Природният газ да поевтинее с близо 6 процента през февруари. Това предвижда заявлението на "Булгаргаз" на промяна на цената, което е внесено в енергийния регулатор.
От газовата компания са изчислили, че през следващия месец горивото може да струва 73 лева за мегаватчас без такси и налози.
През следващия месец в цената на "Булгаргаз" влизат количествата по дългосрочния договор с Азербайджан и закупени чрез търгове втечнен природен газ. Предвидено е да се използват и количества от газохранилището в Чирен. От дружеството съобщават, че на този етап все още няма съгласуван график за 2024 за добив и нагнетяване на природен газ в Чирен.
Съгласно правилата за ползване на съоръжението, операторът му трябва да обяви не по-късно от 30 дни преди началото на нагнетителния сезон свободния капацитет за съхранение през предстоящата газова година.
Към заявлението обаче е представен прогнозен график за съхранение през 2024 година по плана за действие при извънредни ситуации, който ще бъде актуализиран след подписване на договор за съхранение, достъп и нагнетяване с "Булгартрансгаз".
Изчисленията на "Булгаргаз", които предвиждат поевтиняването от 6%, са към 10-о число на този месец и обикновено се променят до датата - в случая 1 февруари, когато компанията ще внесе окончателното си предложение и Комисията за енергийно и водно регулиране ще ги одобри.
Сега към останалите фактори, които влияят на цените, ще се прибави и изострянето на конфликта в региона на Червено море, тъй като още от края на миналата година част от танкерите с втечнен природен газ започнаха да избягват този маршрут, което според анализатори ще забави и оскъпи доставките.
Основната цел на предложенията на първо четене на промените в Закона за движение по пътищата е да се намалят пътно-транспортните произшествия и травматизмът, като мерките са насочени към спасяване на човешки животи. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ бургаският депутат от ГЕРБ/СДС и председател на Временната парламентарна..
Варна е домакин на едно от най-значимите кариерни събития в страната – „Национални дни на кариерата“, организирано от JobTiger. Тази година в морската столица участват 22 компании , което е по-малко спрямо миналата година, когато броят им е бил над 30. Причините за това са икономическите предизвикателства, които усещат, както българският бизнес,..
С автошествие до Граничния пункт с Румъния край село Кардам протестираха днес заради опасен път жители на община Генерал Тошево. Събралите се хора настояха за спешен ремонт на отсечката от международния път II-29 от Генерал Тошево до ГКПП Йовково с дължина от малко над 7 км. Множество са сигналите и от Пътната полиция заради състоянието на пътя...
Варненските мотористи откриват поредния мотосезон. Сборният пункт е площадът пред катедралата в града. В 12 започва традиционната мотообиколка, която ще премине по основните булеварди до Морска гара. Във връзка с откриването на Мотосезона, днес от 11:00 ч. до 13:00 ч. ще бъде преустановено движението на МПС на площад "Св.Св.Кирил и Методий"...
В цялата страна се проведоха демонстрации с искания за по-безопасни пътища след смъртта на 12-годишната Сияна Попова край плевенското село Телиш. На площада в Телиш се събраха стотици хора, не само от региона. Протестите под надслов "България няма деца за убиване" има пред съдебните палати в страната, както и пред Министерския съвет в София...
България е с най-голям ръст на цените на недвижимите имоти в Европейския съюз. Цените у нас са нараснали с 18.3% през 2024 г. спрямо 2023 г. Сред държавите, които могат да се похвалят с поскъпване на имотите са също така Унгария с ръст от 13% и Португалия с 11.6%, сочат данните на Евростат. Само в две държави е регистриран спад на годишна база през..
Два паралелни протеста ще съберат множество граждани от 10 ч. на 12 април в София и Телиш, които отново настояват за безопасност на пътя и решителни мерки срещу войната по пътищата. Те са в памет на Сияна и други деца, загинали на пътя. Мотото на протестите е „България няма деца за убиване!“. Сред основните цели на протестиращите са р ешителни и..