Среща на директорите на две от училищата във Варна, които делят една сграда - МГ "Д-р Петър Берон" и ОУ "Захари Стоянов" с участието на представители на община Варна, е планирана за днес. На нея се очаква да се обсъжда казусът с подписаното споразумение между двете училища, според което учениците от шест от общо осем класа на гимназията ще трябва да учат в целогодишен следобеден едносменен режим.
За ситуацията, която засяга всички учащи в МГ Варна от 5, 6, 8, 9, 10 и 11 клас, съобщиха родителите на децата. Те изпратиха и жалба с настояване за запазване на статуквото - двусменен ротационен режим за учениците в двете училища.
В жалбата си родителите и настойниците на учениците в МГ, които ще бъдат засегнати от промяната, настояват "за незабавни и непосредствени действия от страна на ресорните институции, които в максимално кратък срок, с оглед на наближаващото начало на учебната 2023/2024 година да предприемат мерки да се отмени взетото решение и да се възстанови двусменният режим на обучение на база учебен срок за всички ученици от МГ „Д-р Петър Берон“.
"Настояваме ученици, постигнали едни от най-високите резултати, включително на международно ниво, представяйки България да бъдат поощрявани, а не дискриминирани и ощетявани!", категорични са още родителите на младите варненски математици.
Те заявяват и готовност за протест на 17 юли, за което вече са уведомили община Варна.
Сред тях уточнения, касаещи кое налага изненадващата промяна с учебния процес на учениците в МГ Варна; кога и как се появява одобрен прием за една до три паралелки - каквато информация се тиражира, в първи клас на основното училище? Колко от помещенията в сградата, стопанисвана от двете училища са допълнително пригодени от МГ за учебни помещения, и колко от тях от ОУ "Захари Стоянов", ако има такива? Кореспондира ли и как споразумението между ръководствата на двете училища с разпоредбите на Закона за предучилищното и училищно образование, както и на наредбите към него? Молим да бъде упоменато и кои законови текстове позволяват подобно споразумение.
Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..
В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..
Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..
През тази година се очаква ново повишаване на цените на имотите заради предстоящи промени в Закона за ДДС, които бяха одобрени от служебното правителство и внесени в Народното събрание. Според предложените изменения физическите лица ще трябва да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище. Това важи за имоти, продадени в рамките на..
На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия..
Между 500 и 600 хиляди лева са нужни на семейството на варненката Росица Торк, която се бори с тежка диагноза. Росица в момента е в турска клиника, следва лечение и в Съединените американски щати, където ѝ дават надежда за живот. Много малка част от сумата е събрана към този момент, а средствата са непосилни за близките на Росица Торк. Тя работи като..