Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха Коледен базар - договаряне със социални предприятия във Варна

Коледен базар-договаряне със социалните предприятия организира екипът на Регионалния център за развитие на социалната икономика в Североизточна България, създаден във Варна по проект на Министерството на труда и социалната политика. Центърът беше открит днес, а основната му цел е да бъде насърчено развитието на социалната и солидарна икономика, каза за Радио Варна координаторът Калина Кънчева.



Близо 10 социални предприятия представят своята продукция на коледния базар с договаряне. Очаква се той да бъде посетен от представители на бизнеса в региона и да се създадат контакти за бъдещо сътрудничество. За представителите на бизнеса е планирано специално договаряне, на което те могат да поръчат на представените социални предприятия нужните им коледни подаръци и фирмени комплименти.

Хората от уязвимите групи нямат нужда от съжаление и коледна щедрост, а от шанс да се трудят и да бъдат част от активното гражданско общество. В това са убедени експертите от Регионалния център за развитие на социалната икономика във Варна.

„Хората, които работят в социалните предприятия, най-често са част от така наречените уязвими групи: хора с нарушена трудоспособност, хора, които могат да работят само половин ден, или дори час-два, седнали, със специални помощни средства или само у дома, а също: техните родители, бежанци, хора, преминали през лечение на зависимости, трайно безработни, младежи без професия, бездомни... Всички тези, за които се сещаме по Коледа и на които - великодушно и от сърце, даряваме по нещо.

Затова тази Коледа няма само да даряваме, а ще пазаруваме! Ще пазаруваме с кауза! За да станат Коледните чудеса още повече!“ Това обясни Калина Кънчева.

Коледният базар-договаряне, наречен „Експо Варна: Купи с кауза“, ще работи в дните 28 – 30 ноември от 11 до 16 часа в залата на ул. „Цар Симеон I“ 26, етаж 1.

Какво можете да намерите на базара:

Няма невъзможни неща за „Няма невъзможни неща“. Затова те са подготвили шоко топки за горещ шоколад, идейни еко подаръци, живи елхички, предложения за кетъринг услуги, ваучери за забавления за различни възрасти.

Книжарница „Августа“ е приготвила цял куп „корпоративни“ изненади за партньори, клиенти и служители.

От „Семеен център Мария“ се включват с кашпи с цветя, коледни аксесоари, подаръчни кошници, аксесоари и украси.

Социално предприятие „Енерджи“ ще стопли всички участници с греяно вино, с горещ шоколад, с календари и сувенири, изработени от деца на хора от уязвими групи.

Вълшебниците от „Карин Дом“ ще изложат кукли и други изработени при тях предмети. Няма невъзможни неща за „Няма невъзможни неща“. Затова те са подготвили нехранителни идейни еко подаръци, шоколадов подарък-бонбони, предложения за кетъринг услуги, ваучери за уъркшопове и забавления за различни възрасти.

„Неща с душа“ са едно от най-старите социални предприятия във Варна и техните образователни играчки и тематични сувенири са известни в цяла България.

И в „Пекарна Радост“ тече трескава подготовка. Издаваме само част от тайните: календар с меденки, единични меденки, 2 вида кутии със сладки.

Още изненади подготвят „Фондация Живот със синдром на Даун“, „Академика ВУМ“ и „Социалната чайна“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакаващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 01.04.25 в 18:15

50% повече полети до дестинации в Германия това лято от Варна

50% повече полети до дестинации в Германия ще бъдат осъществявани от летище Варна това лято. Висок е ръстът на немския пазар. Над 3000 полета ще има до всички големи летища във федералната република присъстват в разписанието. Това каза директорът на летище Варна Димитър Костадинов. С голям оптимизъм гледаме към започващия сезон, очакванията са..

публикувано на 01.04.25 в 16:08

Обявиха частично бедствено положение в община Варна заради разлива на мазут

Частично бедствено на територията на община Варна е в сила от вчера заради разлива на мазут в морето, който достигна до бреговата ивица и плажа на Втора и Трета буна. Това решение взе Щабът за изпълнение на Областния план при защита при бедствия и аварии. Режимът се въвежда със задна дата и ще за срок от 7 дни, обяви областният управител..

обновено на 01.04.25 в 15:49

Българските младежи са оптимисти за бъдещето си, но скептични за бъдещето на страната

В проучване на германската фондация "Фридрих Еберт" младежи от страните на Балканите, включително от България, казват, че се притесняват за икономическото си бъдеще, а с корупция се сблъскват още по време на образованието си. Как живеят, какво ги притеснява и какво ги движи, на какво се надяват са въпросите, които е задала германската фондация,..

публикувано на 01.04.25 в 15:25

Третата въздушна линейка идва от Италия при добри метеорологични условия

Третият български хеликоптер за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха е в готовност за полет и се намира в град Бриндизи, Италия, съобщиха във фейсбук от Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха, предаде БНР. При подходящи метеорологични условия хеликоптерът ще прелети до град Солун, Гърция. От там той трябва да кацне директно в..

публикувано на 01.04.25 в 14:24

Туристическият бранш обяви протест, заведенията във Варна затварят за няколко часа другия вторник

Българската хотелиерска и ресторантьорска организация, Съюзът на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията обявяват общонационален протест под надслов "Политици, не ни гасете лампите!".  Символичният протест "9 минути тъмнина за 9% ДДС" започва на 7 април във всички заведения в страната. Митинг-шествие, което започва от Община..

публикувано на 01.04.25 в 13:49

100 от пострадалите в Кочани все още са в болници, трима са в критично състояние

От 193-ма ранени в дискотека "Пулс" в Кочани само 100 остават за лечение в местни и чужди болници. 80 пациенти се лекуват извън Северна Македония, а двама ще се върнат в страната днес.  Министърът на здравеопазването на Северна Македония Арбен Таравари посочи, че трима от ранените са в критично състояние, което означава, че един човек се е подобрил...

публикувано на 01.04.25 в 12:02