов: Смятаме за много важно да бъде запазен ЗДОИ, който гражданите наричат „закон на гражданите“, закон който помогна на разследващите журналисти да направят по-сериозни разследвания, отколкото Прокуратурата и Полицията направиха за последните десетилетия

Защо, според вас, този Парламент едва в началото на работата си по същество, започва с предложения за законодателни промени, ограничаващи придобити права за гражданите и граждански организации?

Аз не мога да гадая какво се цели. Различни неща са възможни. Възможно е да има целенасочен опит за ограничаване на достъпа, в този смисъл и на прозрачността, създаване на условия на корупция и нередности при разходването на публични средства, в т.ч. евро средства. Възможно е просто едно неразбиране на основните понятия и принципи на правото, на конституционното право, на защитата на основните права, на понятието „право на достъп до обществена информация“. Това, което се коментира, са едни оплаквания от злоупотреби с право. Аз при всички положения съм много скептичен да говорим за злоупотреба с основни права, защото редица хора, в т.ч. разследващи журналисти, граждански активисти, НПО ползват правото на информация, за да могат да получат по-пълна представа как работи една институция, например – работи или не работи и да могат да я критикуват публично. Естествено тази институция не харесва това да бъде критикувана и тя може да упрекне заявителя, затова че той злоупотребява с право. Но истината е, че в демокрацията институциите и държавните хора са длъжни да търпят критика. Това е разликата със сатрапията, тиранията, където гражданите всъщност са поданици и нямат право на глас.  Аз се съмнявам, че ние сериозно можем да обсъждаме понятието злоупотреба с право на достъп до информация и второ – отделните случаи, които бяха цитирани, бяха релевантни към периода 2020 г. За последните 2 г. според данните на ПДИ, които работим изцяло по ЗДОИ и наблюдаваме практиките по прилагането му, не са констатирани случаи на злоупотреби.

Като изпълнителен директор на ПДИ участвахте и в заседанието на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество към Парламента какво се случи на това заседание и има ли чуваемост от страна на депутатите?

Нека да кажем следното - на ниво политическо послание в медиите ПГ на ГЕРБ уж се разграничи от тези промени, но всъщност на заседанието на комисията депутати от други политически сили директно ги призоваха да оттеглят предложенията, което вносителите отказаха да направят. Те заявиха, че нямало процедурен ред, по който да оттеглят предложенията и че биха искали да има по-широко обсъждане. Тази седмица в четвъртък предстои едно такова осъждане на нещо като работна група. Ние ще участваме, разбира се, защото смятаме за много важно да бъде запазен ЗДОИ, който гражданите наричат „закон на гражданите“, закон който помогна на разследващите журналисти да направят по-сериозни разследвания, отколкото Прокуратурата и Полицията направиха за последните десетилетия.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00

Урбанист от Дания: Веломрежата във Варна на места не е добре свързана

Морската градина на Варна е невероятна. Такова място нямат Копенхаген и други големи градове. Това сподели специално за Радио Варна датският урбанист Леон Легеланд, след разходката си с велосипед в морската столица.  “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” беше темата на третото събитие от тазгодишното издание на “Форум за Варна”,..

публикувано на 30.09.24 в 07:20

Какви монети са сечени в древния Одесос?

Бившият колекционер на монети Иван Попов представи във Варна по време на научната конференция "Културното наследство на Варна и Черноморския регион", която се провежда в планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров", лекция на тема "Тракийските и римски монети, сечени в древния Одесос".  Попов е имал колекция от над 3700..

публикувано на 28.09.24 в 14:05

Станислав Стилянов: Травъл блогърството прави рекламата на България като туристическа дестинация по-ефективна

В Международния ден на туризма ви срещаме с пътешественика Станислав Стилянов, който е посетил множествто дестинации по света, както и познати и нетолкова познати места и кътчета в България. Всичките си пътувания той описва в своя туристически блог. С травъл блогърство Стилянов се занимава активно от 4 години и е член на Асоциацията на..

публикувано на 27.09.24 в 09:33

Johnny Hedlund (UNLEASHED): В дигиталния свят автентичността е все по-предпочитана

Интервю с Johnny Hedlund (UNLEASHED) В началото на годината шведските дет законодатели UNLEASHED изкараха сборник с парчета, записани преди да издадат първия си албум. 35 години и 14 албума по-късно с него бандата направи лек завой към началото. Един вид от „Before the Creation of Time“ наднича творческият потенциал на част от юношите бледни..

публикувано на 27.09.24 в 08:10
Антъни Лерма

Методика за подобряване функциите на ума и тялото въвежда ХамелеON

Методика за подобряване функциите на ума и тялото за възрастни и деца, въвежда в дейностите си варненската младежка организация ХамелеON към Сдружение „Няма невъзможни неща“. Тя се основава на движенията на източните бойни изкуства и помага за подобряване на координацията между лявото и дясното полукълба на мозъка. Нейн създател е Антъни..

публикувано на 26.09.24 в 07:00