Ветроходният кораб "Калиакра" ще мине класов ремонт преди 40-годишнината си. За целта са предвидени 200 000 лева след решение на Българския морски квалификационен център. Вече е обявена процедура за провеждане на конкурс и остава да бъде избрана най-добрата оферта от варненските заводи, съобщи за Радио Варна капитан Денчо Добрев, директор на БМКЦ.
Ремонтът на "Калиакра" ще даде възможност за крайбрежно плаване на баркентината. "За международно плаване е необходима по-голяма инвестиция", каза още капитан Добрев.
Чуйте повече от разговора на Даниела Стойнова с капитан Добрев:
Българският морски квалификационен център е собственик на учебно-ветроходен кораб "Калиакра" от 2008 г. Негова основна цел е обучението на младите моряци.
Плавателният съд е заложен на стапел на 5 октомври 1983 г. в корабостроителната в Гдиня. Корабът е довършен в корабостроителницата в Гданск и се третира по този тип след „Погория“ и „Искра II“, но с подобрени експлоатационни качества. Учебният ветроход е двупалубен. Горната палуба е изработена от стомана, но покрита с тиково дърво. Палубните надстройки от алуминиева сплав са две- едната е зад бизанмачтата, а другата- пред гротмачтата. Ходовият мостик е разположен в надстройката зад бизанмачтата. Носовата бронзова фигура е на националната героиня Калиакра, скочила с още 40 девойки от скалата, за да не попадне в турски ръце.
На 29 юни 1984 г. в Гданск при тържествена церемония на кораба се вдига български флаг. От официалното пристигане на кораба в Пристанище Варна на 7 август 1984 г. „Калиакра” става учебен кораб не само за моряците от търговския, но и от военния флот на Република България. След 1989 г. участва редовно в международните регати „Cutty Sark”, а по-късно „Tall Ships Races”, „Stan”, „Ветрило 89”. По време на състезанието Columbus през 1992 г. по повод 500-годишнината от откриването на Америка, Калиакра преплава два пъти Атлантическия океан и завършва третата от 143 ветрохода.
Състезания в международни регати и спечелени награди:
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...