Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Автомобилен експерт: Камерите по пътищата могат да помогнат за намаляване на катастрофите

Българските шофьори не са научени да карат в екстремни условия

Според Диан Драганов, държавните институции преписват чужди закони, които не могат да се приложат в България


В делчните дни и в пиковите часове пътуването с автомобил по улиците в градовете е изпълнено с напрежение и опасности, почти колкото във филм на Стивън Кинг, озвучен от шума на двигатели, клаксони и викове на нервни шофьори. Когато обаче тази картина бъде допълнена и със силен валеж, тогава често нещата излизат извън контрол. Така беше миналия четвъртък, когато заради натоварения трафик и мокрите и на места наводнени улици във Варна, броят на катастрофите в  скочи драстично. Общият брой на пътно-транспортните произшествия за миналата седмица в областта са били 78, като 18 от тях са тежки.
Според председателя на Съюза на българските автомобилисти във Варна Диан Драганов, една от основните причини за честите катастрофи в градска среда е безразсъдното шофиране и чувството за безнаказаност у някои водачи, независимо от времето и условията на пътя. 
"Сякаш всеки си мисли, че на него няма да му се случи и че е добър шофьор, но статистиката казва друго", коментира Драганов.
Той е на мнение, че държавата и институциите не правят достатъчно за да ограничат всекидневните катастрофи.
"Имам чувството, че само имитират някаква дейност и преписват чужди закони, които обаче е видно, че не работят в България", поясни експерта. Той даде пример с мярката "30", която се коментира широко у нас и цели да ограничи максималната скорост в градски условия до 30 км/час. Според Диан Драганов един знак с ограничение на скоростта, без значение дали на него пише 50 или 30, няма да спре джигитите, които шофират бързо. Оказва се, че в Италия мярката "30" е въведена с цел намаляване на шумовото замърсяване от двигатели, а не за ограничаване броя на катастрофите, каквато е идеята в България.
Голям процент от пътните инциденти у нас са заради високата скорост. Диан Драганов даде предложение за мярка, която по думите му ще реши 25% от проблема. 
"Ако съм на мястото на институциите, бих направил нещо много лесно, което дори вече го имаме. Става дума за изградената мрежа за видеонаблюедние на ТОЛ системата, която вече е покрила 90% от страната. Тази система може да се използва за определяне на средна скорост от точка до точка. Това означава, че от камера до камера, софтуера засича определен автомобил и ако той е спазвал ограничението на скоростта ще премине разстоянието между двете камери за определено време. Ако стигне по-бързо означава, че той е превишил тази скорост", обясни Драганов. И съответно нарушителят бива заснет от камерите. Подобна мярка се прилага успешно в Италия.
Според Диан Драганов, лошата понякога инфраструктура в градовете и многото улични ремонти, каквито има в момента във Варна, допълнително увеличават риска от ПТП.
Той посъветва шофьорите и как да управляват при мокра настилка и ако колата се занесе, в никакъв случай да не въртят рязко волана. В предаването "Новият ден" в ефира на Радио Варна, той каза още, че българските водачи не са научени да карат в екстремни условия. Това важи както за младите, така и за по-опитните водачи.
Чуйте повече в звуковия файл



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00