Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Чимев за тръпката, наречена куиз

| Интервю

Кое е това нещо, за което се счита, че съществува от 15 юни 1219 г., и прави Дания страната, която без прекъсване го използва най-дълго измежду всички държави по света?* А в каква класация, отнасяща се до цялостната история на световните първенства по футбол, Мексико, Мароко и България са на първите три места?**

Тези и безброй други любопитни въпроси намират място в набиращите все по-широка популярност викторини, познати като "куизове". Те се провеждат най-често в заведения, а сред градовете, където са най-разпространени, са София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Шумен, Каварна, Велико Търново, Перник.

Един от основните организатори на куизове във Варна е Светослав Чимев. От 2020 г. той развива Quiz Time Varna - отборно състезание с отворени въпроси от всевъзможни области на познанието, а през 2016 г. заедно с Димитър Георгиев (който по-късно се оттегля, за да стартира собствен общообразователен куиз), създава Football Quiz Varna - състезание изцяло на футболна тематика.

Светослав е почитател на образователните състезания от ранна възраст. Негови въпроси са задавани в "Минута е много", участвал е в "Голямото преследване" и е бил телефонен "жокер" в "Стани богат", където желанието му да седне на стола е огромно. Но основният му фокус са куизовете, които всяка седмица организира във Варна.

Когато чуе думата "куиз", човек си представя, едва ли не, че ще трябва да излиза на сцена и да дава отговори пред останалите - споделя Светослав. - Всъщност куизът представлява събиране на хора в най-обикновено заведение, където, освен хапването и пийването, за да бъде още по-интересна тяхната вечер, им се задават въпроси. Най-често те са разпечатани на лист и всеки от тимовете има определено време, за да реши какви отговори да даде. Т.е. дори някой да не знае отговора на даден въпрос, останалите членове на отбора компенсират този пропуск, и обратното - той може да даде отговора на въпрос, който затруднява останалите. Куизовете са начин човек да изпробва познанията си и да научи нещо ново и интересно.

По какъв регламент се провежда един куиз?

Всеки отбор се състои максимум от шест човека. Куизовете, които аз организирам, се провеждат в три кръга. Въпросите са изцяло отворени, за да се сведе до минимум елементът на късмет. Един от трите кръга е на конкретна тема, която не обявявам предварително, за да е по-интересно за участниците.

Общообразователният куиз включва въпроси от различни области на познанието - кино, литература, георграфия, история, обща култура, митология... Стремя се въпросите да са възможно най-разнообразни, за да бъдат интересни на максимално широк кръг от хора.

Другите три вида куизове, които правя, са със специална тематика: география и пътешествия; кино, музика и литература; и футбол. Когато започнах да организирам куизове през 2016 г. стартирах именно с футболния, тъй като съм огромен почитател на този спорт.


Какви качества трябва да притежава един участник, за да има успех в куизовете?

Най-важното е да бъде любознателен, да се интересува от колкото е възможно повече неща и да има добра и услужлива памет.

Как човек може да се включи в даден куиз?

Най-лесно това може да стане, като последва страницата Quiz Time Varna във Фесйбук. В нея публикуваме информация както за вече състоялите се куизове, така и за предстоящите. Там може да разбере и началния час и мястото на следващия куиз.

Какви хора участват в тези състезания?

Тук може би трябва да разграничим футболния и общообразователния куиз. Хората, които идват на футболния, са по-съзтезателно настроени, което е логично, тъй като футболът в крайна сметка е едно състезание. Докато хората на общообразователния, не мога да кажа, че не идват, за да спечелят и да се представят добре, но като че ли при тях елементът на забавление е с приоритет. Просто при тях победата не е на всяка цена.

Целия разговор със Светослав Чимев слушайте в прикачения звуков файл.

_______________________________
* Националният флаг
** Това са трите държави, които най-често са си вкарвали автоголове на световни първенства





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

публикувано на 11.05.25 в 09:15

Отиде си художникът Георги Лечев

Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от  екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна.  Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на  графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта,  особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни  изложби в..

публикувано на 10.05.25 в 13:31

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 10.05.25 в 12:27

Певци, танцьори, музиканти и разказвачи на легенди се събират “Насред село - на мегдана” в Градинарово

 Певци, танцьори, музиканти, детски певчески и танцови формации, разказвачи на легенди и предания за подвизи на местни герои се събират в село Градинарово за   Пети фолклорен празник “Насред село - на мегдана” Събитието ще се проведе на 10 май 2025 г. в читалище “Надежда - 1901”от 10,00 часа, съобщават организаторите сдружение "България си ти". В..

публикувано на 09.05.25 в 13:12

Акция по кръводаряване в Икономическия университет в понеделник

Втора акция за кръводаряване ще се проведе в Икономическия университет във Варна, съобщиха от учебното заведение.  Кампанията ще се проведе на 12 май (понеделник) от 10 до 14 часа в двора на академичната сграда на бул. „Княз Борис I“ 77.  В акцията могат да участват всички студенти, преподаватели и служители. Тя се организира съвместно от..

публикувано на 09.05.25 в 11:11
Икона Св.Св.Кирил и Методий, РИМ-В.Търново

11 май – Денят на светите равноапостоли Кирил и Методий

На 11 май църквата почита светите братя Кирил и Методий - създатели и разпространители на първата славянска азбука - глаголицата. В храмовете в цялата страна се отслужват литургии.   Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и за разпространяване..

публикувано на 09.05.25 в 09:05

С военен ритуал Варна ще отбележи 9 май

С церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва пред паметника-портал на Осми приморски полк Варна ще отбележи 9 май. Начало на събитието ще бъде в 10 часа пред паметника, съобщиха от общинския пресцентър.  В 11 часа започва церемонията по издигане на флага на Европейския съюз пред централния вход на Община Варна...

публикувано на 09.05.25 в 07:34