2 юли е Международен ден на спортния журналист. Отбелязва се от 1995 г. по инициатива на Международната асоциация на спортната преса. Първият конгрес на асоциацията е проведен в Париж от 1 до 3 юли 1924 г. с участието на представители на 29 държави. Спортната журналистика отразява социалните и професионалните аспекти на спорта. Първото българско спортно издание е „Български колоездач“. За пръв път излиза от печат на 15 април 1899 г.
За предизвикателствата пред професията разказа спортният журналист на Радио Варна Румен Генов.Силата на спортния журналист във времето на социалните мрежи и високите технологии е срещата със спортистите и треньорите, от които можеш да научиш нещо ценно и ново, което да поднесеш на аудиторията, и, което още не е сензация в интернет, каза Румен Генов, който започва първите си стъпки в професията по време на "великото футболно лято" на Световното първенство през 1994 година. Спомня си, че му се е налагало от дома си, тогава в кв. "Трошево", до Радиото да стига пеша, тъй като автобусите са се пръскали по шевовете с футболни запалянковци, отправили се към площада.
Времето на аналоговите хора обаче отминава, сега дори един мач може да се проследи изцяло по телефона. Технологиите улесняват, но и изместват ролята на спортния журналист, споделя той.
Преди стояхме в библиотеката за повече информация за класирания и отбори, пишехме на печатна машина, сега информация може да се намери навсякъде, направи сравнение Генов.
Днешният човек ако не види нещо, значи го е нямало, посочва той.
Генов направи и тъжната констатация, че професията вече не е толкова привлекателна за младите. Обмисля идеи, които да запалят интереса на децата. Признава, че да си спортен журналист изисква много труд и време. Самият той работи без почивен ден - понякога повече от 12 часа. За отразяване на един мач само са ти необходими поне 4 часа, подчерта Генов.
Чуйте повече от разговора на Иван Барбов с Румен Генов:
Честит празник на всички спортни журналисти.
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..