Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МРРБ събира професионалните домоуправители и етажната собственост в електронни регистри

Снимка: БГНЕС

Професионалните домоуправители и етажната собственост да бъдат вписани в електронни регистри. Това предвижда проект на Наредба за Единна информационна система на етажната собственост, разработена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Наредбата е регламентирана с последните промени в Закона за управление на етажната собственост. Целта е да се уреди създаването и поддържането на регистрите и правомощията на компетентните административни органи, свързани с вписването, актуализирането и заличаването на данни в единната информационна система по чл. 47а, ал. 1 от ЗУЕС, съобщиха от пресцентъра на ведомството.

Единната информационна система ще съдържа два публични централизирани електронни регистъра – регистър на професионалните управители на етажна собственост и регистър на етажната собственост. Те ще съдържат данни за сдруженията на собствениците на територията на страната и управителните съвети (управителите) на сгради или отделни входове в режим на етажна собственост. И двата регистъра ще се администрират от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

С наредбата се цели да се уреди подробно редът по осъществяване на регистрацията на професионалните управители в Регистъра на професионалните управители, което е условие за извършване на дейността им, включително образците на документи, които са необходими за регистрацията, както и образецът на удостоверение за регистрация, което ще важи за 5-годишен срок.

Съгласно новата наредба фирмите, които предлагат услугата на професионален домоуправител в блоковете, ще трябва да сключват застраховка „Професионална отговорност“. Полицата трябва да бъде сключена в 15-дневен срок от получаването на удостоверението за регистрация. След това в 7-дневен срок фирмите трябва да я представят в МРРБ.

В проектонаредбата са описани застрахователното покритие, изключените рискове, минималните застрахователни суми и премии във връзка със задължението на професионалните управители-търговци да сключат договор за застраховка „Професионална отговорност“. Предвидено е застраховката по ал. 4 да се подновява ежегодно без прекъсване, докато професионалният управител-търговец упражнява дейността по управление на етажна собственост.

В наредбата е детайлно уредена и процедурата по регистрация на сдружение на собствениците съгласно чл. 29 от ЗУЕС. Предвидено е общинската/районната администрация да вписва регистрираното сдружение на собствениците въз основа на заявление, подадено по електронен път, писмено по образец или устно, за което се създава протокол от служителя, приел заявлението. При регистрация, етажната собственост ще получава единен идентификационен код. Регламентират се и данните, които се вписват в Регистъра на етажната собственост относно управителните съвети (управителите) на сгради или отделни входове в режим на етажна собственост.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Допълнителни автобусни курсове на Архангелова Задушница във Варна

Във връзка с предстоящата Велика Архангелова Задушница на 01 ноември 2025 г. (събота) и с цел осигуряване на по–добър транспортен достъп до гробищните паркове, ще бъдат осигурени допълнителни курсове по следните автобусни линии: Линия 40 – ЖП Гара – Гробищен парк „Тополи“ От ЖП Гара: 06:45, 07:10, 07:30, 07:50, 08:10, 08:30, 08:50, 09:10,..

публикувано на 31.10.25 в 19:59

БЛС настоявa пациентите да упражняват контрол върху медицинските дейности, които получават

Българските лекари настояват държавата да създаде механизъм за контрол от страна на пациентите върху лечебните дейности, които получават, за да няма говорене, че болниците източват здравната каса. Те настояват и за повишаване на здравните осигуровки, за създаване на стимули за младите лекари и за медицинските сестри, които в момента са двойно..

публикувано на 31.10.25 в 19:24

Мундров: През 2026-а в системата "еЗдраве" ще влязат и денталните прегледи

Надгражда се системата за електронно здравеопазване и през следващата година ще бъдат видими и всички дентални прегледи, ще бъдат прехвърлени и всички данни от НЗОК, или тези, които е възможно, от създаването на касата досега. Това коментира във Варна министърът на електронното управление  Валентин Мундров, който участва в Седмия конгрес на  Българския..

публикувано на 31.10.25 в 18:51
Йордан Кателиев, Ивайло Маринов, Благомир Коцев в съда

Адвокатите на Коцев поискаха делото да бъде прекратено, а той да бъде освободен

Адвокатите на варненския кмет Благомир Коцев поискаха делото срещу него да бъде прекратено, а той - освободен от ареста. След като близо четири часа защитниците на варненския кмет се запознаваха с материалите по делото, те обявиха, че обвиненията му за участие в престъпно сдружение за искане на подкуп и за принуда не се подкрепят от събраните от..

обновено на 31.10.25 в 18:45

Тома Белев: Докато институциите си прехвърлят отговорността, речните корита изчезват от кадастъра и изникват хотели

Незаконното застрояване на изчезващи от кадастралната карта речни корита е резултат от пълната безотговорност на институциите. Докато те си прехвърлят топката, опасността от наводнения и човешки жертви нараства. Това каза екологът Тома Белев от Сдружение "Зелени закони" в предаването на Радио Варна POST FACTUM. Според него областните управители,..

публикувано на 31.10.25 в 18:40

Областна управа е поискала за догодина 400 000 евро за справяне с проблемните деретата във Варна и региона

Затворници разчистват деретата във Варненска област, които са извън урбанизираната територия на общините и населените места, областният управител на Област Варна каза проф. Андрияна Андреева, о, която представи резултатите от проверката на 12 обекта-дерета и речни легла  в пет общини в областта.  В община Аксаково рискова е река Батова, но вече..

публикувано на 31.10.25 в 14:12
Благомир Коцев

Приключи разследването срещу кмета на Варна Благомир Коцев, какво следва

Часове наред адвокатите на варненския кмет Благомир Коцев са в Софийската градска прокуратура във връзка с приключване на разследването срещу него и още четирима души по обвинение за участие в престъпно сдружение за корупционни престъпления. Очаква се следващата седмица да бъдат предявени материалите по делото и на останалите обвиняеми, след което би..

публикувано на 31.10.25 в 12:55