Във Варна бе посрещнат първият български военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) от третата му експедиция до Антарктида, съобщиха от Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“.
Очакваше се плавателният съд да акостира в 10,00 часа сутринта, но лошо време забави пристигането му.
С тържествен военен ритуал, точно в 17:30 ч. българско време, след 155-дневна мисия и 45 дни престой на ледения континент, Варна посрещна българския научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“. Той се завърна от третото си пътуване до Антарктида и изпълнението на 33-ата Българска полярна експедиция до остров Ливингстън, съобщиха от общинския пресцентър.
На празничното събитие присъстваха кметът Благомир Коцев, зам.-кметът Снежана Апостолова, областният управител проф. Андрияна Андреева, командирът на Военноморските сили на България контраадмирал Кирил Михайлов, ръководителят на Българската научно-изследователска мисия проф. Христо Пимпирев, ръководството и представители на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, Варненска и Великопреславска света митрополия, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев, близки на екипажа и граждани.
При стъпването си на родна земя командирът на третото полярно плаване кап. II ранг Радко Муевски докладва мисията за изпълнена. Под негово командване на кораба „Св. Св. Кирил и Методий“ плаваха 34 души, сред които четири дами и двама румънски курсанти. С тази поредна мисия вие доказахте, че сте подготвени и можете да носите отговорността, поставена на плещите ви. Първото плаване беше тежка задача за всички ни, защото се отправихте към непознатото. По време на втората мисия трябваше да затвърдим постигнатите успехи, но днес смело мога да кажа, че вече имате придобити трайни способности и умения и ние се гордеем, че прославяте българския военен флот. С тези думи контраадмирал Михайлов посреща екипажа на военния кораб.
По време на пътуването част от младите курсанти в състава плаваха до испанския град Картахена, след което се прибраха във Варна, други четирима, сред които две жени, отплаваха за дългосрочна практика. Те пътуваха на борда на кораба чак до остров Ливингстън, където се включиха в 33-тата Българска полярна експедиция. Част от задачите на пътуването до ледения континент тази година бе обновяването на вътрешното обзавеждане и докомплектоването на българската изследователска база „Св. Климент Охридски“.
За третата си антарктическа мисия корабът плава с нова лаборатория „ЕндуроСат“ на борда. По време на пътуването в лабораторията се приемаха, обработваха и анализираха космически данни, събрани от системи за наблюдение на земната и водната повърхност на Земята от Космоса. Новата придобивка предостави на екипажа възможности за наблюдение на корабния трафик, замърсяванията и позволи проследяване на хидрометеорологичната обстановка.
В 33-тата Българска полярна експедиция участваха 37 учени, сред които специалисти от Гърция и от Обединените арабски емирства. За първи път тази година в експедицията се включиха учени-орнитолози, със задачата да изследват разнообразието на видовете птици по време на пътуването, престоя в базата на о-в Ливингстън и обратно. В научната експедиция се включиха още сеизмолози и специалист от Института по подводна археология.
НИК 421 „Св. Св. Кирил и Методий“ вече 3 години е част от военния състав на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. Плавателният съд е първият в историята на морското плаване военен боен кораб, който плава до ледените води на Антарктика. Участвал е вече в три успешни изследователски експедиции на о-в Ливингстън.
НИК 421 отплава на третата си експедиция до Ледения континент на 7 ноември миналата година. Този път на борда му бе оборудвана и космическа лаборатория. Капитан на кораба е Радко Муевски. С кораба бе пренесено до българската база на остров Ливингстън оборудването за новата лаборатория на родните учени, която бе открита официално през февруари.
Експертната комисия за присъждане на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование обяви кандидатите за приза през 2025 г.: “Ученик на годината” в областта на хуманитарните науки 1. Николай Костадинов – ученик от XII “б“ клас в МГ „Д-р Петър Берон“. Николай Костадинов е безупречен ученик — задълбочен,..
Община Белослав е сключила договор за конструирането на нов ферибот, съобщиха от администрацията. Договорът е подписан между кмета на общината Деян Иванов и Светослав Стоянов – управител на фирмата изпълнител. Избраният изпълнител е българска местна корабостроителна компания със седалище в с. Езерово, която се ангажира да изгради и достави..
С четири гласа "за" и един "въздържал се" Съветът за електронни медии избра Симона Велева за председател на СЕМ за следващата една година. Тя беше номинирана от Пролет Велкова, предаде БНР. Гласът "въздържал се" беше на Галина Георгиева, която отправи редица критики към Велева. В изминалите шест месеца Велева беше изпълняващ длъжността председател..
Почина известната телевизионна водеща, журналист и обществена личност Диляна Грозданова. През последната година и половина тя се е борила с тежко здравословно състояние, след като преди години бе диагностицирана с множествена склероза. Диляна Грозданова е родена на 4 ноември 1957 г. в София. По майчина линия е внучка на революционера от ВМРО Панчо..
Погребението на папа Франциск ще бъде в събота, 26 април, от 10 часа сутринта (11 часа българско време), на площада пред базиликата "Св. Петър", съобщи Ватиканът, цитиран от АФП. Ковчегът на папата, който почина в понеделник на 88-годишна възраст, ще бъде внесен в църквата и оттам ще бъде транспортиран до римската базилика "Санта Мария Маджоре",..
1521 лева е необходимият "чист" месечен доход за издръжка на един работещ, който живее сам. Сумата за семейство с едно дете е 2 738 лева, според данните на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за първото тримесечие на годината. Спрямо края на 2024 година доходът, необходим за издръжка, нараства с малко повече от три..
В дните около Великден т.нар. нова автогара в Балчик остана в историята. Преместваемата постройка е вече демонтирана от паркинга пред хранителна верига, за да освободи терена за реализация на инвестиционно намерение за изграждане на ритейл парк. Отреденото място за автогарова дейност в Балчик е на близката улица „Варненска“, където е порталът..