Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода. Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море. Това каза доц. д-р Виолин Райков от Института по океанология. Всичко това води след себе си различни ефекти, които ние учените определяме като стрес екология, обясни той. По думите му най-засегнати са организмите в крайбрежната зона, особено в по-плитките райони.
Черно море се характеризира с ясно изразен термоклин, т. е. съществува рязка граница в определена дълбочина, в която температурата е постоянна - между 8-9 градуса през цялата година, каза още специалистът.
Трудно може да се докаже какво оказва по-голямо влияние на организмите - климатичните промени или замърсяването например, посочи ученият. Живите организми са подложени на всякакъв вид стрес, един, от които е риболовът, изобщо човешката дейност като замърсители и не на последно място и микропластмасата, обобщи Райков.
Най-облагодетелствани са организмите, които се придвижват бързо. По-големи риби и млекопитаещи успяват да се спасят като мигрират във вътрешността на морето, където температурата е по-ниска и благоприятна за тяхното съществуване. По-уязвими са организми, които водят прикрепен начин на живот. С повишаване на температурата кислородът във водата намалява и води до свръхразвитие на фитопланктон. При "цъфтеж" - през деня микроводораслите произвеждат кислород, но вечер го консумират. Така се получава ефектът на хипоксия - рязко намаляване на кислорода. В следствие на това прикрепените и по-ниско подвижните организми умират. Т.нар. замори се наблюдават рано сутрин (след като кислородът е бил изчерпан вечерта), през юли и август - масово рибите са с обърнати кореми, в повечето случаи са омаломощени или мъртви. Наблюдавали сме ги в крайбрежните райони и във Варненското езеро. Това е ефект, който се наблюдава всяка година в прегрятите райони, отбеляза ученият.
Промененият цвят в изумрудено синьо цвят на Черно море, който видяхме преди около месец на снимки на НАСА, беше потвърден от колегите тук. Той се дължи на един вид фитопланктон "Емилияния хукслери", която при цъфтеж и след пречупване на светлината придава този цвят на морето. Това е нещо, което се е случвало и преди, най-вече в северозападната част на Черно море, където се вливат Дунав, Днепър и Днестър. Трите големи реки внасят огромно количество органична материя в морето и го "наторяват" в различни съединение, обясни доц. Райков.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..
Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..
В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%. Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..
Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..