Сурвакането е традиционен български обичай, който се изпълнява в първия ден от новата година - Васильовден. Денят се нарича още и Сурваки. Изпълнява се със сурвачка, която се прави от дрянова клонка или друго плодно дръвче. Народът ни вярва, че дрянът има магическа сила да предпазва от беди, да носи здраве и дълголетие.
Всяка година много хора сами изработват сурвакниците си като спазват старите български традиции и обичаи да я украсят с пуканки, сушени плодове, вълнени конци. Но много преди да украсяваме сурвакниците по този начин, те са се правили само от дряновата пръчка по специален начин. Такива сурвакници се пазят в музейната сбирка в провадийското село Манастир, разказа за Радио Варна Минка Георгиева, която е секретар на читалището в селото. Самата тя е имала такава направена от нейния дядо. Минка Георгиева помни когато като малки са сядали на земята до дядо си, а той е започвал да дялка дряновите пръчки, които е отсякъл преди това в гората. Правил е къдрави топки, като къделки, от самото дърво, а броят на топките е бил според годините на детето, за което е сурвакницата. Докато изработвал сурвакниците дядо й разказвал истории от неговото детство за традициите и обичаите по негово време.
Днес обичаят да се сурвака на село се спазва и възрастните хора в Манастир с радост посрещат малките сурвакари. Особено обичат да отидат в къщата на леля Минка, която ги чака с нетърпение и вкусни подаръци. На всички хора пожелава да са здрави, да се разбират повече, да си помагат и да имат мирна и щастлива нова година.
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..