Родители настояват учениците, явили се на втора задължителна матура по английски език, да получат максимален брой точки на задачата за слушане с разбиране, предаде БНР.
Причината: оплаквания на зрелостници, че аудиозаписът не е бил с добро качество.
"Всички деца са споделили помежду си, че записът не се е чувал добре, пращяло е, шумяло е. В крайна сметка не са могли да се справят с първата част от изпита", казва Елена Петрова, майка на дванайсетокласничка от Първа английска езикова гимназия в София, която обобщава оценките на връстници на дъщеря ѝ.
Според министъра на образованието записът е добър, макар да не може да се каже, че е перфектен.
Проф. Галин Цоков е на мнение, че става дума за проблеми в устройствата, през които е бил възпроизвеждан записът. Няма основания да се мята, че записът е неразбираем, смята просветният министър.
Според Елена Петрова обаче "той си слуша хубав запис", а в училищата децата не чуват нищо.
Родителите настояват и при матурата по английски език да се действа като в случая със зрелостния изпит по български език и литература, където заради нередности при възпроизвеждането на част от задачите засегнатите ученици получават за тях максималния брой точки.
Директорът на Първа АЕГ Александър Чакмаков уверява, че по време на самия изпит в училището не е имало никакви коментари или сигнали за нередности.
Отлив към класическите морски професии "Корабоводене", "Механик" и "Корабен инженер" за сметка на специалностите "Компютърна и комуникационна техника" наблюдават от Висшето военнорско училище "Н. Й. Вапцаров" във Варна. Тази година двама кандидати се борят за едно място в специалността "Компютърна и комуникационна техника", а двете чисто нови..
Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна отбеляза 83 години от гибелта на своя патрон – поета революционер и моряк Никола Йонков Вапцаров. Тържественото събитие се състоя пред паметника на Вапцаров в двора на Училището и събра ръководството на ВВМУ, преподаватели, курсанти, представители на местната власт, морския бизнес, общественици и..
Четири специализирани екипа е сформирала администрацията на район „Одесос“, за да следят за неправомерно разширяване на заведенията в централната част на града. Обходите им ще започнат веднага, след като всички обекти получат разрешения си за разполагане на маси пред заведенията и вендинг автомати, информират от общинския пресцентър. Предстои..
2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство. Необходимият за издръжка доход нараства с 0,4% на тримесечна база и с 5.1% на годишна база, сочат данните от проучването на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. От 1526 лв. нетен месечен доход пък се нуждае един работещ човек, живеещ сам, предаде БНР. В..
До около 13 часа днес заради авария без вода ще останат абонатите от местност Прибой , съобщават от ВиК-Варна. До около 15 часа с нарушено водоподаване ще са абонатите от ниската зона на кв. "Галата" . До около 14 часа без вода абонатите живущи в района на: бул. "Владислав Варненчик", ул. "Академик Курчатов", ул. "Козница" и ул. "Г...
Четирима души са с опасност за живота след взрив на газова бутилка в Добрич. Сигналът за битовия инцидент е получен на 22 юли около 20.00 часа, информират от Областната дирекция на МВР в Добрич. Взривът е станал в ж.к. „Христо Ботев“. На място е установено, че вследствие на неправилно използване на газова бутилка тя се е взривила, при което са..
Петият протест в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев ще се проведе в морската столица днес, 23 юли. Сборният пункт по традиция е сградата на Община Варна, а началният час - 18:30, съобщиха организаторите. По-късно акцията ще премине в шествие до площад "Независимост". В София инициативата "Правосъдие за всеки" снощи организира протест под..