В книгата си „География на блаженството“ Ерик Уайнър обръща внимание на факта, че всяка държава си има своя любим въпрос, към който се прибягва, когато сте на коктейл. Обикновено това е въпрос в едно изречение, а отговорът отприщва истински порой от информация за лицето, с което току-що сте се запознали.
В Съединените щати този въпрос е „С какво се занимавате?“. Във Великобритания: „Кое училище сте завършили?“. В Швейцария: „Откъде сте?“. И това е всичко, което ви е необходимо да знаете за някого.
Забелязали ли сте кой е еквивалентният въпрос в България? Да, често чуваме: „Колко получаваш?“, в смисъл какво е трудовото ти възнаграждение. Със сигурност не ми се иска отговорът на точно този неучтив въпрос да е нещото, което определя битието и блаженството на нашите хора и точно той да е основното, което на някого му трябва да знае за човека насреща. Затова с радост преминавам към друг често срещан въпрос: „Къде ще бъдеш през лятото?“.
Един кратък отговор е достатъчен да оформи цялостната представа за човека, с когото се запознаваш на съответното събитие, за близките му, за начина, по който живее или за трендовете, които следва, за нещата, които обича и за това колко ще ти бъде интересен по-нататъшният разговор с него.
Лято.
Ето че то само в едно кратко описание може да представи характера и желанията на човека и всичко онова, което е в състояние да го направи щастлив.
Лято.
Сутрините са вълшебни. Лястовичките те събуждат по изгрев с оживените си и шумни разговори. Какво коментират, докато се стрелкат като изтребители между балкона и морето, не е сигурно, но е ясно, че споделят жизнено важни и много очарователни неща. Докато пиеш първото за деня кафе, с усмивка се взираш в поруменялото от наслада небе. После усещаш нежната ласка на слънцето по косите и раменете си.
Лято.
Дишаш свободно.
Всички спешни задачи могат да бъдат отложени. Бележникът може да бъде затворен поне за няколко дни и дори забравен в горното чекмедже на бюрото. Защото навън е прекрасно. Между зелената прелест на дърветата и ленивото спокойствие на вълните.
Всички изглеждат щастливи. Идват отнякъде, продължават в друга посока и се наслаждават на дългите, топли и красиви дни.
Има много пътища към щастието и голяма част от тях са летни. Водят до различни места.
До чадърите на плажа, до коктейли с ярки цветове и замайващи имена.
До бистри поточета, които жизнерадостно извиват красиви мелодии.
До уханни рози.
До шумни главни улици, по които като пъстър водопад се изливат тълпи от смеещи се хора.
До места с незабравима гледка.
До хора с невероятно излъчване.
До неща, които не сме подозирали как ще ни променят.
До музика, която превръща деня в ярка дъга и ни кара да танцуваме от радост.
Лятото с неговите цветове, вкусове, мелодии, смехове, песъчинки в обувките, сламени шапки, закачливо понесени от вятъра и пясъчни замъци, смело очакващи следващата вълна.
Може би действително това е въпросът... Къде ще бъдеш през лятото?
Лятото отваря врати, пътища, възможности.
Раничката му е лека и удобна. Съдържа най-необходимото. Всичко друго е в плановете, настроението и близките, с които споделяме тези прекрасни неща.
Лято. Щастливо съжителство между лежерност, наслада и очакване всички следващи моменти да са още по-приятни.
Лятото идва и това е чудесно!
Автор: Даниела Иванова
Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..
На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..
На 27 юли имен ден празнуват Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар ще се включи в пилотното издание на фестивалното изложение „Порода любов“, което ще се проведе на 26 юли на входа на Морската градина във Варна (площад „Антон Новак“) от 10:00 до 22:00 часа. Изложението има за цел да обедини природозащитни организации, които полагат грижи за четириногите,..
Редът , в който консумирате храни , може да повлияе на здравето ви, според някои експерти по хранене. Концепцията, известна като "последователност на хранене“ , включва първо консумация на богати на фибри, несъдържащи нишесте зеленчуци , последвано от протеини и накрая мазнини, преди да изядете въглехидратите в чинията ви. Този подреден начин..