Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-дългото българско знаме ще бъде разпънато на крепостта Овеч край Провадия

| обновено на 07.07.24 в 08:46
Крепостта Овеч
Снимка: Димитрина Дончева

През 2018 година в Плевен деца ушиха 740-метров национален трибагреник. Знамето е носено в тържествено шествие през центъра на града по време на празненствата за 3 март. Това е неофициален рекорд за най-дълго българско знаме. Тази неделя, обаче, той ще бъде подобрен. Инициативата е на клуб по народни танци от Варна, ушили още по-дълъг трибагреник:

Тази година клубът по народни танци „Настроение“ навършва 8 години и по този повод решават да направят нещо специално. И то е да ушият най-дългото българско знаме – 808 метра. Дарина Кирилова е хореограф и ръководител на клуба:

"Две ентусиастки от нашите танцьорки казаха, че те ще го ушият и се заеха с това, отне им около месец."

Ще разпънат знамето по цялата дължина на крепостта Овеч край Провадия. В тази сложна операция ще се включат над 100 души.

"Всичко ще направим на момента, защото то е доста обемно и няма как да го качваме и сваляме, така че направо в неделя качваме го и започваме да го разгъваме", казва Кирилова.

Знамето тежи около 30-40 килограма и ще бъде носено от трима-четирима души нагоре към крепостта.

"Първо започнахме да го навиваме на една тръба метър и половина, но то е доста голямо и просто нямаше как. В един момент започнахме да го правим на катове, увихме го в един огромен брезент, за да можем да го съхраним и чисто," посочва Дарина Кирилова.

Участниците ще са в народни носии. Всичко ще бъде заснето с дрон и публикувано в интернет. Всеки може да се включи в инициативата:

"Самата крепост се намира източно от Провадия, върху плато. Има формата на кораб. Много е лесно за откриване, има преден и заден вход, към града и за село Манастир, което е, там може и с коли да се стигне, по-малко път се върви до горе. Но нека, който желае, може в 18 часа да бъде там, ще се радваме", обясни Кирилова.

Идеята на организаторите е във времена на политическо и социално разделение и напрежение в обществото ни, да допринесат повече хора да се почувстват горди от това, че са българи. Една инициатива, която по свой начин да ни обедини, да събуди патриотични чувства. А после?

"След самото видео, знамето ще се разреже на много парчета и сме решили да го дарим на театри, читалища, кметства, който има нужда от трибагреник. По цяла България ще гледам да се свържем, може би ще го обявим и публично, така че който се свърже с нас ще се радваме да дарим," каза Дарина Кирилова.

Има и още една цел. Да популяризират Провадия като един от най-древните градове в Европа. Позитивна инициатива, която може само да ни  зарадва в интересните времена, в които живеем. И да се замислим над много неща.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45