Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имат ли вяра жителите на област Добрич, че един ден и те ще се движат по европейски пътища

За изоставането на инфраструктурата на област Добрич се говори от години и отново от години се леят обещанията на политиците да се обърне повече внимание на Североизточна България. Реалността показва, че поетите ангажименти остават само във времето на предизборна кампания и веднага след нея Добруджа остава точно толкова в периферията на националната политика, колкото е била и при предходните управляващи. С течение на годините тази тенденция си личи все повече и резултатите от нея не закъсняха. Областта е без инвестиции, най-бързо обезлюдяващият се областен център е Добрич, населението намалява със скорост, отвеждаща областта сред челните позиции в страната, а свързаността и пътната инфраструктура са като огледало на безхаберието.

Протестите на жители на село Кардам са много и от години, но те едва ли са предполагали, че пътят от Генерал Тошево до ГКПП Йовково в средата на 2024 г. ще продължава да е в същото си окаяно състояние. 

Трудно може да се каже, че това е път, а това е входната врата към България. Пътят е и опасен. Защо е необходимо с протести да постигаме това, което ни се полага, това споделиха недоволните хора от Кардам през декември 2021 година.

Политическата си реторика върху този път тренираха десетки кандидати за народната любов, упражняваха се в обещания, в поети ангажименти, в осигуряване на пари, а влезли вече във властта много бързо намираха поредното оправдание защо хората трябва още да почакат. Жителите им обясняваха, че това е входът на България, че потокът от камиони е огромен, че опасностите са твърде много, но в крайна сметка с годините все повече хората се убеждаваха, че не са вход, а изход на страната ни. 

Много пъти стачкувахме, нито на йота не са ни удовлетворили желанията, казва разочарован мъж от Кардам три години по-късно.

Изключително важен за жителите на област Добрич е и друг участък от международния път 2-29 – Добрич – Варна. Многократно пътни експерти са сигнализирали, че този участък от 45 км е по-натоварен и от АМ Тракия, че е необходимо да се направи проект за неговото разширяване и той да е поне трилентов. Бърз преглед на местните медии ясно показва, че почти ежедневно по него има катастрофи. И отново се сипят обещания за високоскоростен четирилентов път, за ремонти, за какво ли не. От поне пет години единственото придвижване напред е отчетът на вече бившия областен управител на Добрич, който посочи, че средствата за проекта са осигурени или поне обещани. Но хората и на това са се наслушали.

Този път е с изключителна важност, част от международен коридор, трябва да има четири ленти. Трафикът е по-голям от този между София и Перник,  споделят запитаните за пътя Добрич – Варна. Те посочиха, че заради голямата  натовареност по него всеки ден има катастрофи.

Добруджа има две основни препитания – земеделие и туризъм. За какъв туризъм обаче можем да си говорим, когато всички пътища от областния център до морските градчета и курорти са отново в плачевно състояние. Дупка до дупка и кръпки, носещи спомените на години безхаберие. Всеки, който използва пътя от Добрич към магистрала Хемус през селата, вижда ясно разделителната линия на пътя при табелата, оказваща начало на област Варна. Вероятно една от причините все повече хора да предпочитат да поемат еднопосочно към други населени места, които не са най-отдалечени от централната власт. 
Имат ли вяра жителите на област Добрич, че един ден и те ще се движат по европейски пътища и умира ли наистина последно надеждата чуйте в следващия материал на кореспондента ни Мая Щърбанова:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34