Както всяка година, на 15 септември хиляди ученици и техните учители ще прекрачат прага на родните училища. На фона на данните от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", според които учителите до 29 г. у нас са 6.5%, а общият процент на младите учители възлиза на около 15 на сто, все пак има млади българи, за които учителската професия е желана и е нещо повече от просто работа. Един от тях е Живомир Момчев - преподавател по Технологии и предприемачество и Изобразително изкуство във варненското частно училище Мечтатели. Макар да е в системата на българското образование сравнително отскоро, той е убеден, че това е професията, която иска да практикува занапред.
Усещам се много добре в ролята на учител. Общуването с децата е изключително зареждащо, макар работата с тях понякога да е изтощително занимание. Най-хубавото е, че ни напомнят, че и ние сме били деца - нещо, което ние, възрастните, често забравяме.
Живомир преподава на деца от първи до седми клас - възраст, в която дори една-две години разлика оказват огромно влияние в интересите и степента на развитие на децата.
От 7-годишните до 14-годишните разликата е много голяма. Забелязваш как дори между четвъртокласниците и петокласниците много неща са различни - това, от което се вълнуват, начинът, по който говорят, нещата, които споделят... И ти трябва да си навсякъде, да вникнеш във всяка възраст и да отговориш на техните потребности.
А какви качества трябва да притежава един млад човек, за да бъде успешен учител?
Според мен най-важното е да си спокоен и търпелив, на което така или иначе децата бързо те научават. Лично аз забелязвам, че сравнително малката възрастова разлика между мен и тях (макар че е повече от 25 години) им харесва - лесно ми се доверяват и споделят с мен всичко, което ги вълнува. Чувстват ме близък, а това е голям плюс за всеки учител - доста улеснява работния процес.
Свикнали сме да говорим за българската образователна система като тромава, ретроградна и безперспективна. Но какви са днешните методи на обучение, развива ли се в нова посока българското училище? Живомир Момчев споделя:
Развива се, да. Работи се по програма "Иновации в действие", която цели да внедри елементи на забава и игри в процеса на обучение по предмети като Физика, Химия, Математика и всички останали, които някога ни бяха досадни. Доста училища полагат усилия да бъдат иновативни, в това число и нашето. Наскоро присъствах на семинар относно иновативните начини на преподаване, където беше представен метод на обучение под формата на електронна игра - децата имат възможност сами да програмират специални устройства, чрез които в последствие възприемат новия материал. За мен това е бъдещето на преподаването - процесът ще става все по-интерактивен.
И накрая за бъдещето - на България и на нашите деца.
Определено съм оптимист за бъдещето на България. Днешните деца са много интересни млади хора, доста по-различни от това, което ние бяхме. Да, заобиколени са от безброй неща, които им крадат от вниманието - навсякъде е пренаситено от информация и развлечения, заради които на децата днес им е все по-трудно да проявят интерес към каквото и да било. Но занапред тази среда ще става още по-пренаситена и мисля, че те ще се справят с това предизвикателство. Така че спред мен ги очаква светло бъдеще.
Целия разговор с Живомир Момчев слушайте в прикачения звуков файл.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..