Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга за поезията на Луиз Глик с премиера в Арт салона на Радио Варна

| обновено на 24.10.23 в 16:29
2
Ангелина Василева

Тази вечер в Арт салона на Радио Варна от 18 часа е премиерата на книгата „Луиз Глик – Нобел 2020“, с която издателство „Карина – Мариана Тодорова“ печели конкурса „Помощ за книгата“. Ще я представи авторката, а модератор на срещата-разговор ще бъде Цветан Янакиев. Събитието е с вход свободен.

Ангелина Василева е родена във Варна, но израства в София, завършва езикова гимназия и Софийския университет "Св. Климент Охридски" със специалност "Английска филология", работи като преподавател в Нов български университет и като преводач на художествена литература. Пише стихове и критически статии. От 2009 година организира в столицата съвместно със София Филипова Софийския есенен салон за поезия. Автор е на стихосбирките „Приказка за двама“, „Перуниково небе“, „Да бъда нечия отново“ , „Среднощен ферибот“ и „Дневникът на един бинокъл“. С неин подбор и в неин превод излиза първата книга у нас със стихове и есета на големия англо-американски поет Уистън Хю Одън „Скиталецът“ на издателство "Фама 1".

Новата книга на Ангелина Василева е литературна критика, но написана от поет за поета и представя в дванадесет есета 12-те книги на американската поетеса Луиз Глик (22.04.1943-13.10.2023), издадени до момента на удостояването и с Нобелова награда за литература през 2020 година.

"Луиз Глик е сред малцината жени, удостоени в 100-годишната история на Нобеловите награди и втората американка. Странно е, но дори за литературната Нобелова премия вървят доста преди награждаването залагания с точки и всякакви атрибути като при конните надбягвания. Такава ранглиста поддържаха в годината, когато тя спечели" - разказва Ангелина Василева, поет, преводач, университетски преподавател, литературен критик. - "Тя не беше на първо място в тези прогнози. Канадската поетеса Маргарет Атууд имаше много по-големи шансове според залозите, но журито реши да връчи награда на Луиз Глик като оцени общочовешкото звучене на нейната поезия. Тя пише в бял стих и е поет-разказвач. Книгите и са много интересни и особено в последните е много ясна романовата структура - това са романи в блял стих. Винаги има сюжет, дори няколко сюжетни линии и много други истории вплетени. Тя обича да оставя време на читателя или слушателя за преживяване като оставя характерните паузи между строфите и стиховете." 

Повече за завладяващия свят на Луиз Глик чуйте в разговора на Валерия Василева с Ангелина Василева в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна отбелязват 100 години от рождението на Шарл Азнавур

Церемонията по отбелязване на 100-годишнината от рождението на  Шарл Азнавур се проведе на плoщад "Съединение".  Тържеството започна с химните на България, Армения и Франция. Присъстваха посланиците на двете държави, евродепутати, областният управител, кметът, политици и общественици.  Бяха поднесени венци и цветя на паметника на Маестрото...

публикувано на 22.05.24 в 15:15

Благотворителна изложба в РБ "Пенчо Славейков"

Благотворителна изложба с рисунки и приложни творби на децата от ателиетата „Шаренко“ и „Шарени ритми“ с ръководител Ирена Кръчмарова ще бъдат представени от 19 часа на 21 май в отдел "Изкуство" на Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна.  Събраните средства от изложбата ще бъдат в полза на деца и възрастни в неравностойно положение...

публикувано на 20.05.24 в 12:11

Анелия Атанасова представя романите си "Вината" и "Реванш"

Книгите "Вината" и "Реванш" представя от 18.30 часа днес, 20 май, в галерия "Арт Маркони", Анелия Атанасова.  Много хора успяват да погледнат на препятствията като на нови възможности. И докато светът се тресеше от страховете и ограниченията, наложени от пандемията, Анелия Атанасова осъществи една своя идея – романът „Вината”. В очакване на по-добри..

публикувано на 20.05.24 в 11:09

Държавният архив във Варна се включва в Нощта на музеите и галериите (програма)

И тази година традиционно Държавният архив във Варна ще се включи в инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите 2024“.  Той ще бъде  отворен за посетители безплатно от 12.00 до 18.00 часа.  Програма тази година е под надслов „Ново приключение на всеки кръгъл час“ и включва:  12 ч. – посещение на архивохранилище на Държавен..

публикувано на 17.05.24 в 17:38

Арт инсталацията "Златната нишка между културите" представят в Археологическия музей във Варна

Арт инсталация на Яна Дамс представя Археологическият музей във Варна от 23 май.  В нея съвременното изкуство се среща с най-старото златно съкровище в света. Позлатените скулптури отразяват символичното значение на златото в различните култури и изненадващо разкриват повторяемостта и преоткриването на формите, поясняват от културната институция...

публикувано на 17.05.24 в 17:15
Снимката е илюстративна

Европейска нощ на музеите в Градската художествена галерия във Варна (програма)

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна, се включва в Европейската нощ на музеите на 18 май 2024 г. със събития, изкушаващи почитателите на изкуствата в морската столица. Ще бъде отворена за посещение постоянната експозиция, разположена на втория и третия етаж в сградата на Галерията, която проследява художественото развитие на..

публикувано на 17.05.24 в 12:31

Музеят по история на медицината ще се включи в Европейската нощ на музеите (ПРОГРАМА)

И тази година Музеят по история на медицината ще се включи в Нощта на музеите. Посетителите ще имат възможност да присъстват на демонстрации и експерименти, подготвени от учени и студенти на Медицинския университет във Варна. ПРОГРАМА: • 18:00–18:30 – откриване с музикално изпълнение от Александър Петров и изпълнение на студентски мажоретен състав..

публикувано на 17.05.24 в 12:26