Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дискусия с интериорни дизайнери и архитекти ще се проведе във Варна

5
Снимка: АИДБ

Дизайнери, архитекти, фирми и инвеститори ще се срещнат за първи път във Варна, за да дискутират тенденциите в обзавеждането на ваканционните имоти. Проявата ще се проведе на 12 юли на бул. „Сливница“ 160 от 18.30 часа, в Клуб на дизайнера, който предстои да бъде разкрит и във Варна, освен в София. Това каза за Радио Варна Гена Събева, председател на Асоциацията на интериорните дизайнери в България.



Темата за ваканционните имоти е изключително актуална и в тях се включват както хотели, така и къщи за гости, апартаменти, включително и малки пространства като каравани, яхти и др. Те ще бъдат разгледани от гледна точка на интериора и как той добавя стойност, защо да се инвестира във ваканционен имот и доколко.


Колко важен е интериорът за пълноценната почивка и ваканционното ни преживяване? Какви хора купуват ваканционни имоти и защо? Дали през почивката си е по-добре да отидем на хотел или да имаме собствен имот? Отговор на тези и други въпроси ще бъдат дадени по време на дискусията.

В нея ще участват арх. Тодор Даскалов, Тереза Игнатова, арх. Иван Палазов, Мина Къртова, Сузан Парс и Емил Личев, арх. Сияна Георгиева и Симеон Георгиев.

Организатор на събитието при вход свободен е Асоциацията на интериорните дизайнери в България /АИДБ/.

АИДБ организира редовно в столицата подобни дискусии в т.нар. Клуб на дизайнера, а с това събитие се надяваме да поставим началото на подобни редовни срещи и основаването на същия клуб и във Варна, каза за Радио Варна Гена Събева. Тя посочи, че професията на интериорния дизайнер се е развила изключително много през последните 20 години у нас. Ако преди време интериорите са правили само архитекти, то днес вече не е така.

Все повече българи търсят услугите на интериорния дизайнер в днешно време, защото виждат каква е разликата между това да си обзаведеш жилището сам и това да бъде обзаведено от дизайнер, каза още Гена Събева. Много отдавна ресторанти, хотели и заведения работят само с професионалисти, защото разликата е огромна – интериорният дизайнер добавя стойност на имота.


Масово хората търсят интериорен дизайнер и за обзавеждане на домовете си, защото виждат, че в повечето случаи, в които се опитват сами да направят нещо, то не се получава, обясни Събева и допълни:

„Няма как да съобразиш толкова много елементи в един интериор предварително. Как да се сетиш къде точно ще ти е масата, за да застане лампата точно над нея? А колко често в спалнята контактите са на неудобни места? Всичко това е работа на дизайнера, който го обмисля от гледна точка на ползването.“

Категорично има мода в обзавеждането на жилища, коментира още Гена Събева. Преди години тя минава през минимализма, след това през модерния рустикален стил. Добрият професионалист се съобразява с вкуса на възложителя. Нито за дома, нито за хотелите е добре да се направи нещо, което е модерно тази година, а догодина няма да бъде, каза още Гена Събева. Като любопитен факт тя посочи, че има случаи, в които има хора, които много обичат някои цветове, но те не им отиват. В такива случаи например, могат да ги сложат в интериора където би било много подходящо, но това е една съвместна работа, в която възложителят и дизайнерът трябва да се харесат взаимно и след това нещата се получават, допълни председателят на АИДБ.

Дискусията на тема „Ваканционни имоти“ ще се проведе на 12 юли 2024 г. от 18.30 часа на бул. „Сливница“ 160 при вход свободен.

Снимките са на АИДБ.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48