Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Балчик не стигат работниците, няма кой да чисти тревата по тротоарите

Сериозен недостиг на работна ръка изпитва общинското предприятие „Благоустрояване и комунално стопанство“ в Балчик, няма кой да чисти пътни артерии.

Нямаме работници, има кола, но няма сметосъбирачи. Нужни са ни минимум трима чистачи, ръководител звено чистота, счетоводител, обобщи нуждата от работна ръка в разгара на лятото управителят на БКС инж. Павел Павлов. Той очаква, че наесен, след туристическата заетост, работниците ще се върнат.

Директорът на балчишкото предприятие по чистотата направи коментара по повод сигнала на гражданин, живущ в местност Кулака, че новоизградените тротоари не се почистват от непрекъснато увеличаващите се треви и храсти.

„Летният сезон е в разгара си. През миналата година живущите в района на „1-ва улица“ (около Помпена станция) във вилната зона се зарадвахме на новата придобивка – асфалтиран път, красиви тротоари и улично осветление. В началото всичко бе красиво и чисто. Оттогава насам службите по чистота на града – БКС, не чистят непрекъснато увеличаващите се треви и храсти. На много места тротоарите вече не се виждат и стават непроходими, като пешеходците трябва да слизаме и се придвижваме по шосето, което крие рискове както за нас, така и за шофьорите“ – алармира жителят Георги Димитров.

По думите му след като има организирано сметосъбиране, би следвало да се почистват и тротоарите, както това се прави в града.

В отговор управителят на предприятието по благоустрояване посочи недостига на работна ръка, приоритетно се почистват тротоари и улици в града, а след това във вилната зона. При първа възможност ще бъде почистен общинският път, който свързва международния с кръстовище Двореца, каза той. Приоритетни отсечките са пътят Балчик – Албена и панорамният за Каварна, допълни заместник – кметът по устройство на територията Димитрин Димитров, с уточнението, че трасето е основно почистено по време на ремонта, за което са били предвидени и средства.

Миналата седмица служители на общинското дружество БКС почистваха от клони и храсти пътя за Каварна, между Балчик и Тузлата. Отсечката през Кулака обаче също е натоварена, особено през лятото, защото се явява свързваща между международния път и кръстовище Двореца, водещо до един от най-посещаваните туристически обект в страната. Затова и представлява опасност пешеходците да се движат по шосето.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентът гласува промените в НК, криминализиращи разпространението на лична информация

В Народното събрание се очаква на първо четене в пленарната зала да влязат промените в Наказателния кодекс, криминализиращи разпространението на лична информация. Предложенията на "Има такъв народ" бяха обсъдени на извънредно заседание вчера в парламента В програмата на Народното събрание единствено фигурира парламентарният контрол с начален час 11...

публикувано на 10.10.25 в 08:09

Без валежи ще е петъчният ден

Днес ще преобладава слънчево време. По-значителни увеличения на облачността ще има следобед, но без валежи. Ще продължи да духа слаб до умерен западен вятър. Максимални температури между 16° и 21°, за Варна около 20°. Вълнение 2, в открито море 3 бала. Температура на морската вода 18°-19° по северното крайбрежие и около 20° по южното.  Във Варна..

публикувано на 10.10.25 в 06:10

Дали Варна или София ще е домакин на Европейското по волейбол ще стане ясно на 14 октомври (ВИДЕО)

На 14 октомври ще стане ясно кой от двата града - Варна или София, ще бъде домакин на Европейското първенство по волейбол през 2026 година. Новината за поисканото домакинство от София и одобрените средства днес от страна на столичния Общински съвет беше приета с разочарование от страна на Варна. Среща с медиите беше организирана в сградата на Община..

публикувано на 09.10.25 в 17:48

Защитата на Благомир Коцев поиска изменение на мярката му за неотклонение

Защитата на кмета на Варна Благомир Коцев внесе две искания за изменение на мярката му за неотклонение - задържане под стража. Едното е подадено до Софийския градски съд с искане за незабавно ново заседание, а другото - до Софийската градска прокуратура, в което се настоява тя сама да поиска освобождаването на Коцев от ареста.  Благомир Коцев остава..

публикувано на 09.10.25 в 17:31

Земеделци се обявиха в подкрепа на министър Георги Тахов

Представители на земеделската общност в България, включващи фермери, браншови организации и преработватели, излязоха с декларация, в която изразяват своята категорична подкрепа за министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов и неговия екип. Декларацията, адресирана до ръководството на Народното събрание и Министерския съвет, остро осъжда..

публикувано на 09.10.25 в 17:08

76-годишна жена загина при пожар в добричкото село Свобода

Жена на 76 години е починала при пожар в нейния дом тази нощ в добричкото село Свобода, съобщават от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Добрич. Сигнал за инцидента е подаден на телефон 112 в 2:00 часа тази сутрин. Пожарът е бил предизвикан от отоплителен уред на твърдо гориво. По-рано днес от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на..

публикувано на 09.10.25 в 17:05

България е на шесто място в Европа по заболеваемост от рак на маточната шийка

България е на шесто място в Европа по заболеваемост от рак на маточната шийка. Изключително малко са обаче у нас ваксинираните срещу това заболяване - близо 3-4 процента. Това стана ясно по време на 16-ата Национална онкологична конференция СОНМ-Море, която се провежда в курорта "Златни пясъци" край Варна с участието на 200 медици и още толкова..

публикувано на 09.10.25 в 16:55