Футбол на маса. Първоначално може и да се замислите за какъв спорт става въпрос, у нас си го знаем като „джаги“. Но откъде идва това наименование на играта?
"Когато са се появили за първи път джагите по панаирите, хората не са знаели как да наричат тази игра и в България имаме думата джага, която всъщност означава трион, за двама души, голям трион. И всички са оприличили играта като това, че двама души стоят един срещу друг и дърпат един трион," обяснението е на Иван Ефтимов, председател на спортния клуб по футбол на маса „Джа-Ра“. Той оглавява и българската федерация в този спорт.Около 250 са професионалните състезатели, а клубовете са седем.
Той ще бъде във Варна от 11 до 13 август, за да участва в турнир с над 100 състезатели от 13 държави, които ще покажат уменията си на самата плажна ивица.
В него може да се запишат и непрофесионални играчи:
"Често пъти имаме две или три дисциплини, които се водят фън дисциплини, като например да се играе само с вратарите, или да играят професионалист с непрофесионалист, на случаен принцип, като отбор. И подобен принцип надигравания, за да можем да включим зрители, непрофесионалисти, и да станат част от нашето забавление, а не просто да ни наблюдават," казва Иван Ефтимов.
В турнира ще се включат и жени. Сред тях е Ралица Димитрова, секретар на клуб „Джа-Ра“. За дамите в спорта не е никак лесно:
"Трябва си сериозна физическа подготовка за това нещо, тренировки. За жените има по-малка конкуренция, но пък им е по-трудно да вдигнат ниво, състезавайки се, тъй като няма срещу кого толкова да се състезават. Затова и доста често те играят при мъже, в мъжки категории, за да могат и те да се развиват по-лесно."
Турнирът във Варна ще започва в 3 следобед и ще продължи до сутринта. Идеята е да се играе в по-хладните часове на деня. Така в навечерието на празника на Варна градът ще е център на футбола за маса и всеки може безплатно да стане част от това нестандартно събитие.
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..
26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..