Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. д-р Миладиноски: Разликата между хоспис и дом за стари хора е съществена

Снимка: Pixabay

Хосписите в България са около 40, но за съжаление много от частните домове за стари хора си приписват функциите на хосписите. Те предлагат и по-ниски цени, с което изземат функциите на реално предлагащите специализирана медицинска (палеативна) грижа. Това уточни за Радио Варна академик доктор Димче Миладиноски, председател на Националната асоциация на хосписите в България по повод  случая с пострадалата жена в дом за възрастни във Варна, за който нейни близки съобщиха първо пред Радио Варна. 

Акад. д-р Димче Миладиноски каза, че е важно да отбележим разликите между дейностите на хосписите и тези на домовете за стари хора.

Хоспис и старчески дом са много различни неща. Хосписът е вид лечебно заведение, регистрира се по Закона за здравето в Регионалната здравна инспекция, след като медицински надзор към Министерството на здравеопазването даде разрешение за работа и лиценз. Заведението трябва да изпълнява всички изисквания на здравните власти, обясни той.

Съществена е разликата с дейността, която упражняват у нас частните домове за стари хора, категоричен е акад. д-р Миладиноски.

Палеативната услуга се извършва в България единствено от хосписите и специализираните болници за активно лечение, тип онкологичните болници, защото само те притежават клинична пътека за онкоболни, която е 20 дни, допълни той.

На въпрос кои институции отговарят за работата на хосписите и на домовете за стари хора, акад. д-р Миладиноски добави, че: 

"Институцията, която непрекъснато следи работата на хосписите у нас, е Министерство на здравеопазването чрез Регионалните здравни инспекции. Ежегодно минават комисии, инспекции. Има много съществени разлики със старческите домове. Т.е. един хоспис спазва законите като болнично заведение, тип МБАЛ. Има опасни отпадъци, които се взимат от акредитирани фирми, има и спешни шкафове за лекарства, стаи за инфекциозно болни. Палеативната грижа е изцяло, когато се работи от лека ри и медицински сестри. Такива са хосписите".

Според председателя на Националната асоциация на хосписите в България обикновените хора често бъркат хосписите със старчески домове и допускат греша.

"До момента нямаме регламентирана норма, т.е. клинична пътека в хосписите. Преди 2015 г. го е имало, но сега нямаме и хората са задължени сега да го плащат на частно като услуга. Близките на хора, които имат специфична нужда от грижа в хоспис, не ги разбират тези неща, че хосписът е лечебно заведени, а старческият дом е социално заведение. Често старческите домове пишат, че се наричат хосписи, оттам идва и объркването. Те дават по-ниска цена, и те имат право на рехабилитация, но хосписите са специализирано лечебно заведение. При нас грижата за пациента е съвсем друга и подобен случай на хора, които са в тежко състояние, те не могат да бъдат в старчески дом", обясни той.

Академик д-р Димче Миладиноски препоръча на хората, които търсят правилна грижа за своите близки, първо да се запознаят с това какво е хоспис и какво е старчески дом. Да се запознаят с услугите, които им се полагат на едното и на другото място и да сверят в регистъра в РЗИ във всеки град кои хосписи са лицензирани, ако трябва да настанят възрастен със заболявания. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 05.07.24 в 07:30

Цената на бензина продължава да расте

До две седмици цената на бензина у нас се очаква да се увеличи с още 1-2 стотинки. Това прогнозира пред Радио Варна Валентин Кънев, председател на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация. Средната цена по бензиностанциите сега е между 2.50 и 2.70 лева за литър.  Кънев посочи, че според европейската статистика цените на горивата..

публикувано на 04.07.24 в 07:05

Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE): Нищо не става за една нощ

Интервю с Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE) Немският китарен герой Axel Rudi Pell и бандата му тази година са част от афиша на фестивала „Midalidare – Rock In The Wine Valley”. Малко по-рано през годината групата издаде и албума „Risen Symbol”. Също така певецът Johnny Gioeli представи и нова песен в дует със Светлана Близнакова – Sevi...

публикувано на 04.07.24 в 06:00

Кристиан Ивковски: Един ден ще направя свои открития във физиката

15-годишният варненец Кристиан Ивковски спечели първо място в конкурса "Физиката през вековете" в конкуренцията на 1600 участници от средните училища във Франция и френските училища по света. Конкурсът е организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на Годината на физиката. Осмокласникът от Френския лицей „Шарл Перо“-Варна, спечели..

публикувано на 03.07.24 в 09:31

Richie Faulkner (JUDAS PRIEST): Дъщеря ми е най-големият фен на JUDAS PRIEST

Интервю с Richie Faulkner (JUDAS PRIEST, ELEGANT WEAPONS) Повече от 50 години британските хеви метъл легенди JUDAS PRIEST пазят и разпространяват хеви метъла по целия свят. Само преди няколко месеца Боговете на метъл издадоха поредния урок по хеви метъл – техният „Непробиваем щит”. И той е точно такъв, категоричен е китаристът Richie Faulkner...

публикувано на 03.07.24 в 08:15

Румен Генов: Силата на спортния журналист е личният контакт със спортисти и треньори

2 юли е Международен ден на спортния журналист. Отбелязва се от 1995 г. по инициатива на Международната асоциация на спортната преса.  Първият конгрес на асоциацията е проведен в Париж от 1 до 3 юли 1924 г. с участието на представители на 29 държави.   Спортната журналистика отразява социалните и професионалните аспекти на спорта...

обновено на 02.07.24 в 17:10