Футбол на маса. Първоначално може и да се замислите за какъв спорт става въпрос, у нас си го знаем като „джаги“. Но откъде идва това наименование на играта?
"Когато са се появили за първи път джагите по панаирите, хората не са знаели как да наричат тази игра и в България имаме думата джага, която всъщност означава трион, за двама души, голям трион. И всички са оприличили играта като това, че двама души стоят един срещу друг и дърпат един трион," обяснението е на Иван Ефтимов, председател на спортния клуб по футбол на маса „Джа-Ра“. Той оглавява и българската федерация в този спорт.Около 250 са професионалните състезатели, а клубовете са седем.
Той ще бъде във Варна от 11 до 13 август, за да участва в турнир с над 100 състезатели от 13 държави, които ще покажат уменията си на самата плажна ивица.
В него може да се запишат и непрофесионални играчи:
"Често пъти имаме две или три дисциплини, които се водят фън дисциплини, като например да се играе само с вратарите, или да играят професионалист с непрофесионалист, на случаен принцип, като отбор. И подобен принцип надигравания, за да можем да включим зрители, непрофесионалисти, и да станат част от нашето забавление, а не просто да ни наблюдават," казва Иван Ефтимов.
В турнира ще се включат и жени. Сред тях е Ралица Димитрова, секретар на клуб „Джа-Ра“. За дамите в спорта не е никак лесно:
"Трябва си сериозна физическа подготовка за това нещо, тренировки. За жените има по-малка конкуренция, но пък им е по-трудно да вдигнат ниво, състезавайки се, тъй като няма срещу кого толкова да се състезават. Затова и доста често те играят при мъже, в мъжки категории, за да могат и те да се развиват по-лесно."
Турнирът във Варна ще започва в 3 следобед и ще продължи до сутринта. Идеята е да се играе в по-хладните часове на деня. Така в навечерието на празника на Варна градът ще е център на футбола за маса и всеки може безплатно да стане част от това нестандартно събитие.
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..