Днес в един разговор стана дума за преформулирането. Знаете: техника, която превежда гневните изказвания на неутрален език и има за цел да успокои емоциите и да потърси възможни решения. Всъщност тя променя начина, по който хората възприемат и представят даден проблем, сменя рамката, в която сме успели да напъхаме някаква ситуация.... Да речем черната рамка се превръща в златиста или в цвят капучино. И тогава грешките от миналото стават бъдещи цели, а негативните изказвания добиват нов прочит и получават позитивно значение.
Това ме изкушава да ви разкажа една невероятна история, случила се с бащата на моя най-близка приятелка, в началото на деветдесетте години. Беше време специално – на обществени трусове, които се отразяваха върху човешки съдби.
И тогава – героят на нашата история, учител по професия, се налага да работи в свободното си време и като таксиметров шофьор, за да оцелява семейството му. Една нощ го спира мургава двойка – мъж и жена, които преди да се настанят, натъпкват в колата голям чувал. Пътуват до отдалечено от града село и колкото повече наближават крайната дестинация, толкова повече нашият герой се тревожи, че най-вероятно няма да получи нито стотинка за дългия нощен преход. Междувременно двойката разгорещено обсъжда ситуацията и всъщност, шофьорът на таксито, става неволен свидетел на разговор, който не би искал да чува. Научава, че тези хора току-що са направили обир, чувалът е пълен с крадени вещи, а те дискутират по-нататъшните си действия. И да! Става ясно, че те нямат никакви пари. Към края на пътуването човекът осъзнава, че това, че няма да си получи парите, е най-най-най-малкият му проблем. И така той се оказва в опасност в една тъмна, тъмна нощ, на самотно, напълно непознато за него място, в малкото пространство на лекия автомобил.... Когато... Мъжът вади пистолет и го насочва към главата му с думите:
- Дотук сме. Няма да платим.
Тогава нашият герой, впрочем забележителен, дългогодишен учител, запазва самообладание и пита:
- Момче, ти деца имаш ли?
Получава следния отговор:
- Да, имам. Четири. Защо?
Цитирам обяснението на учителя:
- Аз моите деца съм ги отгледал, но не съм сигурен дали ти ще успееш да отгледаш твоите.
Събеседникът му определено се вслушва в думите и стреснато пита:
- Защо?
Нашият герой отговаря:
- Защото ако ме убиеш, ще трябва да ме излежиш. Ти ще гниеш по затворите, докато децата ти растат. И как ще растат без баща?
Разговорът продължава в тази посока още няколко минути.
Ето го и големият финал: мургавият клиент прибира пистолета и казва на жена си:
- Пари нямаме, ама... я дай на човека един свещник. Свестен човек излезе.
Ето това аз наричам преформулиране. Перфектно свършена работа: от насочен в главата пистолет да промениш ситуацията към „дай на човека един свещник“ за благодарност. При това на уединено непознато място, в тъмна, тъмна нощ.
Ако питате как изглежда този исторически свещник, с който благодарен крадец желае да си плати таксито и дали после години наред стои на видно място в дома на оцелелия, докато всички минават на пръсти край реликвата. Не. Нищо подобно. Тази смразяваща кръвта, но и забавна на финала история, така и приключва – без свещник.
Един български учител не приема крадени вещи, но има знания, които добре приложени в правилния момент, могат да спасят човешки живот.
Ето това наричам преформулиране.
Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван. Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..
Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...
Държавният куклен театър поставя представления за деца на лятната и основната си сцена през юли. В програмата днес е предвиден спектакълът "Полянката с малките гъбки" за деца до 3 години, който започва от 18 часа. Останалите представления в афиша на Кукления театър са следните: 25 юли, петък, 18.00 ч. - "Полянката с малките гъбки", за деца до 3 г...
Младо семейство дари ценна апаратура на родилното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ във Варна, съобщиха днес от лечебното заведение. Подаръкът е в знак на благодарност за грижите, положени за 31-годишната Меглена Рачева от крайморския град. Жената е приета бременна в седма гестационна седмица, след припадък и с..
От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..