Проби от 22 пункта в Българското Черноморие показват, че няма замърсяване. Това сочат данни, изнесени от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), което осигурява редовно наблюдение на състоянието на морските води след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна.
В периода 17 – 23 юли Басейнова дирекция „Черноморски район“, Регионална лаборатория - Варна към ИАОС и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ извършиха пробонабиране с военния научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) в допълнителни 17 пункта в крайбрежните морски води, съвпадащи с пунктовете от Националната мрежа за мониторинг - Калиакра 2, Албена, Златни пясъци, Варненски залив – север, Камчия, Шкорпиловци, Двойница, Иракли, Емине, Слънчев бряг, Равда, Поморие, Росенец, Созопол, Приморско 1, Царево 1, Велека 2, и в още 5 пункта в териториалното море (Крапец, Галата, Иракли, Бургаски залив, Ахтопол). Изпитването на пробите се извършва по същите показатели, по които се следи състоянието на морските води след инцидента с язовир „Нова Каховка“. Получените към момента резултати не показват превишения.
Последните данни от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и от сателитното наблюдение не показват замърсяване на българската акватория с потенциални замърсители вследствие на инцидента. На последните постъпили сателитни изображения не се наблюдава замърсяване в изключителната икономическа зона на България (която се простира отвъд границите на териториалното море на разстояние до 200 морски мили).
Басейнова дирекция „Черноморски район със съдействието на Регионална дирекция “Гранична полиция“ и Регионална лаборатория - Варна към ИАОС наблюдават ежеседмично състоянието на морските води, включително в трите допълнителни пункта в бреговата зона – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг. МОСВ е в постоянен обмен на информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.
Според данните от регулярното изследване на крайбрежните води от бреговите пунктове няма притеснения, свързани със зоните за къпане по Българското Черноморие. Резултатите от мониторинга, проведен в периода 19 юни – 24 юли 2023 г. в бреговите пунктове и в крайбрежните морски води, не показват превишения на съответните стандарти за качество на околната среда. Измерените стойности по показатели нефтопродукти, полихлорирани бифенили, метали и пестициди във всички пунктове са под максимално допустимите концентрации и средногодишните стойности. Резултатите по показатели цезий-137 и тритий са под границата на количествено определяне на метода.
Информация за резултатите от изследванията е публикувана в прессъобщенията на МОСВ на 18 юли, 12 юли, 10 юли, 30 юни, 28 юни и 26 юни.
МОСВ извършва мониторинг и информира институциите, които носят отговорност за превенцията и отговора на установените рискове. Актуална информация за резултатите от направените измервания се предоставя своевременно на компетентните институции и обществеността.
Сигнали при възможни признаци за замърсяване по бреговата ивица могат да се подават на Зеления телефон на МОСВ: 0887 088 440 или 02/9888205, както и на електронен адрес: nccw@moew.government.bg, а така също и на Зеления телефон на РИОСВ - Варна: 0884 290 634 или 052/634 582, РИОСВ - Бургас: 0889 096 577 или 056/813 212, БД „Черноморски район“ – гр. Варна: 0886 406 816.
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..
В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон". Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз. Над 250 астероида с..
Синята и зелената зона за паркиране в Бургас поскъпват. Решението влиза в сила от 1 април, а самата цена за почасово паркиране се повишава от 1.30 на 2 лева. Само допреди година цената беше 1 лев. Увеличението е одобрено на заседанието на Общински съвет с гласовете на 32 общински съветници. Като причина за поскъпването се посочва желанието на..
Над 400 варненски ученици са запознати с кампанията "С вкус на зависимост" и са участвали в дискусиите за рисковете от употребата на вейп устройства, съобщиха от общинския пресцентър. Общинска дирекция „Превенции“ заедно с Общински съвет по наркотичните вещества, Областната дирекция на МВР във Варна и Регионалното управление на образованието..
Предстои преброяване на бездомните кучета в община Балчик. Определените лица, които ще го извършат и трябва да бъдат обявени според разпоредбите, са Мариян Цветков, Дамянка Желязкова, Тюнчер Амедов, Георги Георгиев. Управителят на общинско предприятие „Благоустрояване и комунално стопанство“ инж. Павел Павлов поясни, че преброяване се прави на всеки..
Трима души получиха шанс за втори живот, след като близките на 44-годишна жена взеха благородното решение да дарят органите ѝ. Донорската ситуация бе реализирана от екип на Университетската болница за активно лечение „Света Марина“ във Варна, с кординатор д-р Валентин Маринчев, съобщиха от Изпълнителната агенция "Медицински надзор". Екипаж от..
Агенция „Пътна инфраструктура“ ще наложи неустойки за близо 115 хил. лв. с ДДС на пътноподдържащите фирми в областите Бургас и Монтана за закъсняла реакция при снегопочистването на републиканските пътища при снеговалежа през миналата седмица. Санкцията за изпълнителя, отговарящ за поддържането на републиканската пътна мрежа в област Бургас, е в..