Общините да имат по-голяма ангажираност в пътната безопасност и събираемостта на глобите на нарушителите. Това предвиждат промени в Закона за движение по пътищата, които бяха гласувани на първо четене в Народното събрание. След като нарушителят бъде засечен от пътна камера, информацията ще се изпраща до КАТ, а издадените наказателни постановления ще се предоставят на общините. Експертът по пътна безопасност Диан Драганов припомни, че в момента има невръчени над половин милион наказателни постановления.
"С нововъведенията идеята е държавата да има възможността да налага повече наказателни постановления - с цел да се повиши превенцията. Предлага се 70 % от сумите, събрани от наказателни постановления, да се връщат към бюджетите на общините... В тази промяна аз виждам най-голяма възможност - в ръцете на всички общини сега е те да създадат градски мобилни центрове с мрежи от камери, които да се борят с нарушителите. След това законодателят дава възможност самите общини да допълват бюджета си със средства, които могат да използват с войната по пътищата", коментира Драганов.
Той изрази надежда, че Община Варна ще се възползва от възможността да възстанови работата на всички камери по светофарите в морската столица. "Усещам като гражданин на България, че малко на парче се правят тези промени. Ако заговорим за ограниченията на новите шофьори и предложението да им се забрани да шофират между 22 ч. и 6 часа сутринта, аз не виждам как младият шофьор ще придобие навиците на добрия водач, като му се налага чак след една година да започне да се учи на особеностите на нощното шофиране", допълни Драганов.
Диан Драганов призова да бъде създаден изцяло нов Закон за движение по пътищата. "За 21 години светът е коренно различен, автомобилите са коренно различни. Може би инфраструктурата ни, за съжаление, е същата", каза още той.
По-скоро удобство за водачите ще бъде решението за премахване на стикерите от предното стъкло, коментира още Драганов. "Не виждам с какво ще допринесе това за пътната безопасност. Не е това мярката, която ще ни спаси от войната по пътищата. По-скоро трябва да се обърне внимание на превенцията", допълни той.
Цялото интервю с Диан Драганов чуйте в прикачения звуков файл:
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..