Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога да потърсим помощ от логопед?

Нина Йорданова
Снимка: Сияна Спиридонова

Все повече деца у нас имат говорни нарушения. Необходимост от логопед вече има дори и при децата, които се развиват в норма. Малчуганите с подобен тип нарушения могат да имат затруднения още от ранна възраст, съответно да се демотивират и да изпитват трудност при социализация с връстниците им. Тези проблеми могат да бъдат коригирани чрез професионалната намеса на специалисти, където идва и роляката на логопеда. 

Кога е необходимо да се потърси помощ от логопед и кога детето трябва да проговори? Отговорите на тези и още въпроси потърсихме от Нина Йорданова – логопед с над 35-годишен опит в сферата:

Помощ от логопед може да се потърси във всеки един момент, когато нещо притеснява родителите. Това може да е и за дете на 3-месечна възраст, колкото и странно да звучи. Когато бебето и майката не могат да си комуникират, логопеди могат да им дадат насоки какво да направят, за да подпомогнат развитието на говора и да предотвратят неговото закъснение. Това обясни в интервю за Радио Варна логопедът Нина Йорданова.

Според логопедичните параметри в България, около първия - втория месец трябва да се появят гласните звуци, наричано от родителите "гукане". След това се появяват гърлените звукове - К, Г, Х. Около шестия месец се появява т.нар. лепет. "Ба-ба-ба", "па-па-па", редубликацията на срички, които много приличат на думи. 

Първите думи на дечицата се появяват между десетия и дванайсетия месец. Тогава, когато детето може да каже "ба-ба", "ма-ма", "та-та". 

"На 1 година детето трябва да може да изговаря 20 думи, близки до заобикалящия го свят, както и да разпознава 40 думи. На 1.5 години трябва да може да прави фрази, а на 2 години трябва да прави изречения от 3 думи, да се опитва да разказва свой собствен преживян опит.", уточни специалистът.

По думите й използването на смарт устройства като телефони, таблети от малки деца е изключително вредно, не само заради говорното развитие, но и заради редицата негативни последици, които води след себе си.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Личните истории на „Бившите хора“ на концлагерна България

Систематичното унищожаване на българския елит от БКП и ДС след 9 септември 1944 г. оживява с гласовете на оцелелите в книгата на историка доц. д. н. Мартин Иванов –  „Бившите хора“ на концлагерна България.  Съдбата на онези близо половин милион жени, мъже и деца, дамгосани, прогонени и системно декласирани от комунистическите власти, е подробно..

публикувано на 10.05.24 в 08:00

Радко Мурзов: Изкуството е вечно търсене

Изложбата "Кристализация II" откри в Арт салона на Радио Варна известният художник Радко Мурзов. Експозицията представя 51 творби, изпълнени в уникална технология, откритие на Мурзов.  "Техниката е такава, че работя с акрилни бои и сол. Солта допълнително повторно кристализира и се получават красиви кристали. Отблизо погледнато в картината те блестят",..

публикувано на 09.05.24 в 08:05

Политолог: Не чуваме ясна дефиниция какви са проблемите на гражданите

"Кампанията за изборите започна още през март и компроматите валят един по един". Това коментира за Радио Варна политологът Атанас Радев. По думите му това не е нищо ново за родната политическа картинка и посочи, че кандидатите за депутати не разчитат на позитивизъм и визия: „Кампанията е в разгара си и когато вече започне официално ще..

публикувано на 08.05.24 в 08:15
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Радиото се променя както света около нас

На 7 май отбелязваме професионалния празник на радиото и телевизията. Това е една от причините екипът на Радио Варна да организира днес Ден на отворените врати. Посетителите ще могат да влязат в ефирните студиа, откъдето се излъчва програмата, както и да се разходят из „светая светих“ на музикалните редактори – фонотеката. Накратко - всеки ще..

публикувано на 07.05.24 в 08:20

Възкресението през "перото" на 12 български автори

„Възкресения“ е заглавието на антология с разкази на 12 български автори . Съставител е Благой Д. Иванов, който се включва и със свое произведение - „Приятелски кръг“. Другите автори са - Мария Пеева, Александър Ненов, Васил Попов, Елена Павлова, Емил Минчев, Цветина Цолова, Милен Хальов, Андрей Велков, Марин Трошанов, Богдан Русев и Димитър..

публикувано на 07.05.24 в 07:00

Отец Георги Стоименов за вярата

Отец Георги Стоименов, председател на църковното настоятелство на храма "Св. Архангел Михаил" във Варна, от дете е привлечен от силата, водеща към храма. Първият му спомен за това е от детска възраст, когато по време на семейна екскурзия моли родителите си да изчакат да отвори Рилският манастир, който тогава е музей, за да го разгледа.  Роден е в Сибир -..

публикувано на 06.05.24 в 08:00
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Когато вършим добри дела, идват радостта и щастието

Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, В първите минути от настъпилия празник на светлото Христово Възкресение ние се обръщаме към всички, които чуват възгласянето на жизнеутвърждаващото апостолско приветствие: „Христос Воскресе!“. Знаем, че много от нас в този момент ще..

публикувано на 05.05.24 в 00:00