От дълги години агресията в училище е проблем, с който обществото ни се сблъсква.
Наскоро от УНИЦЕФ разпространиха данни, които са меко казано тревожни и показват, че всяко второ дете в България до 18 години е преживяло някаква форма на насилие. Това са около 47% от подрастващите. Най-често това насилие се наблюдава в училищна среда. Поради тази причина, от синдикат „Образование“ към КТ Подкрепа предложиха връщането на една стара и забравена практика от времето на социализма – оценката за дисциплина като мярка срещу покачващата се агресия сред учениците. От учителския синдикат настояват и за наказания на родители.
Според образователния експерт Александър Ангелов от Центъра за творческо обучение, въвеждането на оценка за дисциплина няма да промени нищо и би била важна само ако задейства механизми за преодоляване на агресията. Той даде пример с Финландия, където се справят с подобни проблеми с много работа с учениците, в която се включват дори и родители. Оценки няма. Според Ангелов, същият модел може да бъде приложен и у нас.
Психологът Добринка Тотева-Горанова е на мнение, че един от основните проблеми е "прехвърлянето на топката" и отговорността между учители и родители. По думите й, трябва да има и повече педагогически съветници в училищата.
Образователният министър Галин Цоков също поиска да има повече психолози и ментори в училищата и градините и да се работи повече с родителите. На този етап обаче всичко е в сферата на предложенията. А дали максимата, че всяко нещо ново е добре забравеното старо ще има успех в справянето с агресията в училище – отговорът и на този въпрос на засега остава неясен.
Повечето от учениците в България дори не са и чували за оценки за дисциплина. И питат „какво е това“? Други пък не само, че знаят за тези оценки, но и подкрепят подобна мярка.
Сред учители и родители мненията са също разнопосочни.
Чуйте повече в звуковия файл
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..