Пет варненски музея – Етнографския, Музея за история на Варна, Музея на възраждането, Природонаучният и този на Аладжа манастир вече са оборудвани с мобилни подемници за придвижване на механични колички на хора с двигателни затруднения. Това съобщи Теодор Роков, уредник в Музея за история на Варна и координатор на проекта за преобразяване на Регионалния исторически музей (РИМ - Варна). Идеята е реализирана с пари по линия на Национален фонд Култура.
Това са стари сгради, които изискват много усилия за промяна на пространството. Затова създадохме и виртуални турове, които да бъдат атрактивни и да представят информацията по достъпен начин. Те са на български и английски езици и могат да се наблюдават на екран, който може да се придвижва в пространството, обясни Деница Йорданова, която отговаря на проектите в РИМ – Варна.
Целта е да се подобри достъпът на хората със затруднения до експозициите. Това е възможно чрез монтирани мултимейни сензорни екрани, в които те, както и всички останали посетители на музеите, могат да видят виртуален тук на всяка експозиция, както и за експонатите в нея. Мултимедийните дисплеи позволяват и максимално разглеждане на отделните експонати, които иначе са поставени зад витрини.
Има ръст на туристите, респективно и на приходите през този сезон. Появяват се отново и организираните туристически групи, които са важни и през останалата част от годината. Това коментира директорът на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко.
Той припомни, че бяха отпуснати 90 хил.лв. от общинския бюджет във Варна за аварийна консервация и реставрация на т.нар. кула на Римските терми на някогашния Одесос - най-високо запазената и най-представителната част от сградата.
Отделно са и надеждите за продължаване на разкопките на Варненския халколитен некропол, които се подновиха преди две години.
Около 30 на сто от некропола е останала непроучена към днешна дата, каза Лазаренко.
Части от улици на древния Одесос и част от базилика са сред разкритията при строежи в района на улиците Панарет и Сан Стефано в Гръцката махала тази година на варненските археолози, каза още Лазаренко.
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..