Ниската избирателна активност и големият процент на гласувалите с опцията "Не подкрепям никого" на изборите 2 в 1 показват, че народът е отвратен. Той не иска да вижда тези политици. Не иска да ги чува, камо ли да отиде и да гласува за тях. Това коментира за Радио Варна политологът д-р Станислав Бачев. По думите му ниската избирателна активност прави прага на влизане в парламента много по-нисък, което устройва големите играчи.
Той определи като "най-добрите избори през последните 30 години" вотът 2 в 1 на 9 юни. "Те показаха отвращението на народа към този антиелит, който управлява държавата", отговори Бачев.
Според експерта краткосрочните измерения на политическата ситуация към момента са в полза на цялата система, на всички партии, които с много малко гласове могат да влязат в Парламента. "В по-дългосрочен план обаче това показва, че тези хора са нежелани от собствения си народ", допълни той.
Политологът каза още, че най-големият проблем на България - демографският, не е бил засегнат в нито една предизборна програма. "В България няма субект, който да казва, че България трябва да има национална цел", посочи Бачев.
Около 50 хиляди са хората, които са избрали да гласуват с опцията "Не подкрепям никого" според данните при обработени 80 % протоколи. "Тези хора, ако бяха партия, може би при тази ниска избирателна активност щяха да влязат в парламента. Това са половината от гласовете на БСП и на ИТН например", допълни политологът.
Хубаво е да се разглеждат цифрите на всички партии, подчерта още Станислав Бачев. "При 80 % обработени протоколи ГЕРБ-СДС имат 384 хиляди гласа. Това не е само спад, а срив. ДПС също. "Величие" пък има 78 хиляди гласа. Да се говори, че те представляват народа, е глупост", коментира още Бачев. По думите му първите по резултати политически партии "трябва да се срамуват и да приемат, че не са желани". Според Бачев те нямат право да използват положителна реторика при анализирането на изборните резултати.
"Изборът да не отидеш да гласуваш също е проява на позиция. Това показва, че тази система е изчерпана откъм представителност. "Тук не говорим за система от партии, а за представителство, за съдържанието на политиката, за хората, за личностите", поясни Бачев.
Всеки, който влезе в тази битка, няма политическо бъдеще, тъй като тази система в момента може да гръмне, допълни експертът.
Има тъжен нюанс в това хората, които не подкрепят никого, да са мнозинство, каза още Бачев. "За мен едната група от тези хора решава просто да не отиде да гласува, но другата е просто незаинтересувана от политическия процес", посочи той.
Аварийният изход има два пътя, коментира Бачев. Единият е мирен - да се появи политически субект или партия, която да е добре международно приета и балансирана. Ако се появи такава политическа партия, тя може да промени пейзажа, отбеляза още Станислав Бачев. "Ако има някоя бъдеща партия, която би имала тази легитимност, е ако президентът Радев лично "взриви" системата - той да рискува лично и по този начин да направи опит за промяна. Подчертавам лично - един изход е да се играе директно с цели държавата да започне процеса по измъкване от катастрофата", каза още Бачев. Вторият път е революционен, допълни политологът.
Не мисля, че някой би допуснал България да бъде в една продължителна политическа нестабилност, каза още той.
Целия разговор на Мариела Димитрова с д-р Станислав Бачев чуйте в звуковия файл:
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..
Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..
В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%. Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..
Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..