Няма информация от българските институции във връзка със забраната на улова на черни миди и рапани в Румъния заради биотоксини в морската вода. Това съобщиха в интервю за предаването "Море и бряг" по Радио Варна Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ" и генерален секретар на Консултативния съвет за Черно море и Велислав Вангелов от организацията на производителите на черноморска мида.
Господинов съобщи, че неговата асоциация е получила информация от румънските власти за преустановяване изкупуването на миди. Консултативният съвет е организирал обратно писмо със запитване към румънските власти кои точно са зоните. "Само знаем, че обхванатата територия е от Констанца до Мангалия", поясни Господинов.
От българските власти нямаме никаква информация за проблема, допълни своя колега Велислав Вангелов. "Забраната е факт и ние не можем да противоречим на официалните румънски власти. Единствено можем да получим разяснение.
В България в момента няма зони за събиране на двучерупчести. Не се организират и изследвания на мидите, освен във фермите, където се произвеждат, допълниха експертите.
В понеделник, 17 юни, в Бургас ще се проведе среща между заинтересованите страни в риболовния бранш, ИАРА и БАБХ във връзка със зонирането на морето, за да могат българските рибари и производители на миди да могат директно да продават продукцията си на българския пазар. Липсата на зониране се отразява негативно върху бранша, обясниха Господинов и Вангелов. "В момента продукцията, уловена от нашите рибари, трябва да премине през пречиствателни предприятия, което оскъпява продукцията. Ако се въведе зонирането и тя е от зона А например, продукцията може да се продава директно на пазара. В момента единствено фермите, които са закотвени и си правят сами мониторинг, следят нейното качество", допълни Господинов.
Вече 18 години България не може да намери финансов ресурс да изгради лаборатории, да ги оборудва, да изработи методиките за изследване на биотоксини, посочени в регламентите, казаха още специалистите.
По повод забраната за улов на бяла мида, Йордан Господинов заяви, че тази забрана е била отменена в петък миналата седмица, но за това е знаела само една определена фирма. Някои рибари ще се съобразят с тримесечния период и няма да ловят бяла мида, въпреки че забраната е отпаднала. "Много неприятен е фактът на отпадане на заповедта. Дори е обидно за сектора", подчерта Господинов. По думите му в момента българските фирми печелят, защото уловът продължава да бъде забранен в Турция, в Испания и други държави, но не и у нас. "Мидата в момента е в размножителен период, а от 800 тона сме паднали на 100 тона. Тя е с много ниско качество. Освен това в лодката, на високите температури, тя бързо умира, и качеството ѝ се влошава. Това, което се случва с тази забрана, поставя голяма част от нашите членове в неравностойно положение спрямо информираните и поставя риск пред здравето на хората", обобщиха Йордан Господинов и Велислав Вангелов.
Целия разговор с тях чуйте в прикачения звуков файл:
Бул. “Владислав Варненчик” при кръстовището на Двете кули вече е асфалтиран и отворен за движение в двете посоки. Натовареността на трафика е подобрена, съобщава кметът Благомир Коцев във Facebook. Ремонтните дейности по ВиК мрежата на възловото кръстовище вървят много по-бързо от предвиденото. Най-трудната част от проекта е приключила, уточнява..
С всеки изминал избор има все повече разминавания между това, което машината за гласуване отчита, и вписаните данни в протоколите. За сравнение на парламентарните избори през октомври 2022 година, когато все още се прилага протокол от машинното гласуване, разминавания няма. Това са изводите от изследване на неправителствената организация "Демократичен..
ГЕРБ отказаха отправената покана за среща този следобед с ПП-ДБ за обсъждане на възможни партньорства. Това стана ясно от думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който представи решенията след заседание на Изпълнителната комисия на партията, предаде БНР. "Виждам една конструкция, която може да работи - между партиите ИТН, БСП - коалицията и другите..
Комисията за защита на конкуренцията остави без уважение жалбите срещу избор на изпълнител за строеж на новата варненска библиотека. Проектът за нова сграда на библиотеката може да се забави или да бъде блокиран, ако фирми участници в конкурса решат да обжалват на по-висока инстанция. Това коментира зам.-кметът по правни въпроси Диан Иванов. Той..
Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков ще продължи да ръководи съда и след 22 ноември, когато изтича 7-годишният му мандат. С осем гласа "за" и два "против" Съдийската колегия реши той да остане начело на ключовата съдебна институция до избора нов титуляр, съобщава БНР. Последната възможност за номинации е този четвъртък, като..
След среща на "Продължаваме промяната - демократична България" с партия МЕЧ стана ясно, че двете формации имат единство по отношение на антикорупционното законодателство, но се разминават по възможните партньорства в управлението, съобщава БНР. Лидерът на МЕЧ Радостин Василев отхвърли възможността за сътрудничество с ГЕРБ и предложи като..
Успешно приключиха строително-монтажните работи за повишаване на енергийната ефективност на СУ "Христо Смирненски" в балчишкото село Оброчище. Приложени са четири мерки за енергийна ефективност - топлоизолация на фасадни стени на училищна сграда и на покрива и стени на физкултурния салон, изграждане на термопомпена..