Асоциацията на арбористите в България, съвместно с ландшафтни архитекти, разработват сертифициране на дейностите за работа с дървесни видове в градска среда, еквивалент на такива в цяла Европа. Специалистите разработват документ, който освен практическите познания и умения за извършване на въпросните манипулации, да засяга и теоретичните такива, каза в интервю за Радио Варна ландшафтният архитект Максим Янев.
Според Янев арборизмът на една община трябва се разделя на две основни части – контрол и изпълнение на манипулациите, спрямо посочените препоръки. Би трябвало препоръките да бъдат посочени в закон, каза още Янев.
По думите му Община Габрово е сред администрациите - отличници по отношение на грижите за дървесната растителност. Добър пример е още Софийска община, както и Кюстендил. "Тези общини полагат усилия, но е ясно да се спомене, че като говорим за поддръжка на дърветата, изместване на тежестта и изменяне на короната, хората, поставяни на отговорни позиции, трябва да се справят с много сложни казуси, трудни дори за тясно профилираните арбористи. Общините, които са решили да поемат по този път, трябва да предвидят в бюджета сума, в която да бъде заложена поддръжката на дърветата", посочи той, давайки за пример Габрово. Там са изключително дейни и са запознати какви са проблемните дървета. Там са свели бройката им до минимум и се справят адекватно с дърветата, с които не могат да се справят, въпреки ограничения бюджет, допълни Янев.
Немалка част от общините търсят субсидиране по европрограми, за да могат да влеят допълнително средства в тази област, посочи ландшафтният архитект.
Заложените средства в държавния бюджет, които би трябвало да са предназначени и за градската среда по общини, е възможно да бъдат усвоени по неправилен начин чрез обществени поръчки. А именно една и съща фирма да извършва контрол и последващите манипулации върху дървесната растителност, което според Максим Янев е погрешно. Едната фирма, спечелила поръчката, трябва да се заеме само с контрола, а друга - с манипулациите, произтичащи от посочените препоръки в контрола.
Подходът към всяко едно дърво трябва да бъде индивидуален, слагането на дърветата под общ знаменател не е точно, категоричен е той.
"Изпълнителят трябва да бъде длъжен да изпълни изискванията. Ако съответната препоръка не бъде изпълнена правилно, отговорността пада към този, който изпълнява процедурата. Ако препоръката е изпълнена точно, но след това доведе до инцидент, отговорността пада върху човека, който я е предписал", поясни Максим Янев.
Когато говорим за кухини на дървото, добре подготвеният теоретично човек може да прецени дали въпросната кухина е редуцирала стабилността му. Не при всички случаи една кухина е редуцирала значително стабилността на едно дърво. Тогава говорим за проценти, за физическа устойчивост. При възрастните дървета присъствието на кухини, на гнилостни процеси, е нещо, което е съвсем нормално - това е част от развитието на едни възрастни дървета, част от биоразнообразието. Ние, поддържайки часовника си сверен със световното време, трябва да обръщаме внимание и на това, каза още Янев.
По думите му, липата например, е дърво, чиято поддръжка трябва да се изпълнява навреме. Отрезите трябва да са минимални - в противен случай става събуждане на млади пъпки, които излизат много близко една до друга, а отрезът загнива. При т. нар. "рязане на глава" се получава нестабилна корона, поясни специалистът.
Целия разговор на Нина Милошевич с Максим Янев чуйте в звуковия файл:
Деветият опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание не даде резултат. Кандидатурата за председател на 51-ото Народно събрание на ген. Атанас Атанасов не събра необходимата подкрепа. За Атанасов гласуваха 56 депутати със „за“, против – 104, 77 се въздържаха. Поискано бе прегласуване на кандидатурата на Атанасов от ПП-ДБ, което не доведе..
Поредицата от сериозни изпитания, бел язали дейността на Българския ч ервен кръст, продължи и в последния четиригодишен мандат – хуманитарни предизвикателства, причинени от събития в международен и национален мащаб. Това е равносметката на Нели Иванова – председател на Общинския съвет на БЧК в Балчик, който отчете дейността на..
снимки: Нина Милошевич
Започна демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“. Премахването на бараките е по утвърден график, във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти, попадащи в терените предвидени за ремонт, са с неугледен външен..
Представители на националната гражданска инициатива „Бялата лястовица” организират протест пред сградата на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) във Варна утре сутринта. Това съобщи за медиите председателят на гражданската инициатива адвокат Владимир Калчев, предаде БТА. Протестът ще е утре, тъй като предстои заседание на..
Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш кръв, ела от 12 до 16 ч. днес, сряда, пред сградата на Радио Варна в мобилен пункт за..
Отсъствието на пешеходна пътека на пътя за село Тополи, около спирка "Пивоварен завод", всекидневно крие опасности за пътниците, работещи в Западна промишлена зона. За да пресекат, хората разчитат на толерантността на шофьорите, които ги изчакват. Сигнал до общинската администрация е подаден преди години, но досега резултат няма. За тези,..