Бягство в друг свят. Такова е усещането във варненското село Радево. На хубаво място е разположено селото. Но ако искаш да стигнеш до него трудно ще го намериш, защото никъде по пътя Варна-Добрич няма табела, която да указва посоката. Ориентираме се по картата на България и gps-а в колата. До там гледката е красива, особено сега, когато има посеви и навсякъде е зелено, а небето се подготвя за поредната порция дъжд.
Село като в орехова черупка. Така го определиха местните жители. Намира се на 35 км. от Варна, стигаш до него в момент, в който вече си сигурен, че наоколо няма жива душа. Думата „няма“ е най-често използваната от местните. И има защо. Има кметство, но няма кмет. Има мобилни оператори, но няма добър обхват и интернет връзка. Няма църква, няма училище, няма детска градина, няма читалище, няма пенсионерски клуб, няма поща, няма редовен транспорт, няма лекар, няма полиция, няма и много жители в селото. По избирателен списък са точно 20 души. В действителност живеели около 60 човека.
Социалните връзки се случват в единствения магазин, който работи само три дни в седмицата от 8.30 до 12 часа.
Жените са дейните на село. Има и мъже, но били притеснителни, шегуват се половинките им.
Гласуват редовно, защото са убедени, че така трябва. Обаче не вярват на политиците. На местните – хич, а на европейските – още повече. Подобна „птица“ повече от три години не е стъпвала в селото. „Е, ако има да вземе нещо ще дойде, ама иначе…“ А то вече нищо не е останало за вземане.
От уважаемите кметове - малки, големи и още по-големи, искат да им оправят разбитите пътища и да окастрят избуялите храсти, треви и ниски клони на дървета от двете им страни, за да не си чупят колите. Да имат редовен транспорт, който в момента е само два пъти седмично – понеделник и петък, за да могат да отидат на лекар и магазинът да работи поне пет дни в седмицата, защото хляб им носят само веднъж седмично.
Знаят няколко от старите имена на селото, но не знаят историите за тях. Преди се е казвало Овнец, Кочак, Капитан Радево до днес, когато е останало само Радево. Според жените е на името на партизанин, който бил убит в селото. Има и паметник в негова памет в парка, но храстите и тревите в него бяха толкова избуели, че бързо се отказах да отида да го видя. Особено като ми казаха, че никога не е пръскано срещу кърлежи.
Липсата на лекари и здравни служби по селата може би най-много тежи на хората, които живеят в тях. Села с 1500 – 2000 души могат да си позволят лукса да имат доктор, като в село Любен Каравелово например, но в по-малките е абсурд. В Радево не помнят откога нямат лекар. Свикнали са да пътуват за лечение до Аксаково, но сега и това е трудно – защото няма транспорт. Имат си доктор Куин лечителката. Така казват на Ани, която е фелдшер и им е много ценна - тя е и лекар и медицинска сестра. Помага на всички, които потърсят помощ.
Животът на село е прекрасен, но не е за всеки. Знаят го най-добре тези, които живеят на село. Знаят го и управляващите, но отдавна са обърнали главите си в друга посока и отдавна не виждат какво се случва в селата. Така е по-удобно и по-лесно. Въпросът е докога? И за политика си говорихме, ама полза от приказки няма.
С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..
Централната улица "Св. св. Констанитн и Елена" в кв. "Виница" е почистена до асфалт, обработена е против лед. Страничните улици обаче са истинско предизвикателство за автомобили и пешеходци. Тротоарите също са заледени и на по-стръмни улици са опасни, казват живеещи в района. Чуйте репортажа на Мартин Николов: Пътната обстановката във Варна днес е..
Дарителска кампания за създаване на образователни еко работилници в училища и детски градини провеждат от Академията за рециклиращо изкуство/Recycle Art Academy във Варна. Целта на тези работилници е децата да се учат да пазят природата , каза за Радио Варна Наталия Николова от организацията. Малчуганите ще научат повече за рециклирането,..
Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни. В следващите две нощи се очакват..
Тази сутрин в Добрич са били измерени рекордно ниските -20.1 градуса , според данните на НИМХ към 5.00 часа. Там е и най-студено в цялата страна. Досегашния рекорд за минимална стойност на тази дата е от 1984 година, когато са били отчетени -18.4 градуса. В момента в Добрич е -19 градуса , а снежната покривка е 27 сантиметра. Най-много сняг е..
Когато автобусът закъса и ти се наложи да се разходиш из снежна Варна и да повървиш 5-6 километра, виждаш и романтичната страна на изненадалата ни зима...през февруари. Леко си затваряш очите, мижаш (най-вероятно заради снежинките) за непочистените и необработените улици и тротоари и се радваш, че под обувките ти скърца сняг. Снимки: Даниела Стойнова..