Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания събира средства за поставяне на дефибрилатори в български хижи

Кампания събира средства за снабдяване на хижи в България с дефибрилатори. От фондациите „Живи Планини“ и „Първите три минути“ се надяват, че ще успеят 20 високопланински хижи да получат оборудването. Средствата са необходими и за обучението на работещите там. За краткия период от началото на кампанията „Спаси живот в планината“ са събрани средства за оборудването на две хижи. Цената на един дефибрилатор заедно с обучението е около 5000 лева. Внезапното спиране на сърцето е основната причина за преждевременна смърт в Европа. Жертвите на сърдечният арест са десет пъти повече, отколкото в автомобилни катастрофи, природни бедствия и пожари взети заедно.




Първите хижи, които ще получат автоматични външни дефибрилатори, са в планините Пирин, Рила, Стара планина, Родопите и Витоша. "Наличието на такава техника е на практика стандарт в европейските страни. Нуждата от тях на точно тези места се определя от факта, че хижите са доста отдалечени и в тях много често се събират различни хора с различни предразположения към дадени състояния. Хижите са емблематично място, което символизира безопасност в планината", коментира за Радио Варна планинският водач и фотограф Бранислав Бранков.




Подобни дефибрилатори се поставят на по-оживени булеварди в чужбина, прави разликата Бранков. У нас подобно оборудване има вече в няколко метростанции в София, в сгради на Софийския университет, както и в офисите на частни филми. "Един автоматичен външен дефибрилатор е средство, което сериозно увеличава ефективността на дадена задача. С автоматичен външен дефибрилатор може да работи почти всеки, дори без да има предварителна подготовка. Те са така направени, че сами измерват сърдечния ритъм или липсата му, както и други жизнени показатели на пострадалия. Ако има нужда, дефибрилаторът би ви посъветвал да му натиснете бутона и да администрирате шок на пациента. Ако няма нужда, устройството само ще се блокира", обясни Бранков. 

Дефибрилаторите са много важни в критични ситуации. Използвани в първите три минути, увеличават неколкократно шансовете за спасяване на живот. "При случаите на внезапно спиране на сърцето - било то вследствие на внезапен сърдечен арест или вследствие на някакъв инцидент, максимално бързата реакция е това, което определя шансовете за оцеляване и при реакция в рамките на първите три минути шансовете за оцеляване нарастват с 50 до 70 % в сравнение с времето след това. Дори и един живот да спасим, това ще бъде успех за цялата кампания", посочи планинският водач. 

Средствата за кампанията „Спаси живот в планината“ се събират като дарения и от продажбата на календари. "Малко пари ни делят от това да екипираме две хижи с дефибрилатори. До момента проектът е на около 20 % изпълнен", каза още Бранков. 




Поддържането на автоматичните външни дефибрилатори се извършва един път на няколко години, а батериите на уредите издържат около четири. "Тези машини са хем относително просто за използване устройство от почти всеки, хем дават огромни шансове за хора в критични състояния. Това ги определя не само като необходими, а и като абсолютно задължителни за хижите в България", категоричен е планинският водач.

Подробностите чуйте в звуковия файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 16.07.25 в 13:20

Варненският свободен университет и Община Шумен ще подпишат договор за сътрудничество

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..

публикувано на 16.07.25 в 10:15

Православната църква чества света Юлия

Православната църква чества днес света мъченица Юлия.  Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..

публикувано на 16.07.25 в 08:31

Българските училища в чужбина се събират на 22 юли във Велико Търново

Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново.   "Учим, играейки. Играем, учейки!"   е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..

публикувано на 16.07.25 в 07:05

Започна първата интерактивна градска игра Play БНР във Варна

В горещата юлска вечер 10 отбора се включиха в надпреварата в новата интерактивната градска игра Play БНР Радио Варна .  Участниците преминаха през 10 различни локации и трябваше да отговорят на различни по трудност въпроси. Всяка една от загадките беше на емблематично за варненци място в Морската градина. Съобразителност, наблюдателност и досетливост..

публикувано на 15.07.25 в 20:30
Варна

Южният срещу Северния плаж във Варна: Кой печели това лято?

Вечният спор между варненските плажове отново се разпали. За да разберем кой печели лято 2025, анкетирахме почиващи и на двата плажа и установихме какви се предпочитанията им.   В разгара на сезона на Южния плаж във Варна изплува дълбокият проблем за замърсяването, както и допълнителното неудобство от уличните животни. Според думите на една от..

публикувано на 15.07.25 в 13:25

Започват Горещниците

От днес в народния календар започват Горещниците – трите най-горещи дни  през лятото. В тези дни обичаите повеляват хората да не ходят пеша, да не се изнася огън от къщата, да не се работи на нивата, защото ожънатите снопи се запалват от гръмотевици и светкавици, а жените не перат и не вършат  къщна работа. Всеки един от дните е покровителстван от..

публикувано на 15.07.25 в 08:06