Ниската избирателна активност и големият процент на гласувалите с опцията "Не подкрепям никого" на изборите 2 в 1 показват, че народът е отвратен. Той не иска да вижда тези политици. Не иска да ги чува, камо ли да отиде и да гласува за тях. Това коментира за Радио Варна политологът д-р Станислав Бачев. По думите му ниската избирателна активност прави прага на влизане в парламента много по-нисък, което устройва големите играчи.
Той определи като "най-добрите избори през последните 30 години" вотът 2 в 1 на 9 юни. "Те показаха отвращението на народа към този антиелит, който управлява държавата", отговори Бачев.
Според експерта краткосрочните измерения на политическата ситуация към момента са в полза на цялата система, на всички партии, които с много малко гласове могат да влязат в Парламента. "В по-дългосрочен план обаче това показва, че тези хора са нежелани от собствения си народ", допълни той.
Политологът каза още, че най-големият проблем на България - демографският, не е бил засегнат в нито една предизборна програма. "В България няма субект, който да казва, че България трябва да има национална цел", посочи Бачев.
Около 50 хиляди са хората, които са избрали да гласуват с опцията "Не подкрепям никого" според данните при обработени 80 % протоколи. "Тези хора, ако бяха партия, може би при тази ниска избирателна активност щяха да влязат в парламента. Това са половината от гласовете на БСП и на ИТН например", допълни политологът.
Хубаво е да се разглеждат цифрите на всички партии, подчерта още Станислав Бачев. "При 80 % обработени протоколи ГЕРБ-СДС имат 384 хиляди гласа. Това не е само спад, а срив. ДПС също. "Величие" пък има 78 хиляди гласа. Да се говори, че те представляват народа, е глупост", коментира още Бачев. По думите му първите по резултати политически партии "трябва да се срамуват и да приемат, че не са желани". Според Бачев те нямат право да използват положителна реторика при анализирането на изборните резултати.
"Изборът да не отидеш да гласуваш също е проява на позиция. Това показва, че тази система е изчерпана откъм представителност. "Тук не говорим за система от партии, а за представителство, за съдържанието на политиката, за хората, за личностите", поясни Бачев.
Всеки, който влезе в тази битка, няма политическо бъдеще, тъй като тази система в момента може да гръмне, допълни експертът.
Има тъжен нюанс в това хората, които не подкрепят никого, да са мнозинство, каза още Бачев. "За мен едната група от тези хора решава просто да не отиде да гласува, но другата е просто незаинтересувана от политическия процес", посочи той.
Аварийният изход има два пътя, коментира Бачев. Единият е мирен - да се появи политически субект или партия, която да е добре международно приета и балансирана. Ако се появи такава политическа партия, тя може да промени пейзажа, отбеляза още Станислав Бачев. "Ако има някоя бъдеща партия, която би имала тази легитимност, е ако президентът Радев лично "взриви" системата - той да рискува лично и по този начин да направи опит за промяна. Подчертавам лично - един изход е да се играе директно с цели държавата да започне процеса по измъкване от катастрофата", каза още Бачев. Вторият път е революционен, допълни политологът.
Не мисля, че някой би допуснал България да бъде в една продължителна политическа нестабилност, каза още той.
Целия разговор на Мариела Димитрова с д-р Станислав Бачев чуйте в звуковия файл:
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..