Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нереални обяви, мними брокери и двойни сделки - кои са порочните практики на имотния пазар?

| обновено на 15.02.24 в 14:45
Снимка: europakonsument.at


Порочните практики от страна на брокери и някои фирми са проблем, с който и бранша и клиентите се сблъскват от години, въпреки наличието на Етичен кодекс. Това коментираха в ефира на Радио Варна брокерите Стела Гочева и Венцислав Вълков, които са представители на една от големите чуждестранни компании за недвижими имоти. В работата си, двамата се сблъскват ежедневно с клиенти, които са се "опарили" от техни нелоялни колеги.


Нереалните обяви

Една от най-често срещаните "хитрини", до които прибягват нелоялните брокери са нереалните обяви. Сценарият е публикуване на обява за имот на нереално ниска цена. Когато позвъниш обаче не ти вдигат и ти връщат обаждане едва на следващия ден. Оказва се, че обявата вече е изтекла или имотът е продаден, но брокерът започва да ти задава въпроси за това какъв имот търсиш и предлага други оферти. Целта е да се закачиш на "кукичката" като потенциален купувач на някакъв имот и да те водят по огледи на имоти, за които дори не проявяваш интерес, обясниха експертите. Според тях, ако звъннем на подобна обява и не ни вдигнат, а ни звъннат на другия ден, трябва да ни "светне лампичката", че нещо не е наред.

Липса на снимки

Като сигнал за нещо нередно може да се приеме и отсъствието на снимки на определени помещения в предлагания имот. Най-често това са банята и тоалетната.

Стар панел на цената на ново строителство

Някои брокери опитват да убедят продавачи на имоти, че могат да ги продадат на нереално висока цена, обясни Стела Гочева. "Нарпимер, може да ти обещае, че ще продаде имотът, който е 40-годишен панел, на цената на ново строителство. Целта е да се вземе ексклузив. Затова в нашата агенция първо правим сравнителен ценови анализ", допълни Гочева и каза, че изместването на фокуса на цените също е лоша практика от някои фирми и брокери. Често подобни имоти остават непродаваеми и в един момент собственикът се съгласява да го продаде на каквото и да е цена. Освен това той губи и много време.

Социалните мрежи са едно от основните поле на порочните практики на имотния пазар. Двамата експерти бяха категорични, че термин като "брокер на свободна практика" не съществува и именно това най-често са хората, които прилагат порочните практики.

Комисионна от купувача и продавача

Не са редки случаите, в които брокери и фирми опитват да се облагодетелстват, както от продавача, така и от купувача. "Това са т.нар. двойни сделки", поясни Стела Гочева. Тя посъветва, когато си купуваме имот да си намерим брокер, който ще вземе комисионна само от нас и това да бъде ясно уточнено. Тя препоръча да се подписват договори за посредническата дейност, което гарантира сигурност, както на самите брокери, така и на клиентите. Стела Гочева посъветва в никакъв случай да не даваме пари извън офис или в отсъствието на мениджър, както и винаги да се информираме за фирмата и брокерите, които работят в нея.

Венцислав Вълков посъветва да се опитаме да намерим брокер, на който можем да се доверим. "Обадете се на някой ваш познат или роднина и го попитайте дали познава брокер", коментира той. И двамата експерти се обединиха около мнението, че порочните практики вредят сериозно на доверието към брокерите.


Понякога клиентите също са некоректни. Като примери те дадоха случаи, в които купувачи търсят контакт директно със собственика на имота зад гърба на брокера, с който работят. Продавачи пък предлагат един имот на много фирми, което понякога може да го направи непродаваем.

Чуйте цялото интервю със Стела Гочева и Венцислав Вълков:










БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Правата на пътниците по въздух са застрашени

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт.   Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 07.04.25 в 08:50