Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галина Станева: Не мисля, че сме загубили емпатията помежду си. Даже напротив!

| обновено на 28.07.23 в 23:19
Снимка: Яков Шустов


Във варненската Галерия 8 е подредена петата самостоятелна изложба на Галина Станева, а събитието е част от поредното издание на Фестивала „Август в изкуствата“. Скулптурните творби показват нова тенденция в развитието на този талантлив автор и по своеобразен начин са рефлекс на годините, в които живеем.

Експозицията може да бъде видяна до 20 август.

За новите си работи Галина Станева казва: “Новината, че хора умират не само от военните действия, но и от глад и жажда, разтърси съзнанието и душите на много хора по света. Това събуди в мен асоциацията как цялата хидросфера на планетата се превръща в сълзи, а сълзите са единствената вода. Изчезват морета, реките, езерата, блатата, ручеите, подпочвените води, водопадите спират, изворите пресъхват. Вълната от съпричастност, която се събуди в съзнанието, душите и действията на много хора в България и в световен мащаб се изля с огромна сила. Думи като „съпричастност“ и „съчувствие“ върнаха своето значение на морални ценности. Да гледаш на света през мъката на другите предизвика у хората страх от заплахата и възмущение, но и желание да помагат. Използвах сълзата като символ и обект, през който се вижда различно. Тя е тъгата, но и чистотата на човешкото сърце. Искреността, с която се преживяват трудностите, но и радостите”.

С Галина Станева разговаря Светлана Вълкова:
     

Какво представляват твоите обекти тук, от какъв материал са?

Изложбата е основно скулптура, като част от пластиките са от бронз в комбинация със сребро, а другите са комбинация стъкло и бронз върху камък.

Това са едни огромни капки – сълзи или вода?

Идеята беше да са сълзи, като бях поведена от тъжния факт за войната в Украйна, но войната е един факт, който плаши и мобилизира духовно и физически всички. Мен личчно ме разтърси фактът, че хората загиват не само от военните действия, но и от липсата на вода и храна. Когато водата изчезва, единствено сълзите остават. Замислих се как ние се променихме от тези новини, уплашени сме, но в същото време се появи съпричастност. Исках да разгледам как хората, които са свободни и нямат проблем, могат да гледат през мъката на другите, а именно през сълзите.

Ти какво виждаш, гледайки през тези сълзи?

Това, което виждам, са едни много силни хора, които съумяват да се справят, въпреки безумната ситуация. Виждам, че много хора са готови да помагат, независимо от политическата гледна точка, аз разглеждам основно човешката, а именно - как някой има нужда от помощ и как друг е готов да му помогне.

Мислиш ли, че сме загубили чувството на емпатия и съпричастност към болката на другия?

Аз не мисля, че сме загубили тази емпатия, даже напротив. Видях покрай себе си хора, които всеотдайно, пренебрегвайки себе си, са готови да помагат.

Какви са сюжетите в тези сълзи?

Едната фигура е на свещеник, който се моли, но същевременно е погълнат от сълзата. Тя е посветена на един свещеник, когото загубихме – отец Илия. Бодливата тел е символ на границите и военните действия, заплаха. В бронза върху една от капките има едно малко човече, което носи вода в шепите си, то е взело мъничко от чуждата мъка и я пренася...

Целия разговор с Галина Станева чуйте в звуковия файл в началото на публикацията. 




По публикацията работи: стажант-редактор Янита Костадинова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Сутев за дърворезбата: Освен талант, трябва да има и много труд

Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..

публикувано на 28.07.25 в 06:55
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00