Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-дългото българско знаме ще бъде разпънато на крепостта Овеч край Провадия

| обновено на 07.07.24 в 08:46
Крепостта Овеч
Снимка: Димитрина Дончева

През 2018 година в Плевен деца ушиха 740-метров национален трибагреник. Знамето е носено в тържествено шествие през центъра на града по време на празненствата за 3 март. Това е неофициален рекорд за най-дълго българско знаме. Тази неделя, обаче, той ще бъде подобрен. Инициативата е на клуб по народни танци от Варна, ушили още по-дълъг трибагреник:

Тази година клубът по народни танци „Настроение“ навършва 8 години и по този повод решават да направят нещо специално. И то е да ушият най-дългото българско знаме – 808 метра. Дарина Кирилова е хореограф и ръководител на клуба:

"Две ентусиастки от нашите танцьорки казаха, че те ще го ушият и се заеха с това, отне им около месец."

Ще разпънат знамето по цялата дължина на крепостта Овеч край Провадия. В тази сложна операция ще се включат над 100 души.

"Всичко ще направим на момента, защото то е доста обемно и няма как да го качваме и сваляме, така че направо в неделя качваме го и започваме да го разгъваме", казва Кирилова.

Знамето тежи около 30-40 килограма и ще бъде носено от трима-четирима души нагоре към крепостта.

"Първо започнахме да го навиваме на една тръба метър и половина, но то е доста голямо и просто нямаше как. В един момент започнахме да го правим на катове, увихме го в един огромен брезент, за да можем да го съхраним и чисто," посочва Дарина Кирилова.

Участниците ще са в народни носии. Всичко ще бъде заснето с дрон и публикувано в интернет. Всеки може да се включи в инициативата:

"Самата крепост се намира източно от Провадия, върху плато. Има формата на кораб. Много е лесно за откриване, има преден и заден вход, към града и за село Манастир, което е, там може и с коли да се стигне, по-малко път се върви до горе. Но нека, който желае, може в 18 часа да бъде там, ще се радваме", обясни Кирилова.

Идеята на организаторите е във времена на политическо и социално разделение и напрежение в обществото ни, да допринесат повече хора да се почувстват горди от това, че са българи. Една инициатива, която по свой начин да ни обедини, да събуди патриотични чувства. А после?

"След самото видео, знамето ще се разреже на много парчета и сме решили да го дарим на театри, читалища, кметства, който има нужда от трибагреник. По цяла България ще гледам да се свържем, може би ще го обявим и публично, така че който се свърже с нас ще се радваме да дарим," каза Дарина Кирилова.

Има и още една цел. Да популяризират Провадия като един от най-древните градове в Европа. Позитивна инициатива, която може само да ни  зарадва в интересните времена, в които живеем. И да се замислим над много неща.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Радиото

Има неща, места, мелодии и професии с вълшебна съставка. Иска ти се да се хванеш за тях и да ги направиш завинаги неразривна част от себе си, от живота и съдбата си. За мен радиото е това вълшебство. Сигурна съм, че когото и от колегите ми да запитате какво е радиото за него, ще получите подобен отговор. Защото радиото е изумителна приказка..

публикувано на 09.12.24 в 16:30

Музикалното богатство на Радио Варна

Чували ли сте песента "Хубава Варна" в изпълнение на италианеца Виторио Бенвенути? Във фонотеката на Радио Варна се съхранява оригинален запис, на магнетофонна лента, от далечната 1961 година. Тогава във Варна пристига оркестъра на Марино Марини, който прави фурор с няколко концерта в Летния театър. "Очаровани от нашия хубав град те записват..

публикувано на 09.12.24 в 16:24

Връчиха годишните награди на списание „Клуб Океан“

Връчиха годишните награди на списание „Клуб Океан“.  Екипаж на годината стана екипажът на минен ловец „Струма“ с командир кап. II ранг Златан Златев, който е унищожил две плаващи мини, достигнали до Паша дере и плажа „Кабакум“ край Варна. Наградата на екипажа  получи старши лейтенант Денислав Сивев. Той посочи, че екипажът се е справил с всички..

публикувано на 09.12.24 в 16:15

Документална изложба "Радио Варна на 90!" - малки късчета история

Документалната изложба "Радио Варна на 90!" е част от съвместен проект на Радио Варна и Държавен архив – Варна. С нея отваряме вратите към един забележителен свят, чиито истории и събития са съхранени в документи: върху стотици сценарии, нареждания, протоколи, доклади във варненския Архив и в звуковата памет на Радио Варна. Документите,..

публикувано на 09.12.24 в 15:44

С поздрав от Вас към нас

Винаги е приятно, когато наближава определен рожден ден.  Цели 90 години навършва на 9 декември Радио Варна-гласът на морския ни град.  Глас, който се свързва с букет от множество гласове на журналисти, оставили своя почерк в ефира, подписали чудесни предавания, направили..

обновено на 09.12.24 в 14:50

Радио Варна в сърцето на Добруджа

От създаването си до днес Добруджа има своето място сред темите от Североизточна България в ефира на най-старото българско радио - Радио Варна. За тези 90 години има своите верни слушатели и кореспонденти, вложили душата и сърцето си в своята работа. Чрез тях Радио Варна успява да запази своята връзка с местната общност и да предоставя актуална..

публикувано на 09.12.24 в 13:36

Юбилярите на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ при НЧ „Паисий Хилендарски 1870“ в Балчик.

В началото на този месец духовен подарък – магията на словото, получиха за своите кръгли годишнини юбилярите на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ при НЧ „Паисий Хилендарски 1870“ в Балчик. В един свят, изпълнен с новини и технологии, често забравяме силата на словото. То е не просто средство за комуникация, а магия, която може да вдъхнови, да..

публикувано на 09.12.24 в 13:15