В Международния ден за грижата за себе си, 24 юли, ви срещаме с Александрина Икономова-Аля. Тя е варненка, съосновател на бранд за здравословно хранене и създател на специална платформа за здравни съвети, или казано по друг начин: персонален здравен асистент.
Темата за нашето здраве е винаги актуална и ни вълнува. Как да отслабнем, как да водим по-здравословен начин на живот, как да спим по-добре? На тези и още въпроси се стреми да си отговори специалната платформа. Александрина, заедно с екип от млади предприемачи, вече започна разработването й. С Александрина Икономова разговаря Иван Барбов:
Разкажи ни малко повече за платформата, която разработвате?
Ние я разработваме в момента, но вече имаме активни потребители на платформата. Това е нещо, което създадохме със съоснователката на платформата. Тя е лекар в Германия и е моя най-добра приятелка от 15 години. Това е тема, която много ни вълнува. Има сериозни проблеми в индустрията, които аз като спортист и тя като лекар забелязваме. Един от тях е огромният обем от информация, в който човек трябва да се ориентира, за да разбере кое работи и кое - не (...) На този етап целта на платформата е да дава съвети на хората. Идеята е човек да има цялата си информация на едно място.
Вие ли ще давате съветите?
Както споменах, моята съоснователка е лекар и ни насочва за всеки сегмент, кои са най-правилните подходи и какво дават всъщност като информация клиничните проучвания до този момент. Те отнемат 10-15 години да се установи дали дадено решение работи.
Какво си спортувала?
Аз съм спортувала класически балет, тъй като съм дъщеря на рускиня. За разлика от чужбина, нас тук не ни учат как работи тялото. В чужбина имаш теоретична част, стратегическа част. Обясняват ти как работи тялото, ти го разбираш и се учиш да го контролираш. Тези неща тук ги няма, има само: "Справяш ли се или не?". Липсата на култура на хранене и спорт е проблем, който става все по-голям и по-голям.
Цялото интервю с Александрина Икономова-Аля чуйте в прикачения звуков файл:
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...