Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение "Проф .д-р Димитър Стаматов" във Варна от много години получава подкрепа от инициативата "Българската Коледа". Традицията не е нарушена и през тази година. Здравното заведение получи апаратура за обгрижване на недоносени новородени деца.
Управителят на здравното заведение проф.д-р Емил Ковачев каза, че новият инкубатор за интензивно лечение, който наскоро получи болницата от инициативата „Българската Коледа“, ще допринесе за доброто и правилно развитие на недоносените деца.
Чрез инициативата „Българската Коледа“ получихме модерен кувьоз /инкубатор/ за целите на неонатологичното отделение. Както знаете, нашето неонатологично отделение е с трето ниво на компетентност, единственото в Североизточна България, а и самата болница е специализирана болница по акушерство и гинекология, пак единствената извън столицата, обясни проф. Ковачев.
Как ще се използва тази техника, с какво ще помогне тя за обгрижването на децата?
При нас, освен екстремално недоносени деца, се транспортират, както и се раждат, деца с други здравословни проблеми. Винаги имаме нужда от модерни инкубатори за всички деца, особено за недоносените е голям плюс за проследяване на жизнените показатели по време на лечението. Имаме над 30 инкубатори в действие, както и доста амортизирани, които не се използват вече.
От колко години работите с БГ Коледа?
Работим отдавна, още от времето, когато станах управител-2016-а година, но и моите предшественици също са работили с тази инициатива. През годините „Българската Коледа“ се наложи и показва де факто, че съпричастността и хуманността сред българите не е изчезнала, точно обратното. В крайна сметка, с доставянето на тази апаратура се помага на най-уязвимите - недоносените деца, както и на деца с други здравословни проблеми. Всяко неонатологично отделение има нужда от такава техника.
В момента колко деца се нуждаят от подобно обгрижване?
В момента има 20 деца, които са в кувьози, повечето от тях са недоносени. От началото на годината имаме 199 недоносени деца, но общо ,с транспортираните от други лечебни заведения, те са 1640.
Най-малкото детенце, успешно лекувано и изписано през тази година е с тегло 680 грама.
Чуйте повече от разговора на Даниела Стойнова с проф.д-р Емил Ковачев:Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..
В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..
За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба. Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..
Специалистите от Спасителния център към варненския Зоопарк призовават жителите и гостите на града да не хранят розовия пеликан Стойчо с храна, различна от риба. Те се обосновават с факта, че приемът на човешка храна е изключително неприемлив за този рядък за България вид и може да навреди на здравето му. Една здрава птица от този вид без проблем..
Аладжа манастир ще бъде отворен за посещение на 18 април (петък), 19 април (събота) и 20 април – Великден (неделя) от 10.00 до 17.00 часа, почивни дни ще бъдат 21 и 22 април (понеделник и вторник). Побити камъни ще бъде отворен за посещение на 18 и 19 април (петък и събота) от 10.00 до 13.00 часа. На 20 април – Великден, обектът ще бъде затворен за..