Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илинден по стар стил. Плувецът Антоний Моралийски със съвети за безопасност

Днес флагът през целия ден ще е жълт

| обновено на 02.08.23 в 10:25


Днес отбелязваме Илинден по стар стил. Това е денят, в който морето взима най-много жертви като курбан на светията. Затова и на 2 август поверието гласи, че не се ходи на плаж и не се влиза във водата.

Флаговете през целия ден на Южния, Централния и Северния градски плажове във Варна ще бъдат с жълт цвят, въпреки че морето е спокойно. Това е с превантивна цел, обясниха за Радио Варна спасители от Централния плаж днес. "За нас всеки ден е Илинден", коментираха те. Разговор с тях очаквайте в предаването "На светло" този следобед.

Мариела Димитрова тази сутрин разговаря с плувеца Антоний Моралийски, който миналата година триумфира в маратона "Галата-Варна". Като професионален спортист и студент в Медицинския университет в морската столица той даде няколко съвета към всички, които влизат в морето не само днес, а и през целия сезон. За да избегнем неприятните ситуации, трябва да влизаме подготвени, категоричен е той. 

"Смятам, че тези народни поверия за Илинден не са измислени случайно. Винаги слушайте и гледайте какво се случва при Вас. Плувайте на обезопасени места, където има екипи за оказване на помощ", посочи Моралийски. 

Крампите и схващанията са едни от най-честите проблеми за всички, които плуват в морските води, а това, каза Моралийски, се дължи на дехидратация. "Всеки предварително трябва да консумира обилно течности, както и да изчака поне един час, ако е консумирал храна", допълни той. 

Досегът с опасни предмети, изхвърлени от хората и опарването от медузи са също често явление, каза Моралийски. 

Преди да влезе в морето или басейна, той винаги прави загрявка. 

Тази година Антоний Моралийски ще участва също в маратона "Галата-Варна", като има по-сериозни амбиции от миналата. Смята отново да се бори за призовите места и се чувства още по-добре подготвен. Предстои му участие в Нидерландия, където ще се включи в благотворително събитие за събиране на средства за онкоболни деца. 

Подробностите чуйте в звуковия файл в началото на публикацията. 


По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два легендарни ветрохода с два различни избора...

На морската гара във Варна има два легендарни ветрохода - българският "Калиакра", който се използва за ресторант и румънският "Мирча", който се използва за обучение на кадети и курсанти (включително и от България). Предназначението на подобни кораби е определено чисто морско и свързано с обучение на желаещи да практикуват морско дело. "Калиакра"..

публикувано на 04.08.25 в 11:06

Изсъхнали дървета до блок в кв.Чайка са пожароопасни, алармират живеещи там

Три изсъхнали иглолистни дървета създават предпоставка за възникване на пожар до бл.63 в кв.Чайка, алармираха в редакцията на Радио Варна, живеещи там. Дърветата са с височина до седмия етаж на 15-етажния блок и се намират на няколко метра от него, установи наша репортерска проверка. Домоуправителят на блока Марциан Янакиев разказа, че..

публикувано на 03.08.25 в 12:30

Виктор Минчев: Творческото мислене е необходимо на всеки - независимо дали го осъзнава или не

Виктор Минчев е сред утвърдените специалисти по копирайтинг в България. Той е от Варна, базиран е в София и обслужва бизнеси от цялата страна. "Копирайт" е термин, произлизащ от английския език (copy – ръкопис, текстови материал; write – пиша). Копирайтър се нарича този човек, който отговаря за текстовата част на рекламата във всичките ѝ форми –..

публикувано на 03.08.25 в 12:10

Микропластмасите ни тровят дори у дома и в колите ни 

Учени са открили, че въздухът в нашите апартаменти и автомобили може да е основният източник на микропластмаси, които могат да проникнат дълбоко в белите дробове.  Според проучване на Университета в Тулуза, публикувано в PLOS One, възрастен вдишва до 68 000 микропластмасови частици с диаметър по-малък от 10 микрометра всеки ден – 100 пъти повече,..

публикувано на 02.08.25 в 16:25

Включи се в играта "Опознай Варна"

Август започна с инициативата „Опознай Варна“ – посети петте забележителности от 100-те национални туристически обекта, организирана от Община Варна. Кампанията има за цел да популяризира културно-историческите забележителности на територията на общината и се организира по повод 130 години от началото на организирания туризъм в..

публикувано на 01.08.25 в 16:32

Лео, Део и Играта откриват "Седмицата на морето" в Бяла

От 1 до 8 август Бяла се превръща в сцена за едни от най-обичаните български изпълнители. "Седмицата на морето" в Бяла започва– инициатива с над 30 години история, която събира жители и гости на града около общата любов към морето, музиката и лятото. Тази година програмата обещава вълнуващи концерти, детски конкурси, традиционни събития и..

публикувано на 01.08.25 в 12:48

Международният ден на бирата: Неофициален, но наливен

В първия петък на август светът вдига халба в чест на една от най-старите и най-освежаващи напитки – бирата. Международният ден на бирата, макар и неофициален празник, се празнува сериозно от любителите и пивоварите.  Пренасяме се във варненски бира-бар, където е и Жельо Ангъров – човекът зад бара с наливните кранчета, с богат опит и познания в..

публикувано на 01.08.25 в 10:29