Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Автомобилен експерт: Камерите по пътищата могат да помогнат за намаляване на катастрофите

Българските шофьори не са научени да карат в екстремни условия

Според Диан Драганов, държавните институции преписват чужди закони, които не могат да се приложат в България


В делчните дни и в пиковите часове пътуването с автомобил по улиците в градовете е изпълнено с напрежение и опасности, почти колкото във филм на Стивън Кинг, озвучен от шума на двигатели, клаксони и викове на нервни шофьори. Когато обаче тази картина бъде допълнена и със силен валеж, тогава често нещата излизат извън контрол. Така беше миналия четвъртък, когато заради натоварения трафик и мокрите и на места наводнени улици във Варна, броят на катастрофите в  скочи драстично. Общият брой на пътно-транспортните произшествия за миналата седмица в областта са били 78, като 18 от тях са тежки.
Според председателя на Съюза на българските автомобилисти във Варна Диан Драганов, една от основните причини за честите катастрофи в градска среда е безразсъдното шофиране и чувството за безнаказаност у някои водачи, независимо от времето и условията на пътя. 
"Сякаш всеки си мисли, че на него няма да му се случи и че е добър шофьор, но статистиката казва друго", коментира Драганов.
Той е на мнение, че държавата и институциите не правят достатъчно за да ограничат всекидневните катастрофи.
"Имам чувството, че само имитират някаква дейност и преписват чужди закони, които обаче е видно, че не работят в България", поясни експерта. Той даде пример с мярката "30", която се коментира широко у нас и цели да ограничи максималната скорост в градски условия до 30 км/час. Според Диан Драганов един знак с ограничение на скоростта, без значение дали на него пише 50 или 30, няма да спре джигитите, които шофират бързо. Оказва се, че в Италия мярката "30" е въведена с цел намаляване на шумовото замърсяване от двигатели, а не за ограничаване броя на катастрофите, каквато е идеята в България.
Голям процент от пътните инциденти у нас са заради високата скорост. Диан Драганов даде предложение за мярка, която по думите му ще реши 25% от проблема. 
"Ако съм на мястото на институциите, бих направил нещо много лесно, което дори вече го имаме. Става дума за изградената мрежа за видеонаблюедние на ТОЛ системата, която вече е покрила 90% от страната. Тази система може да се използва за определяне на средна скорост от точка до точка. Това означава, че от камера до камера, софтуера засича определен автомобил и ако той е спазвал ограничението на скоростта ще премине разстоянието между двете камери за определено време. Ако стигне по-бързо означава, че той е превишил тази скорост", обясни Драганов. И съответно нарушителят бива заснет от камерите. Подобна мярка се прилага успешно в Италия.
Според Диан Драганов, лошата понякога инфраструктура в градовете и многото улични ремонти, каквито има в момента във Варна, допълнително увеличават риска от ПТП.
Той посъветва шофьорите и как да управляват при мокра настилка и ако колата се занесе, в никакъв случай да не въртят рязко волана. В предаването "Новият ден" в ефира на Радио Варна, той каза още, че българските водачи не са научени да карат в екстремни условия. Това важи както за младите, така и за по-опитните водачи.
Чуйте повече в звуковия файл



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Правата на пътниците по въздух са застрашени

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт.   Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 07.04.25 в 08:50

Асоциация на инфлуенсърите дава добрия пример на деца и тийнейджъри

Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..

публикувано на 07.04.25 в 08:00